Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ nikosantonakas

 

Επομένως μόνο ΥΔ και Υπέρβαση Δ, ΧΩΡΙΣ ΥΚ. Δεν ξέρω αν έχει να προσθέσει κάποιος άλλος συνάδελφος κάτι πάνω σε αυτό...

 

 

Όσο για την Γαρδίκη και την κάθε Γαρδίκη το περίεργο θα ήταν να μας ξεμπέρδευαν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με το οτιδήποτε και όχι που μας ξαναμπερδεύουν....

Μπορεί να ακούγεται περιττό αλλά πρέπει να μπούν ολοι οι συντελεστές.

Αλήθεια τι συντελεστές έχουν οι δυο υπερβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για να μην πω τι ανθρώπους....

Κανονικά έπρεπε να είναι ζητούμενα με ευθύνη του μηχανικού:

  1. Εμβαδό οικοπέδου
  2. Συντελεστής Δόμησης
  3. Συντελεστής Κάλυψης
  4. Μέγιστο ύψος
  5. Ύπαρξη Ο.Α.
  6. Δόμηση ΟΑ
  7. Κάλυψη ΟΑ
  8. Ύψος ΟΑ
  9. Εμβαδό αυθαιρέτου κατασκευής
  10. Ύψος αυθαιρέτου κατασκευής
  11. Χρόνος δημιουργίας αυθαιρεσίας
  12. (και ότι άλλο τέλος πάντων)

Με αυτά τα στοιχεία υπολογίζει μόνο του το σύστημα, την κατηγορία και τα ποσοστά υπέρβασης.

 

Γιατί δεν τα έκαναν έτσι;

http://www.michanikos.gr/topic/35833-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%91-%CE%A6%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82/page-13?do=findComment&comment=626453

 

FAETHON δυστυχώς  δεν το κάνουν ούτε και οι ιδιωτικές εταιρείες με τα αντίστοιχα προγράμματα (ενώ είναι τόσο απλό) 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακούγεται περιττό αλλά πρέπει να μπούν ολοι οι συντελεστές.

 

Διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό αυτό!!!

Βεβαίως δεν διαφωνώ με εσένα συνάδελφε Faethon11, που κάθε άλλο, με έχεις βοηθήσει πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά με αυτόν τον κωλονόμο (ότι πιο ήπιο μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτή τη στιγμή)...

 

Δηλαδή ρε νόμε, θέλω εγώ να δηλώσω ότι αυτό που ήταν να χτίσω, το έχτισα ίδιο ΑΛΛΑ πιο δίπλα... Θέλω να πληρώσω τα τετραγωνικά μου Χ 1,4 που είναι η παραβίαση πλάγιας απόστασης. Γιατί αυτό να το κάνω και Χ 1,2 που είναι και η ΥΚ που έχω από άλλο κτίσμα στο οικόπεδο????? Πάει εκείνο σε άλλο φύλλο καταγραφής, εκεί είχα όντως ΥΚ και εκείνο το ομαδοποιώ με άλλα παρόμοια. Αλλά η υπερβαση Δ είναι άλλη περίπτωση από μόνη της...

 

Δεν συμφωνώ με αυτή την λογική. Θεωρώ ότι αυτή η λογική, στο να παίρνουν όλα τα ΦΚ τον ίδιο συντελεστή, μπορεί να πάει για το συντελεστή στη Δόμηση, αλλά όχι στην Κάλυψη...

 

Θα περιμένω και την άποψη κάποιου άλλου αν είναι δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπορεί να μην κατάλαβα.

Εδώ, όπως το λες, έχει δύο διαφορετικές κατηγορίες.

Μία κατηγορία μόνο ΥΚ και μία άλλη με ΥΚ και ΥΔ

Εγώ έτσι θα το έκανα.

Και να σου πω το γιατί.

Έχω Κτίριο με ΟΑ σε οικόπεδο με μέγιστη κάλυψη 100μ² και Δ=2,50μ και έχω δημιουργήσει αυθαίρετα 50μ² εκτός Δ και άλλα 20μ² σε απόσταση 2,00μ από το όριο.

