Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

H YY έγινε κατά την κατασκευή της οικοδομής το '82 και αργότερα το 2000 έγινε η μετατροπή σε ΚΧ.

..... διάβασες το τελευταίο Ε9 του ιδιοκτήτη, στο οποίο δηλώνει τον ΚΧ αυτόν?

..... εκεί, στο κουτάκι της κατασκευής, πότε λέει ότι έγινε ΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ είδα ένα Ε9 σήμερα, του 1995, που είχε δηλώσει τα πάντα σαν ΚΧ...... ακόμα και το καραγιαπί!!!!!!

Απαιχτος ο τύπος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη παρόμοια περίεργη περίπτωση και θα ήθελα τη συμβουλή σας: Περαιωμένη δήλωση 4014 μετατροπής ΒΧ σε ΚΧ όπου επειδή το παράβολο έβγαινε μεγαλύτερο από το πρόστιμο έκανα το κόλπο δηλώνοντας αρχικά λιγότερα τμ για να βγει μικρότερο παράβολο και τα διόρθωσα στη συνέχεια. Η μετατροπή σε ΚΧ έγινε το 2002 και για αποδεικτικό παλαιότητας υπέβαλλα ΥΔ ιδιοκτήτη. Τώρα θέλει να μεταβιβάσει και απαιτείται μεταφορά στον 4178 όπου αν γίνει αυτό θα του ζητήσει τη διαφορά του παραβόλου.

Στο Ε9 ο ιδιοκτήτης έχει δηλώσει τον χώρο ως ΚΧ με έτος κατασκευής 1978! Σκέφτηκα λοιπόν μια δεύτερη λύση: Να κάνω νέα δήλωση 4178 και να δηλώσω τον χώρο με παλαιότητα προ '83 βάσει του Ε9 που πλέον θεωρείται αποδεικτικό και να συμψηφίσω το πρόστιμο του 4014. Με παλαιότητα προ '83 το πρόστιμο βγαίνει πολύ μικρό και αν αφαιρεθούν και τα καταβληθέντα του 4014 δεν πληρώνει τίποτα.

Τα ερωτήματα είναι

1) Μπορώ να κάνω νέα δήλωση 4178 για περαιωμένο με 4014 ή πρέπει υποχρεωτικά να κάνω μεταφορά?

2) Αν μπορώ τελικά να κάνω νέα δήλωση, λέτε να υπάρξει πρόβλημα που θα δηλωθεί παλαιότητα προ '83 βάσει Ε9 τη στιγμή που στον 4014 είχε υποβληθεί ΥΔ ιδιοκτήτη ότι η αυθαιρεσία έγινε το 2002? Σημειώνω ότι το Ε9 που αναφέρει το προ '83 το είχα υποβάλλει και στον 4014, δηλαδή αποδεικνύεται ότι δεν έγινε καμία πρόσφατη αλλαγή στο Ε9!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

εμένα ρε παιδιά γιατί δεν μου ζητάει έξτρα παράβολο;

ακόμα και σε μία περίπτωση που ήταν 2000 αντί για 500,

μου έβγαλε κανονικά ΤΕΕ και τέλος.

 

απαγορεύεται να κάνεις νέα δήλωση, αλλά κι αν κάνεις, δεν επιτρέπεται να συμψηφίσεις πρόστιμα 4014.

βέβαια πρακτικά γίνεται, και κάποια στιγμή θα αρχίσει να γίνεται,

γιατί πολλοί εκπρόθεσμοι δεν έκαναν μετάβαση και πολλές δηλώσεις 4014 δεν μπορούν να μεταφερθούν,

είτε γιατί τα χάλασαν με τον πρώτο μηχανικό, είτε γιατί προέκυψαν ιδιοκτησιακά / κληρονομικά

είτε γιατί έχουν γίνει μεταβιβάσεις κλπ κλπ κλπ

Και τότε τι θα κάνουν οι φωστήρες δικηγορο-λογιστάδες του συστήματος;

 

Δεν ξέρω γιατί το Ε9 το παίρνετε τόσο σοβαρά. 

έχετε ακούσει κανέναν να πάει φυλακή ή να φάει πρόστιμο για διόρθωση Ε9 ;

ο καθένας ότι θέλει δηλώνει όποτε θέλει.

γι αυτό τώρα ζητάνε τα ρολόγια για να γίνει διασταύρωση βάσεων δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ρε παιδιά γιατί δεν μου ζητάει έξτρα παράβολο;

ακόμα και σε μία περίπτωση που ήταν 2000 αντί για 500,

μου έβγαλε κανονικά ΤΕΕ και τέλος.

