Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Τεχνική Έκθεση Ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού αυθαιρέτων


Recommended Posts

για κατασκευη ενος μικρου wc περαν του λουτρου ,ειναι εσωτερικη διαρυθμιση κ το παραβλεπω η χρειαζομαι μηχανολογο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, 

 

ήθελα να ρωτήσω καθώς μου έχει ανατεθεί να κάνω μια τεχνική έκθεση Η/Μ για την δήλωση αυθαιρέτων μιας ξενοδοχειακής μονάδας, τι πρέπει να περιλαμβάνει αυτή η τεχνική έκθεση και πως κοστολογείται. Υπάρχει κάπου κάποιο υπόδειγμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως για αυτήν του Πολ. Μηχ.?? Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο δε βρήκα κάτι.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,
 

Korinna, on 20 Jul 2012 - 19:09, said:snapback.png

Λοιπόν συνάδελφοι έπειτα από ψάξιμο νομίζω πως βρέθηκε η αναλογία εμπειρίας του μηχανολόγου και ημερών εργασίας του για τη σύνταξη της Η/Μ μελέτης.. Έτσι έχουμε για εμπειρία μέχρι 10 έτη εισάγουμε 2.25 ημέρες, για εμπειρία από 11 μέχρι 20 έτη 1.50 ημέρα και τέλος για εμπειρία άνω των 21 ετών 1.125 ημέρες. Αθροιστικά και για τους δυο μηχανικούς (όταν ανήκουν στην ίδια κατηγορία εμπειρίας) οι ημέρες βγαίνουν 6.75 + 2.25 = 9, 4.5 + 1.5=6 και 3.38 + 1.125 = 4.5 .. Σε όλες τις περιπτώσεις το ποσοστό του μηχανολόγου προκύπτει 25% και η νόμιμη αμοιβή του 523,19 ευρώ.

 

Korinna, on 25 Jul 2012 - 17:32, said:snapback.png

Ύστερα από βόλτα στο ΤΕΕ , υπάλληλος μου ανέφερε πως δεν παίζουν ρόλο τα έτη εμπειρίας του μηχανολόγου. Μας ενδιαφέρουν μόνο οι ημέρες εργασίας του, οι οποίες πάντα είναι το 1/3 των δικών μας. π.χ. στην περίπτωσή μου (έχω 8ετή εμπειρία) χρειάζομαι 6,75 ημέρες απασχόλησης. Στο μηχανολόγο (ανεξαρτήτως εμπειρίας) θα βάλω 6,75/3 = 2,25 ημέρες εργασίας και συνολικά για την ομάδα έργου 9 ημέρες. Μοιράζω τα ποσοστά 75% για εμένα και 25% για εκείνον και οι νόμιμες αμοιβές υπολογίζονται σωστά. Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος αν θέλει για επιβεβαίωση, αλλά νομίζω πως εν τέλει έτσι προκύπτουν οι αμοιβές.

 

Εν ολίγοις, ο Μηχανολόγος δεν "ανοίγει" νέο έργο στο Σύστημα Αμοιβών αλλά τα στοιχεία όλα θα εμφανίζονται στο έργο του ρυθμίζοντος Μηχανικού. Έκαστος Μηχανικός καταρτίζει δικό του συμφωνητικό. Ή μήπως πρέπει και ο Μηχανολόγος να "ανοίξει" έργο στο Σύστημα Αμοιβών ; 

Δηλαδή για το Μηχανολόγο οι ημέρες εργασίας είναι το 1/3 των ημερών του ρυθμίζοντος και σε κάθε περίπτωση η αξία της νομίμου αμοιβής αυτού προκύπτει 523.19 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, προφανώς για μικρή αποθήκη24 τμ σε οικοπεδο άνευ αδείας (που δε νομιμοποιείται λογω "κακης" αποστασης από τα ορια), θα πρέπει να ανεβέι και έκθεση Η/Μ?

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι, προφανώς για μικρή αποθήκη24 τμ σε οικοπεδο άνευ αδείας (που δε νομιμοποιείται λογω "κακης" αποστασης από τα ορια), θα πρέπει να ανεβέι και έκθεση Η/Μ?

 

Kανείς?? είναι αυτονόητο δηλαδή οτι θελει να υποθεσω?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς άμα βάλεις στην χρήση υπηρεσίες το σύστημα στα αρχεία θα ζητήσει και τ.ε. για τα η/μ. Από εκει και πέρα αν μπορέσεις να ισχυριστείς ότι στο μέλλον η αποθήκη ενδέχεται να εξυπηρετεί τις ανάγκες μίας κατοικίας, άλλαξε τη χρήση σε άλλη κατοικία.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοστεκει σαν δικαιολογια. μαλιστα αυτο ηταν το σεναριο να βγει αδεια μετα αμεσα υποτιθεται, αλλά τελικα μειναμε μονο στην τακτοποιηση λογω κρισης!

Εγω σκεφτηκα μηπως πατησω και στο οτι δεν ειναι ρευματοδοτηημενη και ειναι υπερβολικα απλοικη. και γω κατι αλλο δε μπορω να σκεφτω, ίσως κάνω ενα απο τα δυο αυτά (ή και τα δυο!).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδερφοι,

 

έχω αναλάβει την τακτοποίηση ενός αυθαιρέτου όπου έγινε αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Σύμφωνα με τον νόμο (ν.4178 άρθρο 11) και από όσα διαβάζω παραπάνω καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει τεχνική έκθεση Η/Μ την οποία πρέπει να ανεβάσω και στο σύστημα για να κλείσει το αυθαίρετο.

 

Η πρώτη μου απορία είναι ποιοι μηχανικοί έχουν το δικαίωμα να υπογράψουν μία τέτοια τεχνική μελέτη. Μπορεί και ένας Πολιτικός Μηχανικός ή Αρχιτέκτονας ή μόνο Μηχανολόγος Μηχανικός; 

Η τεχνική έκθεση που απαιτείται είναι ουσιαστικά μια αυτοψία ή μελέτη; Και αν πρόκειται για μια αυτοψία τότε αν περιέχει το πότε έγινε η αυτοψία, μια περιγραφή του επιθεωρούμενου ακινήτου, περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών και πως επηρεάζουν την ηλεκτρομηχανολογική εγκατάσταση, το αν ήταν ηλεκτροδοτούμενο τη στιγμή της αυτοψίας, την περιγραφή του πίνακα και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, γείωση και γενική κατάσταση των καλωδιώσεων θα ήταν επαρκής στοιχεία; 

Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα με το τι θέλουν να περιέχει αυτή η τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τ.ε. υπογράφεται μόνο από μηχ/κό ανάλογης ειδικότητας, άρα όχι από ΑΜ, ΠΜ.

 

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένο πρότυπο, αυτά που περιγράφεις ως προς το τι πρέπει να περιέχει με βρίσκουν σύμφωνο.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.