Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

όχι δεν το κάνουμε αυτό και καλά κάνεις και το θέτεις ξανά.

 

Απλά "άνοιξε" λίγο η κουβέντα, με αφορμή την ερώτηση του παιχταρά για το αν βάλει ΥΚ σε υπόγειο εκτός περιγράμματος.

Το ένα έφερε το άλλο...

Ο ΓΟΚ, ο ΝΟΚ κτλ.

Έτσι για να θυμόμασταν πως ήταν όταν βγάζαμε άδειες.

 

 

Για να το κλείνουμε:

Από την Εγκύκλιο 4 σημείο 33

Από την Εγκύκλιο 4

 

β)  Στις  περιπτώσεις  αυθαιρέτων  κατασκευών  εντός  του  περιγράµµατος  νοµίµως
υφισταµένου  κτιρίου  δεν  εφαρµόζεται  συντελεστής  κάλυψης  (π.χ.  προσθήκη  ορόφου  ή
υπογείου που δεν εξέχει του νοµίµου περιγράµµατος).

 

Επομένως όταν εξέχει... θελει.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι και εγω ερωτω....

Η εγκυκλιος 4 μιλαει για ο,τι εξεχει του περιγραμματος και βαζει στο παιχνιδι και το υπογειο.

Προ εγκυκλιου 4 εγινε η ρυθμιση αυτη που αναφερομαι.

 

Εγω μεχρι τωρα ηξερα αυτο που ειπε και ο kan σε PM, οτι το υπογειο εχει την καλυψη της ανωδομης αλλα δε συμμετεχει σε αυτην

 

Οποτε μπορει να βγηκε αυθαιρετα στην πρασια ολοκληρη πλευρα, συμπεριλαμβανομενου και του κλιμακοστασιου, ομως εγω ρυθμιζω τα αυθαιρετα του διαμερισματος μου και με αφηνει ανεγκιχτο το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο και οι αυθαιρεσιες επ αυτου

 

Το παρακολουθημα μου, τωρα, ειναι στο υπογειο το οποιο ειναι μεσα στο περιγραμμα της ανωδομης, δεν εξεχει αυτου, εξεχει του νομιμου περιγραμματος της οικοδομης, οπως και ολη η ανωδομη.

ΥΚ στην ανωδομη στο σημειο του κλιμακοστασιου δε ρυθμισα γιατι δε με αφορουσε

Το παρακολουθημα μου ειναι στο σημειο του κλιμακοστασιου, ομως ειναι κατω του εδαφους και δια τον λογο αυτον δε ρυθμισα με ΥΚ.

Αν ηταν ανωδομη θα εβαζα ΥΚ αλλα στην ανωδομη ειμαστε σε κοινοχρηστο και δεν ασχοληθηκα.

 

Οπως και να χει, δε βλεπω που μπορει να εσφαλα... :/

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου και οι κείμενες διατάξεις είναι δύο διαφορετικά πράγματα. 

Ο Α.Η.Χ. λογίζεται με αναλυτικό χωρίς να επιλέγεις Υ.Κ. παρ' αυτό προσμετράται στην κάλυψη ή η αλλαγή χρήσης κατά Ν.Ο.Κ. λογίζεται σαν Υ.Δ. σε άλλη περίπτωση.

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι γιατί....

Η βεβαίωση που χορήγησες αναφέρει πως ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος.

 

Αυτό είναι αληθές, γιατί το επίμαχο τμήμα αυτό του υπογείου έχει ρυθμιστεί. Δεν έχεις παρά να ανοίξεις τη δήλωση θέσεις τον υπολογισμό του προστίμου σύμφωνα με την οδηγία.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nzerman, ο Η.Χ. εχει ηδη προσμετρηθει στην καλυψη.

 

Kan62, ο νεος οικοδομικος κανονισμος καθοριζει ΚΑΙ περιορισμους δομησης, π.χ. οριζει 60% γενικο ποσοστο καλυψης. Αν στηνπεριοχη εχει εφαρμογη ο ΝΟΚ, πρεπει να ληφθει υποψη για την ευρεση του ποσοστου υπερβασης καλυψης, ετσι δεν ειναι?

 

Inzaghi, για να μην μπερδευομαστε, οπως σε ολες τις περιπτωσεις αυθαιρετων, κανεις διαγραμμα καλυψης με τους ισχυοντες ορους (νοκ, οικισμοι κλπ)

Προσμετρα στην καλυψη η επεκταση του υπογειου σου;

Αν ναι, βρισκεις το ποσοστο .

Δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευομαστε.

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ

Το θεμα μου ηταν οτι δε γνωριζα πως το υπογειο μετρα στην καλυψη.

Και μονο που υφισταται εντος εδαφους, θεωρησα πως δεν καταλαμβανει επιφανεια γης για να θεωρηθει καλυψη.

