Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι συνάδελφοι. Σε εντός και εκτός Δ, εννοώ :)

Όπως και σε ΥΥ και μη ΥΥ, ή εντός και εκτός πρασιάς....

Έτσι!!! Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε....

Μια χαρά χάλια...

 

Εμείς καλά τα συνενοούμαστε, αυτοί τα χάλια τους θα τα δούνε να βγάλουν 5, όχι παραπάνω, παραδείγματα που να αποσαφηνίζουν αυτές οι περιπτώσεις.

Με σχέδια και νούμερα εννοείται. Όχι θεωρητικούρες

Αν πάντως, δω πάλι 100 ήξεις αφήξεις ερωτοαπαντήσεις θα φρικάρω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1)Σε οικοπεδο με δομηση 330 τ.μ υπαρχει κτιριο 170 τ.μ  το οποιο εχει Ο.Α για 65 τ.μ εγω στο ΦΚ θα βαλω χωρις υπερβαση δομησης αφου εχει υπολοιπο το οικοπεδο σωστα? και θα βαλω κανονικα τα παραπανω  τ.μ στους ΚΧ δηλαδη 105 τ.μ?

2)οταν εχω παραβιαση Δ χωρις υπερβαση δομησης στο ΦΚ θα βαλω τα τ.μ που παραβιαζουν το Δ  στο κουτακι? και θα κλικαρω το ποσοστο της παραβιασης? (<20% ή >20%)

Edited by MarkG
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως, δω πάλι 100 ήξεις αφήξεις ερωτοαπαντήσεις θα φρικάρω.

 

Είναι απολύτως βέβαιο ότι, αυτό θα δεις......

Link to comment
Share on other sites

1)Σε οικοπεδο με δομηση 330 τ.μ υπαρχει κτιριο 170 τ.μ  το οποιο εχει Ο.Α για 65 τ.μ εγω στο ΦΚ θα βαλω χωρις υπερβαση δομησης αφου εχει υπολοιπο το οικοπεδο σωστα? (λάθος)

και θα βαλω κανονικα τα παραπανω  τ.μ στους ΚΧ δηλαδη 105 τ.μ?(υπέρβαση δόμησης 105 τ.μ με πιθανή Υ.Κ αν το αυθαίρετο είναι στο ισόγειο και έλεγχο για υπέρβαση Δ)

2)οταν εχω παραβιαση Δ χωρις υπερβαση δομησης στο ΦΚ θα βαλω τα τ.μ που παραβιαζουν το Δ  στο κουτακι? και θα κλικαρω το ποσοστο της παραβιασης? (<20% ή >20%) (σωστό)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στην επιλογη:  υπερβαση δομησης δεν κλικαρω το χωρις υπερβαση? αφου  εχει υπολοιπο δομησης το οικοπεδο? Και αν ειχες χτισει σε οικοπεδο που δεν ειχε υπολοιπο δομησης θα εχεις το ιδιο προστιμο? κατι καταλαβα λαθος? 

Link to comment
Share on other sites

και για το Δ οταν εχω ΟΑ 100 τ.μ και εχουμε στην πραγματικοτητα

 

 100 τ.μ αλλα εχει τοποθετηθει η οικοδομη μεσα στο Δ  ( τα 15 τ.μ ) τοτε θα βαλω στο κουτακι 

Υ.Δ. κύριων χώρων (τμ)
 

15 τ.μ και θα κλικαρω (<20% ή >20%)?

Link to comment
Share on other sites

ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα προκύψει ως το κλάσμα των αυθαίρετων τετραγωνικών προς τα εγκεκριμένα της άδειας.Στη περίπτωσή σου έχεις 105/65=1,62--->162% συντ. υπέρβασης και επιβάρυνση (5γ) προστίμου με συντελεστή 1,6.

 

Υ.Γ για οικονομία χώρου στο νήμα καλό είναι να αποφεύγεις τις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Κάνε χρήση της επιλογής "επεξεργασία" κάτω από το μήνυμα. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.