Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά  αλλά υπάρχει και ένα επιπλέον πρόβλημα στις Ο.Ι. το οποίο είναι το εξής : 

 

Σε πολλές περιπτώσεις σε ίδιου εμβαδού Ο.Ι. έχουν κατανεμηθεί διαφορετικά ποσοστά συνιδιοκτησίας. Πχ

 

Διαμέρισμα 100μ2 Α' ορόφου 10%

Διαμέρισμα 100μ2 Ε' ορόφου 12%

Υπόγειο 100μ2   2%

 

Αρα , αν θέλω να κάνω τον έλεγχο υπέρβασης κατά 4178 θα θεωρήσω ως εμβαδόν ελέγχου τα 100 m2 ή το εμβαδόν που προκύπτει από Εοικοπ. Χ % συνιδιοκτησίας ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Ναι έτσι είναι σε πολλές περιπτώσεις.....

 

Εσύ πάντα λαμβάνεις υπόψην σου τα χιλιοστά της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας που σε αφορά, τα πολλαπλασιάζεις με τα συνολικά επιτρεπόμενα στο οικόπεδο και βρίσκεις αυτά που τις αναλογούν...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο λόγος που θα γίνει η αλλαγή στον  νόμο.

επίσης γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που κρατάμε ποσοστό για μελλοντική επέκταση, οπότε έχουμε από τη μία εξαντλημένο σ.δ. και από την άλλη ποσοστά που αντιστοιχούν στον εξαντλημένο σ.δ. αλλά αθροίζουν <100%.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση οικοπεδου με καθετη και στο τμημα το δικο μου, που ειναι το 42% του οικοπεδου ανεγερθη οικοδομη

 

4 οροφοι, 4 οροφοδιαμερισματα ολα κι ολα

Το διαμερισμα μου εχει ποσοστο 9,4% επι του οικοπεδου

Θεωρω επι του ΟΛΟΥ οικοπεδου η επι της καθετου μου?

 

Για να υπολογισω τα επιτρεπομενα και τις αντιστοιχες υπερβασεις....

Το ποσοστο μου φαινεται πιο λογικο να ειναι επι του οικοπεδου ολοκληρου γιατι ακουγεται κομματακι κουλο 4 ιδιοκτητες με ιδια διαμερισματα να υπαρχουν και ο ενας εξ αυτων να εχει το 9,4% μοναχα...

Κανονικα....

στο συμβολαιο της συστασης ΟΙ και  μεταβίβασης, με το οποίο απεκτησε ο πελατης σου,   έπρεπε να γραφει  οτι

Εγινε συσταση καθετης   με το υπ΄  αριθ....συμβολαιο,

 Στο τμημα ..Α.....εχει 42 εκατοστα   επι του ολου οικοπεδου.....ανεγερθη οικοδομή...

μεταβιβαζεται το......διαμερισμα με ποσοστό 9,4 εκατοστα στο οικοπεδο  και.........εκατοστα στην καθετη.

 

Παντως, με 9,4% στο ολο οικοπεδο, πρεπει να εχουν χτισθει 4 διαμερισματα στην Α καθετη και 6 διαμερισματα   στην Β καθετη.

Ετσι βγαινουν τα νουμερα...

[και  βεβαια, μπορεις να δεις μήπως και εχουν κρατηθει καποια εκατοστα...για "αερα", οπότε στην αλλη καθετη να ειναι 5 τα διαμερισματα.....]

 

Επειδη καθε καθετη αντιμετωπιζεται "ξεχωριστα"

και εχει εκδοθει ξεχωριστη ΟΑ για το "τμημα" αυτό...

 θα προτεινα να συγκρινεις 9,4/42...δλδ τα επιτρεπομενα στο  "τμήμα"   αυτο  

 

 

δες ομως ξανα τα συμβολαια.  διοτι τα ..9,4  ειναι επι του "ολου" και τα 42 ειναι επι της καθετου

Αρα δεν ειναι συγκρίσιμα...

 

  δες μηπως υπαρχει καποιος κανονισμος...που τα διευκρινιζει...

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα:

Κατα τα περιγραφόμενα στην ΟΑ του 1981 κτιρίου καταστηματων και γραφειων (χωρις συσταση ΟΙ, είναι μια ιδιοκτησία όλο)

το περίγραμμα του ορόφου έπρεπε να έχει κάποια εσοχή σε κάποια θέση εν ειδει ημιυπαιθρίου (δεν υπηρχαν τότε) που όμως προσμετρούσε στην δόμηση.

Στην πράξη σήμερα, αυτή  η εσοχή κατασκευάστηκε σε ελαφρά μετατοπισμένη θέση ως προς την εγκεκριμμένη, άρα έχω τροποποίηση όψης και περιγράμματος χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Ερωτήματα:

1) Εμπίπτω στο αρθρο 18 παρ 5α?

2) Εχω "Λοπές πολ/κές παραβάσεις", και αν ναι ειναι 1 ή 2 λοιπές παραβάσεις?

2) Ανηκει στην κατηγορία 3?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Ναι, μάλλον μια λόγω ορίου 15.000 αναλυτικού...

3. Μάλλον 2 ή 4.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΩΝ ευχαριστώ

Η κατασκευη πρεπει να έγινε μεσα 1982, αλλα ξεχασα να προσθεσω οτι προσφατα (μεταγενεστερα 1983 παντως) εγινε και μια πέργολα σε πλάγιο ακαλυπτο ενος εκ των καταστημάτων οποτε μάλον όχι κατηγορία 2, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Άρα κατηγορία 4 το ακίνητο.

Η πέργκολα είναι κατηγορία 3 (extra 500άρικο) ή αν θέλεις τη βάζεις μαζί με τον άλλο ενιαίο αναλυτικό προϋπολογισμό.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να βάλω ? βλ συνημμενο

(Εχω λαθος την περγολα κατ 4, να την αλλαξω σε 3)

Δηλαδη ενα ακινητο παίρνει την κατηγορία του δυσμενέστερου ΦΚ του?

post-17575-0-38877200-1382720152_thumb.jpg

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο φύλλο καταγραφής αφενός μεν δεν είναι σωστό, αφετέρου δε δεν έχει ...νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.