Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Οταν μεταγενεστερα εμφανιστει το αρχικως απωλεσθεν εγκεκριμενο, ενδεχομενως ΠΛΕΟΝ η ανασυσταση να θεωρειται ακυρη, πλην ομως τη στιγμη της συμβολαιογραφικης πραξης και βεβαιωσης, αυτο δεν υπηρχε και η ανασυσταση ειχε ισχυ κανονικα.

Οποτε δε βλεπω λογο να ακυρωθει καμια προγενεστερη πραξη της εμφανισης του απωλεσθεντος σχεδιου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την βεβαίωση αυτή μου είπαν ότι εγώ είμαι καλυμμένος και δεν υπάρχει φόβος για οποιαδήποτε κύρωση και ότι θα έπρεπε να προβώ απλά σε μία αποτύπωση του διαμερίσματος (όχι ανασύσταση) και να δώσω έπειτα την Βεβαίωσή μου...

Ακριβώς ίδια (προφορική) απάντηση είχα λάβει και εγώ από την ΥΔΟΜ, αφού έχεις τη βεβαιωση απώλειας του φακέλου και τη κάτοψη της σύστασης, δώσε βεβαίωση μεταβίβασης με αυτά.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Οταν μεταγενεστερα εμφανιστει το αρχικως απωλεσθεν εγκεκριμενο, ενδεχομενως ΠΛΕΟΝ η ανασυσταση να θεωρειται ακυρη, πλην ομως τη στιγμη της συμβολαιογραφικης πραξης και βεβαιωσης, αυτο δεν υπηρχε και η ανασυσταση ειχε ισχυ κανονικα.

Οποτε δε βλεπω λογο να ακυρωθει καμια προγενεστερη πραξη της εμφανισης του απωλεσθεντος σχεδιου.

κάτσε ρε φίλε Inzaghi

γιατί αλλιώς κρίνεις τη μια φορά,

την μετέπειτα εύρεση του εγκ σχεδίου, αλλά και τις βεβαιώσεις -της Υ.ΔΟΜ και του Μηχ/κού

και αλλιώς την άλλη;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο παράλογο να επιβαρύνεται ιδιώτης με χρόνο και έξοδα

προκειμένου να γίνει η ανασύσταση?

Νομίζω πως αν για την απώλεια φακέλου ευθύνεται η υπηρεσία

τότε θα πρέπει να κόψει το λαιμό της - η υπηρεσία -  ώστε η ανασύσταση να γίνει αποκλειστικά με δική της μέριμνα και φροντίδα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ΚΑΝΑ, δε με καταλαβες μαλλον

Ειπα πως ΜΕΧΡΙ να βρεθει εγκεκριμενο πολεοδομικο σχεδιο καπου αλλου, εκτος υπηρεσιας (πχ σε αρχεια συμβολαιογραφων) εχει κανονικη ισχυ η ανασυσταση και εγκεκριμενο πολεοδομικο θεωρειται το εγκεκριμενο της ανασυστασης.

 

ΟΤΑΝ και ΑΝ αυτο βρεθει μεταγενεστερα και ενημερωθει η ΥΔΟΜ και ο φακελος για την ευρεση αυτου, τοτε παυει να ισχυει η ανασυσταση και ισχυει το εγκεκριμενο, καθοτι παλαιοτερο.

 

Δε βλεπω πουθενα ανακριβεια. Δηλαδη τι να κανουμε αν χαθηκαν τα εγκεκριμενα? Δεν πρεπει να δημιουργησουμε μονοι μας εγκεκριμενο σχεδιο? Δεν αποτελει εγκεκριμενο της συστασης, ασε που πολλες φορες δε βρισκονται της συστασης πουθενα

 

Εχω περιπτωση απωλειας φακελου σε οικοδομη του 1959 στη Σαλονικη και σχεδια συστασης ΔΕ βρισκονται ΠΟΥΘΕΝΑ

Τι κανω? Πως βεβαιωνω? Εχω και αποθηκη στο δωμα...

Πως να δωσω βεβαιωση για να πουληθει?

Το κεφαλι μου στον τορβα δεν το βαζω επ ουδενι λογω...

