Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα. Να κάνω μία ερώτηση. Σε κτίριο που έχει αυθαιρεσία κανονικά σε τμ. σαν κατηγορία 5 παίρνει παράβολο (νομίζω 2000€) με βάση το άρθρο 11 παρ. 10. Ωστόσο υπάρχει και μια λοιπή παράβαση, η οποία υποτίθεται έχει παράβολο 500€. Αυτά τα δύο προστίθενται ή το μεγαλύτερο καλύπτει το μικρότερο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν κάποιος είχε υπαχθεί στον 3843 για 5 διηρεμένες ιδιοκτησίες στον ίδιο όροφο (από πατάρια σε κατοικίες) και δεν ολοκλήρωσε την τακτοποίηση αλλά έχει πληρώσει περίπου 14.000 ευρώ τώρα μπορεί να υπαχθεί στον 4178 με ένα παράβολο για όλο τον όροφο? δηλ.2000 ευρώ παράβολο. πρέπει να το πληρώσει εκ νέου ή συμψιφίζεται?
στην ημερίδα του ΤΕΕ-ΤΚΜ στο απόσπασμα από το 0:40:35 μέχρι το 0:41:50 απαντούν ότι συμψιφίζεται αλλά δεν διευκρινίζουν αν ισχύει μόνο στην περίπτωση που είχε ολοκληρώσει τη διαδικασία με τον 3843

 

 

θα πάρει 5 ξεχωριστές βεβαιώσεις? και τι γίνεται με τον κοινόχρηστο διάδρομο?(δεν υπάρχει άλλος ιδιοκτήτης στον όροφο)

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος είχε υπαχθεί στον 3843 για 5 διηρεμένες ιδιοκτησίες στον ίδιο όροφο (από πατάρια σε κατοικίες) και δεν ολοκλήρωσε την τακτοποίηση αλλά έχει πληρώσει περίπου 14.000 ευρώ τώρα μπορεί να υπαχθεί στον 4178 με ένα παράβολο για όλο τον όροφο? δηλ.2000 ευρώ παράβολο. πρέπει να το πληρώσει εκ νέου ή συμψιφίζεται?

στην ημερίδα του ΤΕΕ-ΤΚΜ στο απόσπασμα από το 0:40:35 μέχρι το 0:41:50 απαντούν ότι συμψιφίζεται αλλά δεν διευκρινίζουν αν ισχύει μόνο στην περίπτωση που είχε ολοκληρώσει τη διαδικασία με τον 3843

 

 

θα πάρει 5 ξεχωριστές βεβαιώσεις? και τι γίνεται με τον κοινόχρηστο διάδρομο?(δεν υπάρχει άλλος ιδιοκτήτης στον όροφο)

νομίζω προκύπτουν μερικά ερωτήματα:

1. μιλάμε για ένα πατάρι που έγινε δωμάτιο σε κάθε μία από τις 5 ιδιοκτησίες του αυτού ορόφου;

    μιλάμε για πατάρι (που είναι πατάρι) καθ' υπέρβαση της αδείας;

    μιλάμε για κάτι άλλο; (και τι είναι αυτό)

2. τα λεφτά που έχει πληρώσει για το 3843 συμψηφίζονται 100%, ανεξάρτητα από την περαίωση της διαδικασίας,

αλλά δεν ξέρω αν "μειώνουν" και το παράβολο, αν αυτό είναι μεγαλύτερο από τη διαφορά

(μην ξεχνάμε ότι μερικά 3843 δεν πρόλαβαν να τελειώσουν τις πληρωμές μέχρι 31/5, 

όχι από αμέλεια των ιδιοκτητών, αλλά από απροσεξία των πολεοδομιών που έβαζαν δόσεις και μετά 31/5)

Αν μας πουν ότι τα μη περαιωμένα 3843 δεν συμψηφίζονται, τότε πρέπει νατο κλείσουμε το μαγαζί εντελώς.

3. σίγουρα απαιτείται μία βεβαίωση για κάθε οριζόντια, όποια κι αν είναι αυτή (ακόμα και οι αποθήκες υπογείου θέλουν βεβαίωση αν έχουν χιλιοστά)

4. ο κοινόχρηστος διάδρομος είναι άλλης τάξεως ζήτημα. Αν καμία οριζόντια δεν τον έχει "καταπατήσει", τι πρόβλημα έχεις;

5. Στον 4178 μπορεί να κάνει 5 δηλώσεις σε μία

Link to comment
Share on other sites

2. τα λεφτά που έχει πληρώσει για το 3843 συμψηφίζονται 100%, ανεξάρτητα από την περαίωση της διαδικασίας,

αλλά δεν ξέρω αν "μειώνουν" και το παράβολο, αν αυτό είναι μεγαλύτερο από τη διαφορά

το πρόστιμο οκ συμψιφίζεται. με το παράβολο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, γνώριζα ότι πρέπει να πληρωθεί ξανα αλλά στο βίντεο λέει πως συμψιφίζεται.

πχ παραβολα με τον 3843 2500, με τον νέο νόμο 2000(εντάσσεται στην κατηγορία προ του '83). πληρώνει κάτι??

 

πρόκειται για πατάρια καταστημάτων τα οποία εξαρχής έγιναν κατοικίες καθ'υπέρβαση αδείας(ξεχωριστός όροφος) και γι'αυτό τίθεται θέμα για τον διάδρομο..