Αντιστοιχα αρνητικη ηταν και η απαντηση σε αντιστοιχη ερωτηση απο το ΤΕΕ

 

Πλεον γνωριζω, παρα το οτι ειναι περαιωμενη η δηλωση, θα αιτηθω να ανοιξει για να διορθωσω τα φυλλα καταχωρησης, χωρις να μεταβαλω μετρικα στοιχεια.

 

Ευκαιρια να συμπτυξω αναλυτικο με κατηγορια 3 (γαιτι ειχα ενα κι ενα) και να δωσω παλαιοτητα λογω αυθαιρετης κατασκευης αρρηκτα συνδεδεμενης με το ΦΟ, που θα μου βγαλει και προστιμο μικροτερο απο το ηδη καταβληθεν για να τελειωσω

 

Ελπιζω να μην αντιμετωπισω κανενα προβλημα με το συμβολαιο μεταβιβασης που ολοκληρωθηκε προ ενος μηνος (δεν αλλαζουν μετρα, ουτε ηλεκτρονικα κλειδια) και να διορθωσω.

 

Κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις επειτα απο 2 χρονια ενασχολησης με αυθαιρετα... Και που σαι ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, για να μην μπερδευομαστε, οπως σε ολες τις περιπτωσεις αυθαιρετων, κανεις διαγραμμα καλυψης με τους ισχυοντες ορους (νοκ, οικισμοι κλπ)

 

 

Εννοείς για τον έλεγχο κι όχι για δικαιολογητικό, ε;

 

 

Inazghi και στον 4014 το είχαμε συζητήσει διεξοδικά αυτό με την κάλυψη υπογείου.

Φαντάσου πόσα πράγματα ακόμα δεν έχουν διευκρινιστεί και μας λένε ότι με 2 εγκυκλίους έχουν αποσαφηνίσει πολλά πράγματα.

Οπότε ο καθένας προχωράει όπως νομίζει (τυφλά προς τον γκρεμό) και αν είναι τυχερός δε θα πέσει, αν όχι θα δούμε....

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Nzerman, ο Η.Χ. εχει ηδη προσμετρηθει στην καλυψη.

 

Αυτό έλεγα, έχει προσμετρηθεί ενώ δεν επιλέγεται στο Φ.Κ.. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω μια μπερδεμένη περίπτωση και παρακαλώ θερμά για συμβουλές.

 

Άδειες:Πυλωτή και 3 όροφοι.

-1η άδεια 1984 με ΓΟΚ 73 (Πυλωτή κ  όροφος)

-2η άδεια 1987 με ΓΟΚ 85,αλλά λόγω νομίμως υφιστάμενου κτίσματος ακολουθήθηκε ορθά το περίγραμμα της αρχικής Ο.Α.(Προσθήκη καθ`ύψος 2ου ορόφου)

-3η άδεια 1994 με ΓΟΚ 85 (Αλλαγή χρήσης τμήματος Πυλωτής σε κατάστημα)

 

Πραγματική Κατάσταση:

Κλείσιμο της Πυλωτής,Προσθήκες κατ`επέκταση όπισθεν,παραπλεύρως κ εντός πρασιάς του κτιρίου,καθώς και αλλαγή διαστάσεων εξωστών κτλ. Εν τω μεταξύ έχει ΕΣΛ ενοικιαζομένων διαμερισμάτων που προς το παρών δε με ενοχλεί.

 

Αποφάσισα επειδή υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ. να προχωρήσω με άδεια νομιμοποίησης σε συνδυασμό με ρύθμιση των μη σύννομων τμημάτων,

Και έρχομαι στο πρόβλημα:

 

α. Σύμφωνα με ΝΟΚ άρθρο 23 παρ.2

 

¨

2. Για  τα  κτίρια ή τα  τμήματα των  κτιρίων  της  παραγράφου  1 (δλδ Κτίριο  ή τμήμα  αυτού  θεωρείται νομίμως  υφιστάμενο :),  οι συντελεστές κάλυψης, δόμησης, όγκου και ύψη υπολογίζονται σύμφωνα με τον κανονισμό και τις πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά  το χρόνο κατασκευής τους.

Ειδικότερα:

α) Στην  κάλυψη  και  στο  συντελεστή δόμησης  του οικοπέδου, που έχει  πραγματοποιηθεί, προσμετρώνται τα υπάρχοντα  κτίσματα,  νομίμως υφιστάμενα ή όχι.

β) Χώροι των προαναφερθέντων κτισμάτων που δεν υπολογίζονταν κατά  το  χρόνο  κατασκευής τους  στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, δεν υπολογίζονται στη συνολική επιφάνεια  του κτιρίου.