 

απαγορεύεται να κάνεις νέα δήλωση, αλλά κι αν κάνεις, δεν επιτρέπεται να συμψηφίσεις πρόστιμα 4014.

βέβαια πρακτικά γίνεται, και κάποια στιγμή θα αρχίσει να γίνεται,

γιατί πολλοί εκπρόθεσμοι δεν έκαναν μετάβαση και πολλές δηλώσεις 4014 δεν μπορούν να μεταφερθούν,

είτε γιατί τα χάλασαν με τον πρώτο μηχανικό, είτε γιατί προέκυψαν ιδιοκτησιακά / κληρονομικά

είτε γιατί έχουν γίνει μεταβιβάσεις κλπ κλπ κλπ

Και τότε τι θα κάνουν οι φωστήρες δικηγορο-λογιστάδες του συστήματος;

 

Δεν ξέρω γιατί το Ε9 το παίρνετε τόσο σοβαρά. 

έχετε ακούσει κανέναν να πάει φυλακή ή να φάει πρόστιμο για διόρθωση Ε9 ;

ο καθένας ότι θέλει δηλώνει όποτε θέλει.

γι αυτό τώρα ζητάνε τα ρολόγια για να γίνει διασταύρωση βάσεων δεδομένων.

 

Ποιος είπε ότι απαγορεύεται να κάνεις νέα δήλωση με συμψηφισμό 4014  (Αρθ.20 παρ.1)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι απαγορεύεται να κάνεις νέα δήλωση με συμψηφισμό 4014  (Αρθ.20 παρ.1)

μπορείς να κάνεις αυτή την ερμηνεία αν θέλεις, 

αλλά στο άρθρο 30 (μεταβατικές διατάξεις) λέει ξεκάθαρα τι γίνεται με τις υποθέσεις 4014.

Σύμφωνα με αυτό, ακόμα και του 3843, αν ήταν ηλεκτρονικές, θα έπρεπε να περάσουν από 4178.

 

Το γεγονός ότι τα ποσά του 4014 συμψηφίζονται, δεν σημαίνει ότι αυτό γίνεται με νέα δήλωση.

Με αυτή τη λογική λοιπόν, θα μπορούσα να έχω παράλληλα δύο δηλώσεις του ίδιου ακινήτου στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

apier Θα σου πω πως το βλέπω εγώ το πράγμα:

Με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο κάποια στιγμή εν όψη της ταυτότητας των κτιρίων θα γίνει μια "σκούπα" σε μία τελευταία "καταληκτική" ημερομηνία, προκειμένου να μαζευτούν όλα τα πρόστιμα που έχουν πληρωθεί κατά καιρούς στο ακίνητο και να πληρωθούν τα υπόλοιπα.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος μα μαζέψουν αυτό το χάλι που έχουν δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο. μόνο που δεν μπορεί να γίνει μόνο με τα καταγεγραμμένα από τις δηλώσεις,

γιατί όπως ξέρουμε πολλά δεν έχουν δηλωθεί καθόλου και ποτέ.

Άρα θα πρέπει να προκύψει κάποια νομοθεσία που να λέει: "χωρίς ταυτότητα κτιρίου δεν υπάρχει κτίριο"

και αυτό να ελέγχεται από παντού: μισθωτήρια, πωλητήρια, παραχωρητήρια, κλπτήρια.

Ούτε αποδοχή κληρονομιάς χωρίς ταυτότητα.

Ποιος θα την κάνει αυτή την καταγραφή; η πολεοδομία; (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; )

Για να την κάνουν οι ελεγκτές κάποιος πρέπει να πληρώσει.

Ο ιδιώτης δεν θέλει. Άρα πρέπει να πληρώσει το κράτος. (αυτό είναι ακόμα καλύτερο)

Και με τι χρονικό ορίζοντα θα γίνει αυτό το μάζεμα;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός τώρα το έπιασες καλά.

Όλα αυτά που αναλυεις περιγράφονται στην ταυτότητα κτιρίου (ψηφισμενος νομος αλλά όχί σε ισχύ γιατί εκρεμουν υπουργικές αποφάσεις) αν θυμάμαι καλά εντός δεκαετιας όλα (ΌΛΑ) τα κτίρια θα πρέπει να αποκτήσουν ταυτότητα αλλιώς δεν θα μεταβιβάζονται και σίγουρα με άλλες νομοθετικές ρυθμίσεις του μέλλοντος δεν θα ενοικιάζονται ή θα πληρώνουν μεγαλύτερο φόρο.

Τα επόμενα χρονιά το 80% της δουλείας μας θα είναί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.