 

Ανασυσταση, εγκεκριμενα σχεδια οροφου και δωματος ΕΚ ΝΕΟΥ και βεβαιωση πανω σε αυτα.

Οπως και να χει, ακομα και σε ενδεχομενο μεταγενεστερο ελεγχο, εχεις αποδεικτικα στοιχεια της βεβαιωσης σου που την καθιστουν ακριβη και νομιμη.

 

Ειδαλλως εισαι ξεκρεμαστος.

Αποψη μου παντα, ποτε δε θα βεβαιωνα με τα της συστασης. Τα της συστασης τα χρησιμοποιω ΜΟΝΑΧΑ για να βεβαιωσω το περιγραμμα εντος του οποιου δοθηκε κυριοτητα και οτιδηποτε εντος αυτου, ακομα κι αν ειναι κοινοχρηστος στα εγκεκριμενα πολεοδομικα, δεν απαιτει συναινεση.

 

So simple...

Link to comment
Share on other sites

ο.κ Inzaghi

 

οι συστάσεις άρχισαν το 1971 

και μόνο συστάσεις δεν είναι

αν είσαι παλιός με καταλαβαίνεις

(ούτε σχέδια-ούτε τ.δ δηλ ότι δήλωνε έκαστος

και επομένως τι να ψάξεις!!! τα άχρηστα;; )

Link to comment
Share on other sites

Παλιος δεν ειμαι, οριακα περασα 5ετια αλλα τα ξερω καλα αυτα...

Με το ζορι να βρω σχεδια απο προσυμφωνα και εργολαβικα, τα οποια να επικαλουνται μεταγενεστερα συμβολαια συστασης, χωρις να προσαρτωνται σε αυτα...

Και ειδικα σε σχεδιο που κατασκευαστηκε προ πασης ανεγερσεως και προ πασης εκδοσης ΟΑ, χωρις δηλαδη τον παραμικρο ελεγχο, πως να βασιστω για να βεβαιωσω?

 

Εδω σε σχεδιο του 1960 βρηκα διορθωσεις με κοκκινο στυλο, πανω στο σχεδιο, που τροποποιουσε την κατοψη στις γωνιες των πισω δωματιων, χωρις να αλλαχθει το σχεδιο καν...

 

Εδω καμια φορα απο τα "εγκεκριμενα" πολεοδομικα και δε βγαζουμε ακρη, πως να βγαλουμε απο τα εργολαβικα και τα της συστασης?

 

Βρασε ρυζι...

Link to comment
Share on other sites

Εδω σε σχεδιο του 1960 βρηκα διορθωσεις με κοκκινο στυλο, πανω στο σχεδιο, που τροποποιουσε την κατοψη στις γωνιες των πισω δωματιων, χωρις να αλλαχθει το σχεδιο καν...

 

Βρασε ρυζι...

με κόκκινο αλλαγές κάναμε μέχρι και προ της ισχύος

των προδιαγραφών της ΚΥΑ του 1983 (περί τρόπου έκδοσης οικ αδειών)

Link to comment
Share on other sites

με κόκκινο αλλαγές κάναμε μέχρι και προ της ισχύος

των προδιαγραφών της ΚΥΑ του 1983 (περί τρόπου έκδοσης οικ αδειών)

 

 

Ως προς αυτό σε κάτοψη οικοδομής του 1984 δείχνει ένα μπαλκόνι και πάνω ένα "Χ". Στη πράξη αυτό το μπαλκόνι πραγματοποιήθηκε!

Είναι αυθαίρετο ή όχι?

 

Όσο για την ανασύσταση οικοδομικής άδειας που απωλέσθει με ευθύνη της υπηρεσίας, δείτε αυτό : 

 

Π.Δ. 114/05 (ΦΕΚ - 165 Α / 30-6-2005) : "Yποχρεωτική ανασύσταση φακέλου, ο οποίος έχει

απολεσθεί από υπαιτιότητα της υπηρεσίας."

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνουμε ανασύσταση φακέλου μόνο για ένα όροφο?Δεν ελέγχουμε τι γίνεται στους υπόλοιπους?Αν έχουν ήδη χρησιμοποιήσει την δόμηση?Και είδικά για άδειες προ του 60 και μετά το 55 που θα βρούμε όρους Δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.