Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Άρθρο 20: " Σε περίπτωση που μετά τον ως άνω υπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα ποσά υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου, με βάση τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται". Τέλειο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορεί κάποιος να πήρε επιστροφή ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ

για "αχρεωστήτως καταβληθέντα" παλαιότερα πρόστιμα πολεοδομίας

παρά το γεγονός ότι ο 4014 έλεγε ρητά ότι δεν συμψηφίζονται και δεν επιστρέφονται.

Κάποιοι εφοριακοί είχαν χτυπήσει φλέβα και το παίζανε το συστηματάκι.

Μπορεί επίσης κάποιος να πήρε επιστροφή λόγω διαφοράς στην Τ.Ζ., πάλι από την ΔΟΥ.

Το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ απαντάνε ότι περιμένουν την Υπουργική Απόφαση για τις επιστροφές.

(και φυσικά μας κοροϊδεύουν γιατί δεν πρόκειται να τις κάνουν αν δεν πιεστούν δικαστικά)

Ο καθένας βέβαια δικαιούται να λέει ότι θέλει όπως θέλει, και άντε εσύ να εξηγήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πραγματι, ετσι μου ειπε οτι τα πηρε απο ΔΟΥ

σε αλλη πολη απο τη δικια μου κ δεν μπορω να το διασταυρωσω

και το ποσο επιστροφης ηταν πολυ μεγαλο , περιπου 10 χιλιαδες ευρω

πολυ εντυπωση μου κανει αυτο που λες, δεν το ειχα ξανακουσει

λες οτι ηταν απο προστιμο πολεοδομιας κ οχι απο προστιμο 3843?

τελος παντων

καπου λεει (ο 4178 ?) οτι θα επιστραφουν καποια, καποτε, καπως..αλλα που?

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσουμε βέβαια ότι η διαδικασία που παραθέτει πολύ σωστά ο Ιάσονας αφορά ΛΑΘΗ

και όχι πρόστιμα που δεν αναζητούνται σύμφωνα με ρητές διατάξεις του Νόμου.

Αυτά επιστρέφονται μόνο με το "συστηματάκι" που είπαμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω μια περίπτωση μεταφοράς ΄μιας δήλωσης από τον 4014, στον οποίο είχε πληρωθεί το πρόστιμο εφ' άπαξ. Κατά την μεταφορά στον 4178 και επειδή δηλώθηκαν επιπλέον χώροι αυξήθηκε το πρόστιμο και αυτομάτως το σύστημα μου έβγαλε μηνιαίες δόσεις για την πληρωμή του υπολοίπου. 1η ερώτηση : δεν δικαιούμαι εφ' άπαξ πληρωμή για το υπόλοιπο πρόστιμο;; 2η ερώτηση : μπορεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει μαζικά τις δόσεις ή πρέπει μία-μία κ να περιμένεις μια εργάσιμη και πληρώνεις μετά την επόμενη;;

 Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν σου δώσει τη δυνατότητα εφάπαξ καταβολής, τότε μπορούν να πληρωθούν όλες οι δόσεις σε μία μόνο μέρα ως εξής:

 

"Πάει ο ιδιοκτήτης ταμείο και λέει: Θέλω να πληρώσω αυτήν την εντολή καμιά 60αριά φορές... Να περιμένω ή να πάω για καφέ και να ξανάρθω???"

:D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να σημειώσουμε βέβαια ότι η διαδικασία που παραθέτει πολύ σωστά ο Ιάσονας αφορά ΛΑΘΗ

και όχι πρόστιμα που δεν αναζητούνται σύμφωνα με ρητές διατάξεις του Νόμου.

Αυτά επιστρέφονται μόνο με το "συστηματάκι" που είπαμε

η περιπτωση που αναφερομαι, αφορα την υπαγωγη εκ νεου στον 4178 με μειωση του προστιμου σε ειδικες ομαδες πληθυσμου (ομογενεις) και οχι σε λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.