γ) Όροι  δόμησης  ή διατάξεις που ορίζονται με τον παρόντα  νόμο  και  δεν  είχαν  ορισθεί κατά  το  χρόνο κατασκευής του  υφιστάμενου κτίσματος κατισχύουν των διατάξεων του παρόντος νόμου κατά τη μελέτη  της προσθήκης, εξαιρουμένων  των διατάξεων που αφορούν σε άτομα  με αναπηρία  ή/και εμποδιζόμενα  άτομα.

¨

=> Με βάση το παραπάνω, η όποια νομιμοποίηση ΔΕΝ μπορεί να γίνει με τις διατάξεις του ΝΟΚ,αλλά με ΓΟΚ 73. Οι τότε όροι δόμησης ηταν Κάλυψη=40% και Σ.Δ.=1,2

 

β.Σύμφωνα με 4178/13, η ρύθμιση των μη σύννομων πρέπει να γίνει με τους σημερινούς όρους δόμησης,δλδ Κάλυψη = 50% και Σ.Δ.=1,5

 

Το θέμα είναι με βάση ποιές πλάγιες αποστάσεις Δ και ποιά επιτρεπόμενη δόμηση & κάλυψη θα πρέπει να υπολογίσω τους συντελεστές υπέρβασης? Στην ΥΔΟΜ πάντως μου είπαν νομιμοποίηση με ΝΟΚ που είναι μια μπαρούφα και μισή λόγω υφιστάμενου κτίσματος,δλδ με δ,Δ πλάγιες αποστάσεις.

 

Θα ήθελα βέβαια να εκμεταλλευτώ τους σημερινούς όρους δόμησης που είναι ευμενέστεροι,αλλά το απαγορεύει το άρθρο 23 του ΝΟΚ....εκτός και αν μιλάει μόνο για προσθήκες σε υφιστάμενα κτίσματα κ οχι νομιμοποίηση.

 

Θεωρώ οτι η σωστή λύση είναι: Νομιμοποίηση με ΓΟΚ 73 και υπολογισμός συντελεστών υπέρβασης με βάσει το Δ του ΓΟΚ 73 (0,3 * Η) ΑΛΛΑ τους σημερινούς όρους δόμησης 50% και 1,50

 

Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω, προσπαθώντας να καταλήξω...

 

Εν τέλει, για το συντελεστή δόμησης, αν κατάλαβα καλά, χρησιμοποιούμε το εξής:

 

Συντελεστής = τ.μ. αυθαιρεσίας / Α

Α = Σ.Δ. σημερινός * τ.μ. Οικοπέδου * Ποσοστό Δόμησης

όπου Ποσοστό Δόμησης = καθαρά τ.μ. της Ο.Ι σύμφωνα με άδεια / συνολικά καθαρά τ.μ. του κτιρίου σύμφωνα με άδεια.

 

Σωστά???

 

Ερωτήσεις:

 

Α) Ποιά εννοούμε καθαρά τ.μ. μιας Ο.Ι.? Τα τ.μ. που εμφανίζονται στην κάτοψη της άδειας? (θεωρώ πως ναι)

Β) Ποιά εννοούμε συνολικά καθαρά τ.μ. ενός κτιρίου? Τα συνολικά μείον τα κοινόχρηστα? Τους χώρους που δεν υπολογίζονταν στον ΣΔ δεν τους υπολογίζουμε? Πως θα βρούμε την έκταση των χώρων αυτών χωρίς Διάγραμμα Δόμησης - Κάλυψης που δεν υπήρχε σε παλιές άδειες?

Γ) Όσων αφορά τον συντελεστή, άλλες φορές, όποτε συμφέρει παίρνω είτε το ποσοστό δόμησης είτε το ποσοστό ιδιοκτησίας, ή πλέον θα τα υπολογίζουμε όλα με το ποσοστό δόμησης?

Δ) Αν έχω καταλάβει καλά, μετά και τις εγκυκλίους, ο συντελεστής Δόμησης βρίσκεται σε σχέση με τα εγκεκριμένα ενώ η Kατηγορία σε σχέση με τα πραγματοποιούμενα (δηλαδή τ.μ. αυθαιρεσίας/ποσοστό δόμησης)?? 

 

Επαναφέρω το θέμα (δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός) αλλά δεν βλέπω να καταλήγω κάπου γι' αυτό ξαναρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Kan62, ο νεος οικοδομικος κανονισμος καθοριζει ΚΑΙ περιορισμους δομησης, π.χ. οριζει 60% γενικο ποσοστο καλυψης. Αν στηνπεριοχη εχει εφαρμογη ο ΝΟΚ, πρεπει να ληφθει υποψη για την ευρεση του ποσοστου υπερβασης καλυψης, ετσι δεν ειναι?

Προφανώς και θα ληφθεί υπόψη αλλά αυτό δεν το εννοούμε ήδη ότι ανήκει στους σημερινούς όρους δόμησης ; (ανεξάρτητα ποιός το ορίζει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.