Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Τεχνική Έκθεση Ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού αυθαιρέτων


Recommended Posts

Σε 5οροφη οικοδομη με διαμερίσματα - κατοικίες, έχω ρυθμίσει παραβάσεις καταστήματος στο ισόγειο.

Στα φύλλα καταγραφής έχω δηλώσει Xρήση:υπηρεσίες

Στη δήλωση βαζω Επικρατούσα χρήση: κύρια και μοναδική κατοικία; Σωστα; Aν επιλέξω και εκεί υπηρεσίες μου ζητάει τεχνική έκθεση ΗΜ....

 

Με άλλα λόγια η Επικρατούσα χρήση αφορα συνολικά το ακίνητο και όχι την ιδιοκτησία που ρυθμίζεται σε αυτό;

 

 

Kαλημέρα.

παραθέτω από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ:

14. ΠΕΔΙΟ «Επικρατούσα Χρήση» των «ΒΑΣΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ»

Στο πεδίο αυτό, δηλώνετε την επικρατούσα υφιστάμενη χρήση της ιδιοκτησίας που ρυθμίζετε και χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό του προβλεπόμενου παραβόλου βάσει της παρ. 10 άρθρου 11. 

Δηλώνεις χρήση υπηρεσίες και στα δυο.

Η κύρια και μοναδική κατοικία αφορά πρωτίστως χρήση κατοικία. Εσύ ρυθμίζεις κατάστημα. Συνεπώς δεν έχεις λαμβάνειν μειωτικό συντελεστή.

Ποια κατηγορία είναι οι αυθαιρεσίες που ρυθμίζεις?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστά

edit.. λόγω αυπνίας δεν είδα το κύρια και μοναδική κατοικία και έμεινα στο κατοικία...σχετικά με αυτό που λέει το εγχειρίδιο του ΤΕΕ (στο επόμενο πόστ) η γνώμη μου είναι ότι η επικρατούσα χρήση αναφέρεται σε όλο το κτήριο και όχι στην ιδιοκτησία που ρυθμίζεται ... προσοχή αυτό είναι δική μου εκτίμηση και σε κάθε περίπτωση εσύ θα επιλέξεις τι θα βάλεις...ευχαριστώ τον Παύλο για τη διόρθωση

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα μπορούσε να βάλει επικρατούσα χρήση "κατοικία" στα στοιχεία υπολογισμού και να βάλει στο είδος χρήσης "υπηρεσίες" στο φύλλο καταγραφής. Όμως έτσι δεν προχωράει το σύστημα, αφού απαιτεί τουλάχιστον ένα Φ.Κ να έχει την ίδια χρήση με την επικρατούσα. Μετά και την διευκρίνηση από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι θα βάλει την υφιστάμενη χρήση του τακτοποιούμενου, κάτι που γίνεται και για συστηματικούς λόγους εφαρμογής. 

Θυμίζω ότι για την επιλογή ΔΕΔΟΤΑ ή Μ.Σ.Ε εξετάζεται σύμφωνα με τη σχετική απόφαση η επικρατούσα χρήση του κτιρίου, οπότε ο συνάδελφος να μη φοβηθεί, ότι βάζοντας χρήση υπηρεσίες θα του ζητηθεί Μ.Σ.Ε, αφού όπως αναφέρει έχει επικρατούσα χρήση κτιρίου "κατοικία".

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα μπορούσε να βάλει επικρατούσα χρήση "κατοικία" στα στοιχεία υπολογισμού και να βάλει στο είδος χρήσης "υπηρεσίες" στο φύλλο καταγραφής. Όμως έτσι δεν προχωράει το σύστημα, αφού απαιτεί τουλάχιστον ένα Φ.Κ να έχει την ίδια χρήση με την επικρατούσα. Μετά και την διευκρίνηση από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι θα βάλει την υφιστάμενη χρήση του τακτοποιούμενου, κάτι που γίνεται και για συστηματικούς λόγους εφαρμογής. 

Θυμίζω ότι για την επιλογή ΔΕΔΟΤΑ ή Μ.Σ.Ε εξετάζεται σύμφωνα με τη σχετική απόφαση η επικρατούσα χρήση του κτιρίου, οπότε ο συνάδελφος να μη φοβηθεί, ότι βάζοντας χρήση υπηρεσίες θα του ζητηθεί Μ.Σ.Ε, αφού όπως αναφέρει έχει επικρατούσα χρήση κτιρίου "κατοικία".

καταρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

οι αυθαιρεσίες που ρυθμίζω είναι κατηγορία 4 και 5

 

γνωρίζω ότι δε χρειάζεται Μ.Σ.Ε. αλλά νόμιζα ότι το ίδιο ισχύει και για την τεχνική έκθεση ΗΜ.....

 

Θα πρέπει να δηλώσω και συνάδελφο Μηχανολόγo; και αμοιβη κλπ???

