Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Ας υποθέσουμε πως έχουμε ένα κτίριο στην θέση που το δείχνει η ΟΑ και με μία προσθήκη μέσα στο Δ. Δεν θα βάζαμε ΥΔ, ΥΚ, Πλάγιες; Θα βάζαμε.

Στο συγκεκριμένο θέμα το πρόβλημα είναι πως το κτίριο κατασκευάστηκε σε άλλη θέση αλλά μη σύννομη, οπότε δεν πάει κατ.3

Δεν μπορεί να πάει χωρίς ΥΔ διότι ο νόμος αναφέρει πως αυτή η επιλογή είναι μόνο σε περίπτωση ΥΥ χωρίς ΥΔ. 

Οπότε η μόνη δυνατότητα είναι ΥΔ, ΥΚ και πλάγιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας υποθέσουμε πως έχουμε ένα κτίριο στην θέση που το δείχνει η ΟΑ και με μία προσθήκη μέσα στο Δ. Δεν θα βάζαμε ΥΔ, ΥΚ, Πλάγιες; Θα βάζαμε.

Στο συγκεκριμένο θέμα το πρόβλημα είναι πως το κτίριο κατασκευάστηκε σε άλλη θέση αλλά μη σύννομη, οπότε δεν πάει κατ.3

Δεν μπορεί να πάει χωρίς ΥΔ διότι ο νόμος αναφέρει πως αυτή η επιλογή είναι μόνο σε περίπτωση ΥΥ χωρίς ΥΔ. δεν  λεει πουθενα  ΜΟΝΟ αποσο εχω δει

Οπότε η μόνη δυνατότητα είναι ΥΔ, ΥΚ και πλάγιες.

αλλα εγω δεν μιλαω για τον συντελεστη  5.3=0,20 η 0.40

λεω   ΥΔ =0.00τμ(στο κουτακι των τετραγωνικων)  Χ   ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ

αντιστοιχα  ΚΑΛΥΨΗ=0.00τμ δηλ δεν εχω υπερβαση

Link to comment
Share on other sites

nikosantonakas, το λέει στο παράρτημα Α

 

Μα αν δεν βάλεις κάπου εμβαδόν πως θα υπολογιστεί το οποιοδήποτε πρόστιμο; Κάτι δεν καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Νησιώτη, εάν δεν βάλεις έστω και 1 τμ στα κουτάκια των ΚΧ ή ΒΧ, τότε ότι και να βάλεις στα άλλα κουτάκια των ΦΚ, το πρόστιμο δεν θα υπολογιστεί!!!

 

Κάπου το χάσαμε μάλλον... :)

Link to comment
Share on other sites

διορθωνω <<λεω   ΥΔ =0.00τμ(στο κουτακι των τετραγωνικων)  Χ   ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ>>  ΑΚΥΡΟ   -1

Ομως ΥΚ=0.00τμ  οπως κ θα φαινεται στο ΔΚ

πιστευω ομως,οπως  ειπα   κ στο  # 508   ΥΔ+Δ

 

υγ στο παραρτ.Α  <<λεει  χρησιμοποιειται αποκλειστικα κ μονο σε περιπτωση ΥΥ χωρις ΥΔ>> ΣΩΣΤΟΣ ο ΦΑΕΘΩΝ

 

 

architect_duth

Κάπου το χάσαμε μάλλον...  :)  μαλλον καπου τα χασαμε :confused:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σου θέτω ένα αντιπαράδειγμα.

Κατοικία 100μ² κατασκευάζεται 80μ². Δεν αποτελεί παράβαση όπως λένε. Αλλά κατασκευάζεται μία άλλη 20μ² εντός Δ. Στο ΔΚ η συνολική κάλυψη θα είναι όση και της άδειας. Δεν θα βάλεις ΥΚ στην νέα κατοικία;

Μιλάμε για 20% ή 40% παραπάνω πρόστιμο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση του kostaras θα εβαζα κι εγω μονο παραβιαση Δ (με ΥΔ<50%) και μαλιστα θα ελεγχα αν ολοκληρο το κτιριο μπαινει στο Δ κατα >20%, οποτε σε αντιθετη περιπτωση θα επαιρνα τμημα του κτιριου σε τμ με Δ>20% και τμημα σε τμ με Δ<20%.

 

Φαεθωνα δε θα εβαζα ΥΚ ουτε στην περιπτωση που περιγραφεις ως παραδειγμα.

 

ΩΣΤΟΣΟ !!

 

Το προβλημα μου εγκειται στο οτι το νεο κτιριο εντος Δ εχει ανεγερθει σε διαφορετικη θεση, παρανομη και κανενα σημειο του δε συμπιπτει με τα προβλεπομενα της αδειας, συνεπως θεωρειται βασει νομου οτι το κτιριο δεν εχει ΟΑ !!

Link to comment
Share on other sites

 

Φαεθων καλημερα ,με το παραδειγμα με προβληματιζεις,σου αντιπαραθετω

εχω 100τμ με ΟΑ  κ τα 20 εΙναι στο Δ ,στο 4014 καπου στα παραδ. βαζαμε ΥΔ+Δ για τα 20τμ,χωρις ΥΚ  παρομοια παραδειγματα ειδα κ στο forum

ΥΓ  τωρα μολις βλεπω το παραδ 8 απο τεε ΠΕΛΟΠ. δεν βαζει ΥΚ

GAGBILL δηλ σε μη συνομη θεση το θεωρουμε ολο αυθαιρετο?το παραρτ λεει χωρις ΟΑ αλλα ειναι υπερβολικο 

θελω να πιστευω οτι εννοει τελειως διαφορετικο κτιριο δηλ αλλες μελετες

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαφως υπερβολικο αλλα η περιπτωση δ) στην οποια αναφερομαι μου φαινεται αρκετα ξεκαθαρη στο νομο.

 

Το προβλημα που ανακυπτει στην περιπτωση του kostaras βεβαια ειναι οτι εχει αυθαιρεσιες και σε αλλα κτιρια του οικοπεδου για τα οποια δε συντρεχει η επιλογη "χωρις ΟΑ", επομενως πρεπει να διαχωρισει το συντελεστη λογω ΟΑ στα επιμερους κτιρια (με ιδια κατηγορια αλλα σε διαφορετικες δηλωσεις ισως (???), η φορμα υποβολης σε περιοριζει στην επιμερους επιλογη ΟΑ για διαφορετικα κτιρια εντος του οικοπεδου υπο καθεστως ενιαιας ιδιοκτησιας) κι αυτο χρηζει διευκρινισης καθως μπορει να 2πλασιαστει το προστιμο στα υπολοιπα κτιρια χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Σου θέτω ένα αντιπαράδειγμα.

Κατοικία 100μ² κατασκευάζεται 80μ². Δεν αποτελεί παράβαση όπως λένε. Αλλά κατασκευάζεται μία άλλη 20μ² εντός Δ. Στο ΔΚ η συνολική κάλυψη θα είναι όση και της άδειας. Δεν θα βάλεις ΥΚ στην νέα κατοικία;

Μιλάμε για 20% ή 40% παραπάνω πρόστιμο βέβαια...

Σου θετω αλλο παραδειγμα

κατοικια  100 τμ ,τοποθετειται σε αλλη συνομη θεση  στο οικοπεδο με 1ΦΚ ΚΑΤ3

Βαζεις κ ΥΚ  σε αλλο ΦΚ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.