Έτσι όπως το λες εσύ πρέπει να έχει συντελεστή 1,4 αυτό που είναι εκτός Δ και 1,2 το εντός Δ. 

Εγώ λέω πως το εκτός Δ θα έχει μόνο 1,4 ενώ το εντός Δ θα έχει 1,2x1.2=1.44

θεωρώ πως είναι σωστότερο. (σύμφωνα με το πνεύμα του νόμου περί επιβάρυνσης του περιβάλλοντος)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό που δείχνω στο σχεδιάγραμμα:

 

Κτίριο 1: Ίδια δόμηση και κάλυψη σύμφωνα με άδεια. Στην υφιστάμενη τοποθετείται μέσα στο Δ

Κτίριο 2: Υπέρβαση Δόμησης και Υπέρβαση Κάλυψης σε σχέση με την άδεια

 

1ο ΦΚ για κτίριο 2: Υπέρβαση Δόμησης κ Υπέρβαση Κάλυψης του κτιρίου 2, με τους αντίστοιχους συντελεστές (Δόμηση <50% και Κάλυψη <20%)

2ο ΦΚ για κτίριο 1: Υπέρβαση Δ (βάζοντας τα τετραγωνικά όλου του κτιρίου 1), με συντελεστή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΜΗΣΗ <50%. Εδώ είναι που θεωρώ ότι δεν πρέπει να μπει ο συντελεστής Κάλυψης <20%, αλλά πρέπει να υπολογιστεί χωρίς ΥΚ.

 

Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση...

post-3742-0-10921100-1384973768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λέει για μετατόπιση κτιρίου η εγκύκλιος... αλλά πρέπει να βγω τώρα... καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αρα θεωρω οτι ,το κτιριο 1 ΥΔ+Δ, κ στο κτιριο 2 η επεκταση ΥΔ,ΥΚ 

Ημετατοπιση που λεει ο Φαεθων αφορα σε νομιμη θεση(κατ3)

Γενικα η ΥΚ μπορει να μη μπαινει σε ολα τα ΦΚ   

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

nikosantonakas, ευχαριστώ και πάλι

 

και εγώ με αυτό το σκεπτικό είμαι, απλά λόγω νόμου και μόνο, μπορεί να υπάρχει και μία άλλη άποψη από άλλο συνάδελφο που μπορεί να σε πείσει...

Από ότι κατάλαβα οοοοοόλος ο νόμος ερμηνεύεται διαφορετικά από τον καθένα...αντί να αποτελεί εργαλείο... δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό που δείχνω στο σχεδιάγραμμα:

 

Κτίριο 1: Ίδια δόμηση και κάλυψη σύμφωνα με άδεια. Στην υφιστάμενη τοποθετείται μέσα στο Δ

Κτίριο 2: Υπέρβαση Δόμησης και Υπέρβαση Κάλυψης σε σχέση με την άδεια

 

1ο ΦΚ για κτίριο 2: Υπέρβαση Δόμησης κ Υπέρβαση Κάλυψης του κτιρίου 2, με τους αντίστοιχους συντελεστές (Δόμηση <50% και Κάλυψη <20%)

2ο ΦΚ για κτίριο 1: Υπέρβαση Δ (βάζοντας τα τετραγωνικά όλου του κτιρίου 1), με συντελεστή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΜΗΣΗ <50%. Εδώ είναι που θεωρώ ότι δεν πρέπει να μπει ο συντελεστής Κάλυψης <20%, αλλά πρέπει να υπολογιστεί χωρίς ΥΚ.

 

Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση...

Τώρα εγώ θα στο χαλάσω... :)

Για το κτήριο 1, αφού είναι σε ΜΗ σύννομη θέση, θα σου έλεγα ότι θα το πήγαινα ως ΥΔ + ΥΚ + Δ.

Εάν ήταν σε σύννομη θέση, τότε απλά θα έβαζα μία λοιπή παράβαση 500€.

 

Βασικά, το σκεπτικό μου εδώ είναι ότι από τη στιγμή που θεωρώ ότι έχουμε ΥΔ, τότε αυτόματα έχουμε και ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.