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τη δήλωση 4178 θα μάθεις και το αρχικό συνολικό πρόστιμο για τη συγκεκριμένη δήλωση.

Στη συνέχεια και για να προχωρήσει η διαδικασία του 4178, θα πρέπει πρωτίστως να πληρωθεί τόσο το παράβολο του 4178 (εξαρτάται από τα συνολικά τ.μ. που θα δηλωθούν) και το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ (ποσοστό του προηγούμενου παραβόλου).

Κατόπιν και αφού η δήλωση 4178 πάει σε κατάσταση "υπαγωγή" μπορείς να συμψηφίσεις όλα τα καταβληθέντα με τον 3843 (παράβολα και δόσεις).

Τέλος θα δεις και το ποσό του προστίμου που απομένει για εξόφληση (θα έχουν αφαιρεθεί τόσο το παράβολο του 4178, όσο και τα καταβληθέντα με ον 3843).

Link to comment
Share on other sites

το πρόστιμο οκ συμψιφίζεται. με το παράβολο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, γνώριζα ότι πρέπει να πληρωθεί ξανα αλλά στο βίντεο λέει πως συμψιφίζεται.

πχ παραβολα με τον 3843 2500, με τον νέο νόμο 2000(εντάσσεται στην κατηγορία προ του '83). πληρώνει κάτι??

 

πρόκειται για πατάρια καταστημάτων τα οποία εξαρχής έγιναν κατοικίες καθ'υπέρβαση αδείας(ξεχωριστός όροφος) και γι'αυτό τίθεται θέμα για τον διάδρομο..

άρα λοιπόν το πρώτο πρόβλημα είναι να αποδείξεις το χρόνο της αλλαγής χρήσης.

Κάτι που έχουμε καταλήξει εδώ στο φόρουμ ότι μάλλον δεν γίνεται, τουλάχιστον με τα γενικώς γνωστά.

Αν έχεις κάτι ειδικό (π.χ. σχέδιο σύστασης που να τα δείχνει ως έχουν προ 83 ή ρεύμα ξεχωριστό για καθένα) τότε αλλάζει η κουβέντα.

Αν όμως δεν έχεις, πας για 1.1.2004, και κατά συνέπεια κανονικά πρόστιμα.

(έγινε και υπέρβαση ύψους για να προκύψει αυτός ο όροφος;

και κατά συνέπεια και αλλαγή σχεδίων για το βόλεμα της σκάλας;

και κατά συνέπεια και αλλαγή στατικών; )

 

το δεύτερο θέμα είναι ο διάδρομος, ο οποίος προφανώς για μένα είναι εξίσου υπέρβαση όσο και τα διαμερίσματα.

Αν λοιπόν τα επιμέρους τμήματά του είναι μέσα στις οριζόντιες που είχαν και τα πατάρια, 

τότε το κάθε επιμέρους τμήμα εντάσσεται στην κάθε επιμέρους δήλωση,

ή στη μία δήλωση για όλα που θα κάνει ο ένας και μοναδικός ιδιοκτήτης.

Προσοχή όμως: η δήλωση θα φορά αυτές τις οριζόντιες ή το σύνολο της οικοδομής;

Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να κάνεις έλεγχο σε όλη, και να βάλεις και όποιες άλλες παραβάσεις βρεις,

περιλαμβανομένης και μίας στροφής κλιμακοστασίου, αν αυτή δεν είχε προσμετρήσει,

δεδομένου ότι εξυπηρετεί κύρια χρήση. Και βέβαια το αντίστοιχο πλατύσκαλο.

Νομίζω εξαρτάται από το έτος της άδειας.

Παρακαλώ τους συναδέλφους να με διορθώσουν αν είμαι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση για το γνωστό θέμα με τα εξτρά παράβολα κατά τη μεταφορά από 4014, μια και οι προηγούμενες ερωτήσεις αφορούσαν σε περιπτώσεις με δόσεις ενώ η δική μου είναι ξοφλημένη εφάπαξ.

 

Στην αρχική αυτοψία μέτρησα 98 τμ, έκανα δήλωση 4014 με πρόστιμο 1700 και παράβολο 1000 ευρώ. Πληρώθηκαν εφάπαξ και πριν οριστικοποιήσω, έκανα την τελική και πιο λεπτομερή μέτρηση όπου έβγαλα 102 τμ και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τα πρόσθεσα στη δήλωση και ο ιδιοκτήτης πλήρωσε μια μικρή διαφορά 30 ευρώ στο πρόστιμο και όλα οκ. Τώρα που μεταφέρω τη δήλωση στον 4178 (για να βγει βεβαίωση) μου ζητάει παράβολο 2000. Έχουν ήδη πληρωθεί από 4014 εφάπαξ 1730 ευρώ σύνολο. Αν είχαν δηλωθεί εξ' αρχής τα 103 θα είχε βγει επίσης εξ' αρχής παράβολο 2000 και δεν θα όφειλε άλλο πρόστιμο (αφού το πρόστιμο ήταν μικρότερο). Τώρα τι γίνεται? Θα πληρώσει τη διαφορά 2000-1730=270 ευρώ (αυτά που "γλίτωσε" στον 4014)? Ή πρέπει να πληρωθεί όλοκληρο το διχίλιαρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.