Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε γιατί αγχώνονται "πολλοί" να βρουν το συντελεστή υπέρβασης κάλυψης οριζόντιων ιδιοκτησιών;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν τελικά έχει διευκρινιστεί τι σημαίνει η έκφραση του παραρτήματος Α περί συντελεστών "συγκρίνεται το αυθαίρετο πολεοδομικό μέγεθος (Δόμηση, Κάλυψη, Ύψος) με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης που ισχύει για το ακίνητο"?

 

1.Απλή διαίρεση : αυθαίρετο μέγεθος / μέγιστο επιτρεπόμενο?

ή

2.Σύγκριση του συνολικού μεγέθους με το μέγιστο επιτρεπόμενο και αν έχουμε υπέρβαση κάνουμε τη διαίρεση:

υπερβάλλον του μέγιστου επιτρεπομένου / μέγιστο επιτρεπόμενο?

 

Η ερώτηση γίνεται γιατί στα παραδείγματα του 4014:

Υ/Υ βάζει μόνο όταν υπάρχει υπέρβαση μεγίστου ύψους της περιοχής.

ενώ στην Ε/Α Γ24 ξεκαθαρίζει ότι Υ/Κ βάζουμε μόνο όταν δεν υπάρχει περίσσεια κάλυψης.

Αυτά έχουν αλλάξει με το νέο νόμο και πώς???

Link to comment
Share on other sites

1. απλή διαίρεση: αυθαίρετο μέγεθος / μέγιστο επιτρεπόμενο περιοχής που ισχύει σήμερα

το πρόβλημα δημιουργείται σε συστασεις γιατι πρέπει να γίνει 

αυθαίρετο μέγεθος / μέγιστο επιτρεπόμενο περιοχής* ποσοστα ιδιοκτησίας

 

Η συγκριση γίνεται πάντα με το τι έχεις εγκεκριμένο στην άδεια (αν έχεις άδεια)

δεν παίζει ρόλο αυτό που γράφεις, σου έχω απαντήσει και στο θέμα υπέρβασης ύψους.

Μόνο όταν δεν έχεις άδεια, συγκρίνεις μόνο για την υπέρβαση ύψους το ύψος με το επιτρεπόμενο της περιοχής, και αν το ξεπερνάς, τότε

ύψος αυθ. κατασκευής - επιτρεπόμενο ύψος/επιτρεπόμενο ύψος βάζεις το ανάλογο ποσοστό. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ανακεφαλαιώνοντας..τα χιλιοστά τα κοιτάμε μόνο για την δόμηση;; Και για την κάλυψη συγκρίνουμε την υπέρβαση κάλυψης της κάθε Ο.Ι. με την συνολική μέγιστη του οικοπέδου που ισχύει με τους τωρινούς όρους δόμησης;

 

Mακάρι να είναι έτσι.. Και γω αυτό θέλω και θεωρώ λογικό, όπως σας εξήγησα και πιο πάνω.. Γιατί όμως η ρημάδα παράγραφος 2 του άρθρου 18 γράφει "Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων.." και δεν γράφει "Για τον υπολογισμό του ανωτέρω συντελεστή δόμησης.."; Έτσι όπως το γράφει είναι σαν να υπαινίσσεται ότι και η κάλυψη πάει με μερίδιο της ιδιοκτησίας κλπ..

 

Σας παραθέτω και ολόκληρη την παράγραφο:

 

"Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών
τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή
του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου
με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου
ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου."
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και στις πλάγιες αποστάσεις ή στην πρασιά πρέπει να γίνει ο έλεγχος με το ποσοστό συνιδιοκτησίας;!!!!!!

Να το πει κάποιος άλλος, πλην του άρθρου 18§2, και αυτό και να πάω εγώ να πάρω τα χάπια της γιαγιάς.....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα και πάνω από όλα συνάδελφε soundholics ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου απαντάς.

Συγνώμη για την επιμονή μου στο θέμα αυτό.

Μου φαίνεται υπερβολικό να μη βάζουμε Υ/Υ σε μη άρτιο γήπεδο και να βάζουμε σε γήπεδο με οικ. άδεια όταν και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει υπέρβαση μεγίστου ύψους.

Επίσης αναφέρω συγκεκριμμένα στοιχεία από τις Ε/Α και τα παραδείγματα του 4014.

Παρακαλώ αν εσύ ή κάποιος άλλος συνάδελφος γνωρίζετε ότι με κάποια εγκύκλιο αυτά τα στοιχεία έπαψαν να ισχύουν στο νέο νόμο τότε θα το σεβαστώ.

ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να μην πηγαίνει όπως το λέει από την πρώτη στιγμή ο ΙΑΣΟΝΑΣ, 

μόνο η δόμηση μπορεί να επιμεριστεί.

Αυτός είναι και ο λόγος, που στο παράρτημα του 4178, στα τετραγωνίδια, μόνο στην δόμηση αναφέρεται το 18.2 που γράφει ο leo_and

και όχι και στο ύψος, στην κάλυψη και στην πρασιά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα και πάνω από όλα συνάδελφε soundholics ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου απαντάς.

Συγνώμη για την επιμονή μου στο θέμα αυτό.

Μου φαίνεται υπερβολικό να μη βάζουμε Υ/Υ σε μη άρτιο γήπεδο και να βάζουμε σε γήπεδο με οικ. άδεια όταν και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει υπέρβαση μεγίστου ύψους.

Επίσης αναφέρω συγκεκριμμένα στοιχεία από τις Ε/Α και τα παραδείγματα του 4014.

Παρακαλώ αν εσύ ή κάποιος άλλος συνάδελφος γνωρίζετε ότι με κάποια εγκύκλιο αυτά τα στοιχεία έπαψαν να ισχύουν στο νέο νόμο τότε θα το σεβαστώ.

ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.

Και πάλι ευχαριστώ.

 

 

Η ερωτοαπαντηση Θ4 ξεκαθαρίζει το τι γίνεται με τις υπερβάσεις ύψους, γιατι παρόμοιες συζητήσεις είχαμε και στο παρελθόν. 

Ομοίως και η διατύπωση ότι αυθαίρετο θεωρείται ότι ορίζεται από το άρθρο 5 και το άρθρο 22 του 1577 του 85, που προσδιορίζει χοντρικά ότι αυθαίρετο είναι

ότι δεν έχει άδεια, και ότι δεν βρίσκεται σε άδεια ή σε προβλεπόμενες μελέτες.

 

Το αν θα βάλουμε συντελεστή υπέρβασης ύψους ή όχι είναι ένα ποσοτικό μέγεθος, που διακρίνει αυθαιρεσίες ανα βαρύτητα, σίγουρα ο τρόπος υπολογισμού του περιέχει και αδικίες.

 

Για την εγκύκλιο 13 του 4014 προτιμώ να μην την συζητήσουμε, έχει τρομερά λάθη και παραλείψεις που με μεταγενέστερες ανυπογραφες ε/α αντικαταστάθηκαν πολλά μέρη της αλλά έχει και πολλές αναφορές που αλληλοαναιρούνται μεταξύ τους.

post-4482-0-26961900-1384944296.jpg

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.