Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να το συνεχίσω και εγώ. Έχω κατάστημα στο ισόγειο παντελώς νόμιμο και αυθαιρεσίες στον α όροφο που είναι κατοικία. Δεν έχει γίνει σύσταση ΟΙ. Η επικρατούσα χρήση σε ποιο φύλλο καταγραφής θα μπει;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Η επικρατούσα χρήση μπαίνει στο κύριο προφίλ της μάσκας του τεε.

 

Από εκεί και πέρα στα ΦΚ μπορεί να διαφοροποείται, ωστόσο ένα τουλάχιστον ΦΚ πρέπει να έχει την ίδια χρήση με την επικρατούσα που έχει μπει στην κύρια σελίδα.

 

Επίσης, απορία:  Για την επικρατούσα χρήση θα κοιτάξουμε τη σχέση ισόγειου με άδειας με τον αυθαίρετο όροφο, δλδ στο κτήριο επικρατεί η χρήση του νόμιμου τμήματος ακόμα και αν είναι <50% του συνολικού ή εξετάζουμε και τα αυθαίρετα (σε περίπτωση που έχουμε μία ΟΑ) για να βρούμε την επικρατούσα;

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζουμε και τα αυθαίρετα το λέει σαφέστατα η εγκύκλιος.

 

Εγώ έχω ένα ΦΚ για τον όροφο κατοικία, για το ισόγειο κατάστημα δεν έχω ΦΚ είναι παντελώς νόμιμο. Το υποχρεωτικό ΦΚ με υπηρεσίες πως θα το βάλω;

Link to comment
Share on other sites

κτίριο στο ισόγειο με κατάστημα και από πάνω 5 όροφοι κατοικία.

Επικρατούσα χρήση: κατοικία.

 

Μου ζητούν να τακτοποιήσουν το κατάστημα που έχουν ένα κλειστό Η/Χ.

Άρα υπηρεσίες...

 

Αυτή η δήλωση δε θα προχωρήσει...

Link to comment
Share on other sites

Στην παράγραφο 15 της εγκυκλίου αναφέρεται ότι μπορούμε να σπάσουμε την αυθαιρεσία σε 2 φύλλα καταγραφής, ένα για τα 70 τ.μ. που θα χει την έκπτωση της κύριας και μοναδικής και ένα για τα λοιπά τετραγωνικά.

Το θέμα είναι όταν το οικόπεδο έχει ένα κατάστημα στο ισόγειο και μια αυθαίρετη κατοικία στον Α' όροφο και δεν έχει τίποτα άλλο στην φορολογική δήλωση, μπορεί να κάνει χρήση για τα 70 τ.μ. (από τα 120 του Α' ορόφου) του μειωτικού συντελεστή της κύριας και μοναδικής; Ή επειδή υπάρχει και το κατάστημα στην συγκεκριμένη ιδιοκτησία δεν μπορεί;

Eννοείται φυσικά ότι δεν είχε γίνει ποτέ σύσταση..

 

Όσο για την επικρατούσα χρήση είναι σίγουρο ότι για να βρούμε το ><50%, υπολογίζουμε και όλα τα αυθαίρετα τετραγωνικα; 

Edited by leo_and
Link to comment
Share on other sites

κτίριο στο ισόγειο με κατάστημα και από πάνω 5 όροφοι κατοικία.

Επικρατούσα χρήση: κατοικία.

 

Μου ζητούν να τακτοποιήσουν το κατάστημα που έχουν ένα κλειστό Η/Χ.

Άρα υπηρεσίες...

 

Αυτή η δήλωση δε θα προχωρήσει...

 

Σωστά

 

Κάτι μας διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

γιατί τουλάχιστον σε ένα φύλλο καταγραφής θα πρέπει να υπάρχει η επικρατούσα χρήση. Αυτό υποθέτω ότι ήθελε να μας επισημάνει ο Σταύρος στο παράδειγμά του. 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν μας διαφεύγει.... 

Τα έχουν κάνει μαντάρα.. Για να προχωρήσει πρέπει να δηλωθεί επικρατούσα χρήση "υπηρεσίες", με αποτέλεσμα να ζητάει στατική μελέτη επάρκειας????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.