 

Αρχικά είχα δηλώσει υπηρεσίες και στα στοιχεία υπολογισμού και σε όλα τα φύλλα καταγραφής....όταν είδα όμως ότι στα αρχεία μου ζητάει τεχνική έκθεση ΗΜ, άλλαξα (για δοκιμή) την επικρατουσα χρήση σε "κυρια και μοναδικη" ή "άλλη κατοικία" αλλά στα φύλλα καταγραφής φυσικά άφησα "υπηρεσίες" και είδα ότι δε μου ζητούσε το αρχείο τεχνικής έκθεσης ΗΜ 

Να σημειώσω ότι το πρόστιμο έχει εξοφληθεί εφαπαξ

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

 

 

οι αυθαιρεσίες που ρυθμίζω είναι κατηγορία 4 και 5

 

γνωρίζω ότι δε χρειάζεται Μ.Σ.Ε. αλλά νόμιζα ότι το ίδιο ισχύει και για την τεχνική έκθεση ΗΜ (θα ίσχυε αν είχες κατηγορία 2)

 

Θα πρέπει να δηλώσω και συνάδελφο Μηχανολόγo; και αμοιβη κλπ??? (ναι)

 

Αρχικά είχα δηλώσει υπηρεσίες και στα στοιχεία υπολογισμού και σε όλα τα φύλλα καταγραφής....όταν είδα όμως ότι στα αρχεία μου ζητάει τεχνική έκθεση ΗΜ, άλλαξα (για δοκιμή) την επικρατουσα χρήση σε "κυρια και μοναδικη" ή "άλλη κατοικία" αλλά στα φύλλα καταγραφής φυσικά άφησα "υπηρεσίες" και είδα ότι δε μου ζητούσε το αρχείο τεχνικής έκθεσης ΗΜ 

Να σημειώσω ότι το πρόστιμο έχει εξοφληθεί εφαπαξ

 

 

Πρέπει να στείλεις ηλεκτρονικό αίτημα επιστροφής της δήλωσης σε υπαγωγή, να αλλάξεις συντελεστές (λόγω της χρήσης κύριας και μοναδικής έχει λάβει μειωτικό προστίμου τον οποίο δεν δικαιούται) και να προσθέσεις και το συνάδελφο ηλ/γο ή μηχ/γο μηχανικό για να συντάξει τη σχετική τεχνική έκθεση της παρ. 9 του άρθρου 11.

Στο σύστημα αμοιβών θα κάνεις αντίστοιχες διορθώσεις στις κύριες εργασίες και πέραν των ελάχιστων ημερών απασχόλησης στις εργασίες του ν. 4178/13 θα προστεθεί και η απασχόληση του συναδέλφου.

ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΑΠΟ ΤΕΕ.pdf

note20150812 -ΗΛ. ΥΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλεις ηλεκτρονικό αίτημα επιστροφής της δήλωσης σε υπαγωγή, να αλλάξεις συντελεστές (λόγω της χρήσης κύριας και μοναδικής έχει λάβει μειωτικό προστίμου τον οποίο δεν δικαιούται) και να προσθέσεις και το συνάδελφο ηλ/γο ή μηχ/γο μηχανικό για να συντάξει τη σχετική τεχνική έκθεση της παρ. 9 του άρθρου 11.

Στο σύστημα αμοιβών θα κάνεις αντίστοιχες διορθώσεις στις κύριες εργασίες και πέραν των ελάχιστων ημερών απασχόλησης στις εργασίες του ν. 4178/13 θα προστεθεί και η απασχόληση του συναδέλφου.

Το πρόστιμο υπολογίστηκε και εξοφλήθηκε με χρήση ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ παντού (και στον υπολογισμό και σε ολα τα φύλλα καταγραφής) οπότε είναι σωστό και δεν αλλάζει....

Την αλλαγή της επικρατούσας χρήσης σε κατοικία την δοκίμασα απλά και μόνο για να δω αν θα αφαιρεθεί από τα απαραίτητα αρχεία υποβολής η τεχνική έκθεση ΗΜ η οποία δε μπορώ να καταλάβω τι χρειάζεται.... για το κλείσιμο ενός ΗΥ χώρου και την μετατόπιση μιας σκάλας....

 

Μια ακόμα ερώτηση....αν η επικρατούσα χρήση επιλεγόταν πχ. άλλη κατοικία και σε όλα τα φύλλα καταγραφής υπηρεσίες...με ποιον συντελεστή θα υπολογιζόταν το πρόστιμο; κατοικίας ή καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

 

Μια ακόμα ερώτηση....αν η επικρατούσα χρήση επιλεγόταν πχ. άλλη κατοικία και σε όλα τα φύλλα καταγραφής υπηρεσίες...με ποιον συντελεστή θα υπολογιζόταν το πρόστιμο; κατοικίας ή καταστήματος;

Δεν θα προχωρούσε η δήλωση. Πρέπει το είδος χρήσης σε ένα τουλάχιστον φ.κ να  ταυτίζεται με τη χρήση που δηλώνεις στα γενικά στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η περίπτωση να μπει ένα κενό φύλλο με χρήση κατοικίας για να προχωρήσει η δήλωση, έτσι όπως τα έχουν κανει ο καθένας αποφασίζει τι θα πράξει

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο, το οποίο "βγάζει μάτι". Η λύση αναφέρθηκε παραπάνω μέσω των οδηγιών του ΤΕΕ. Θα βάλει υπηρεσίες (όπως και έβαλε από οτι μας αναφέρει ο συνάδελφος σε προηγούμενη δημοσίευση)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προχωρούσε η δήλωση. Πρέπει το είδος χρήσης σε ένα τουλάχιστον φ.κ να  ταυτίζεται με τη χρήση που δηλώνεις στα γενικά στοιχεία.

Σωστά.... άρα δε τον γλυτώνω το Μηχανολόγο με τπτ.... σε 5 ή μάλλον 3 χρόνια;;  :sad:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.