Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Τεχνική Έκθεση Ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού αυθαιρέτων


Recommended Posts

Προσθέτεις τις εργασίες 4178 στο σύστημα ανάλογα με την δικιά σου εμπειρία και όχι του μηχανολόγου. Τα ποσοστά θα είναι 75% εσύ και 25% ο μηχανολόγος.

 

Οι μέρες τις εργασίας 4178 θα είναι όσο χρειάζεται η δικιά σου εμπερία συν το 1/3 των δικών σου που αναλογεί στον μηχανολόγο. Δηλαδή (4/3)*επί τις ημέρες σου. Π.χ. για κάτω 10ετίας 4/3 * 6,75 = 9 ημέρες. 

 

Αν ο μηχανολόγος έχει διαφορετική εμπειρία νομίζει δεν παίζει ρόλο οι δικές σου μέρες καθορίζουν την αμοιβή. Δηλαδή αν ο Η/Μ είναι 15ετίας π.χ. και πάλι 9 ημέρες θα βάλεις.

 

Με λίγα λόγια και σε κάθε περίπτωση, η νόμιμη του μηχανικού που κάνει την διαχείριση είναι γύρω στα 1577 € και του Η/Μ 525,78 €

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ορίζεται πουθενά ποσοστό 75% / 25%

 

Όπως έχω ξαναπεί, άλλη η αμοιβή του μηχανολόγου σε μια αποθήκη με μια λάμπα και μια πρίζα και άλλη η αμοιβή σε κτήριο με πολλές Η/Μ εγκαταστάσεις (ανελκυστήρα, θέρμανση, λέβητα, κλιματιστικά, εξωτερικό φωτισμό, αυτόματο πότισμα, πισίνα, κτλ).

 

Τα πάντα ορίζονται κατόπιν συμφωνίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sdim για την νόμιμη μιλάμε, για να υπολογίσουμε το 3% ΤΣΜΕΔΕ του Η/Μ (το οποίο υπόψην δεν το ζητάει το σύστημα).

 

Τι θα πάρεις στην πράξη είναι δικό σου θέμα. Το 75 - 25 χρειάζεται για να πάρει ο διαχειριστής το 75% της συνολικής νόμιμης των 9 ημερών και ο Η/Μ το 25%. Αυτό ήταν "άτυπη" οδηγία του ΤΕΕ για τον ν.4014/11. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για  τεχνικη εκθεση η/μ περναει απο τα συστηματα αμοιβων (κ 4178) ?

μηπως  υπερβαλλουμε ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ ήταν πάντα υπέρ των Π/Μ.

Η νομοθεσία δεν αναφέρει αναλογία των αμοιβών.

Όπως ανάφερες, ήταν άτυπη οδηγία και μάλιστα για νόμο που έχει βγει αντισυνταγματικός.

 

Δεν έχει νόημα να ορίσουμε τα ποσοστά, νομίζω κατόπιν συνεννόησης πάντα τα βρίσκουμε.

Link to comment
Share on other sites

ισως να κανω κ λαθος αλλα  με τον τροπο που περιγραφονται τα δικαιολογητικα στον 4178 νομιζω οτι δεν θα επρεπε να συμμετασχουν οι ημ/μμ στην <<τακτοποιηση>>(δεν το λεω προσβλητικα μην παρεξηγηθω) αλλα να συνταξουν την σχετικη τε η οποια θα συνυποβληθει  στα δικαιολογητικα να αμοιφθουν αναλογα κ χωρις να περασουν κ απο συστημα αμοιβων.

Αλλωστε ΤΕ -μηχανικου   περνουσε παλια /σημερα απο συστημα αμοιβων ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ειδικότητες μπορούν να κάνουν τακτοποίηση, υπάρχει και η σχετική διευκρίνηση του ΤΕΕ.

 

Όπως ένας Π/Μ για να κάνει την τακτοποίηση συνεργάζεται με ΜΜ/ΗΜ για την τεχνική έκθεση των Η/Μ, έτσι και ένας ΜΜ/ΗΜ μπορεί να κάνει τακτοποίηση και θα συνεργαστεί με Π/Μ για την αντίστοιχη τεχνική έκθεση για το κτήριο.

 

Υπάρχουν πολλά γραφεία που κάνουν τακτοποιήσεις με ιδιοκτήτη ΜΜ και υπαλλήλους ΠΜ .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δεν ξέρω. Πάντως εγώ που δεν έχω ορίσει Μηχανολόγο Μηχανικό σε μιά δήλωση, δεν μού επιτρέπει να ανεβάσω τεχνική έκθεση Η/Μ. Ίσως αυτό να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.