Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μηπωσ γνωριζει καποιος;;;;;;;;;;;;;;

αυτο που ρωτας εχει σχεση με τον αν δικαιουσαι μειωτικο συντελεστη κυριας και μοναδικης κατοικιας

Στο Ε9 δηλωνει οτι "κατοικει" στον οροφο...

αλλά δεν λες,

-αν ειναι μονος του ή με συζυγο ή με -πόσα- παιδια

-ποσα τμ. ειναι καθε οροφος

-αν ενοικιαζει το υπογειο και τον αλλον οροφο..

-αν εχει κανει συσταση ΟΙ

-αν διαμενει σε "χωριο" σε κατω απο 3000 κατοικους

-αν εχει και αλλα ακινητα...

-τι αυθαιρεσιες εχει κανει...

 

Δες λιγο το  αρθρο 19

[και μερικα απο τα ποστς πιο πανω...εχουν απαντησεις...]

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3. Για κύρια και μοναδική κατοικία, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικό πεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών (3.000) χιλιάδων..........

Για να θεωρηθει μια κατοικία Κμκ θέτει τον περιορισμό να μην ειναι σε οικισμο πάνω απο 3000 κατοίκους, δηλαδή αν έχω μοναδικη κατοικία σε οικισμό των 2000 κατοίκων μπορω ανεξάρτητων τ.μ. Να την θεώρηση κυρία?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν ειναι "περιορισμος"...αλλα ειναι " δικαιωμα.."

δλδ.

διαμενεις σε κατω απο 3000 κατοικους, εχεις χτισει αυθαιρετο κτίσμα  ή εχεις διαφορες αυθαιρεσιες στο κτισμα που διαμενεις..

και εκει δηλώνεις στο  Ε1  οτι  ειναι η κυρια κατοικια σου..

 

Μπορεις να παρεις μειωτικο συντελεστη εστω και αν εχεις και αλλο σπιτι, οικοπεδο, ακινητα στο "χωριο" αυτο ή σε οποιοδηποτε αλλο κατω απο 3000 κατοικους.

Τα ορια σε τμ...

ή τα παιρνεις με βαση τον 4178 ο οποίος δεν θετει ορια

 

ή με βαση την εγκυκλιο η οποια βαζει "πλαφον" 70 τμ. για ζευγάρι κλπ.κλπ...

 

[περιμενουμε καποια διευκρινιστικη....οσονούπω...μετα το τελος της περιοδειας....]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ρωτας εχει σχεση με τον αν δικαιουσαι μειωτικο συντελεστη κυριας και μοναδικης κατοικιας

Στο Ε9 δηλωνει οτι "κατοικει" στον οροφο...

αλλά δεν λες,

-αν ειναι μονος του ή με συζυγο ή με -πόσα- παιδια

-ποσα τμ. ειναι καθε οροφος

-αν ενοικιαζει το υπογειο και τον αλλον οροφο..

-αν εχει κανει συσταση ΟΙ

-αν διαμενει σε "χωριο" σε κατω απο 3000 κατοικους

-αν εχει και αλλα ακινητα...

-τι αυθαιρεσιες εχει κανει...

 

Δες λιγο το  αρθρο 19

[και μερικα απο τα ποστς πιο πανω...εχουν απαντησεις...]

και

τα λεμε

καλημερα...............μου αρκει για να παρω τον μειωτικο συντελεστη μονο εαν στο Ε9 δηλωνει οτι κατοικει στο οροφο ή πρεπει να ελεγξω και τα υπολοιπα που μου αναφερεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη να σημειωσω οτι η κατοικια στον οικισμο κατω απο 3000 κατοικους ειναι η κμκ του ιδιοκτητη δεν εχει τιποτα αλλο στο ονομα του.

Με βαση το παραπανω ειτε με βαση τον νομο ή την εγκυκλιο μπορει να θεωρηθει ανεξαρτητου τ.μ. κμκ η κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...............μου αρκει για να παρω τον μειωτικο συντελεστη μονο εαν στο Ε9 δηλωνει οτι κατοικει στο οροφο ή πρεπει να ελεγξω και τα υπολοιπα που μου αναφερεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

οχι βεβαια

δες αυτα που σου λεει ο Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη να σημειωσω οτι η κατοικια στον οικισμο κατω απο 3000 κατοικους ειναι η κμκ του ιδιοκτητη δεν εχει τιποτα αλλο στο ονομα του.

Με βαση το παραπανω ειτε με βαση τον νομο ή την εγκυκλιο μπορει να θεωρηθει ανεξαρτητου τ.μ. κμκ η κατοικια?

το περι  κατω των 3000 κατοικων εχει σχεση με το αν και ποσα αλλα ακινητα εχεις σε τετοια περιοχη...και δεν υπολογιζονται...

 

Παραμενει να εξετασθει το θεμα της "κυριας κατοικιας"

 

Εστω οτι προκειται  ενα ζευγαρι με αυθαιρετο 130 τμ.

 

κατα τον 4014 μπορουσε να τακτοποιηθει εστω και αν ηταν 130 τμ...

με τον 4178 ...το ίδιο...

 

με την εγκυκλιο...εχει πλαφον ...70 τμ. με μειωτικο συντελεστη και τα αλλα χωρις  [δλδ. δυο ΦΚ]

 

Περιμενουμε διευκρινησεις..

 

"οσονούπω"

 

[δλδ εδω και εναν μήνα....] :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω μία απορία όσον αφορά την ερμηνεία του 19.3 (ως προς την κύρια και μοναδική κατοικία) , σε συνδυασμό με το 19.4 όσον αφορά την συγκυριότητα και συγκεκριμένα μέσα από το κάτωθι παράδειγμα :

 

Οικογένεια με δύο παιδιά (ανήλικα - βαρύνουν τον υπόχρεο) έχει αποδεδειγμένα κύρια και μοναδική κατοικία με νόμιμη επιφάνεια 110 m2 και αυθαίρετη επιφάνεια 10 m2, σύνολο 120 m2 με συγκυριότητα στους δύο γονείς 50-50 . 

 

 

Βάσει εγκυκλίου αφού 120 m2 (110+10) > 70 m2 , δεν παίρνει τον μειωτικό συντελεστή . Αν όμως λάβουμε υπόψη μας τα λεγόμενα της 19.4, κάθε ένας έχει στην κατοχή του 55+5=60 m2 < 70 m2 (βάσει εγκυκλίου), οπότε μπορούν να γίνουν δύο φύλλα καταγραφής, με 5 m2 υπέρβαση δόμησης σε κάθε φύλλο καταγραφής και να λάβουν τον μειωτικό συντελεστή . Είναι σωστό αυτό το σκεπτικό ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω μία απορία όσον αφορά την ερμηνεία του 19.3 (ως προς την κύρια και μοναδική κατοικία) , σε συνδυασμό με το 19.4 όσον αφορά την συγκυριότητα και συγκεκριμένα μέσα από το κάτωθι παράδειγμα :

 

Οικογένεια με δύο παιδιά (ανήλικα - βαρύνουν τον υπόχρεο) έχει αποδεδειγμένα κύρια και μοναδική κατοικία με νόμιμη επιφάνεια 110 m2 και αυθαίρετη επιφάνεια 10 m2, σύνολο 120 m2 με συγκυριότητα στους δύο γονείς 50-50 . 

 

 

Βάσει εγκυκλίου αφού 120 m2 (110+10) > 70 m2 , δεν παίρνει τον μειωτικό συντελεστή . Αν όμως λάβουμε υπόψη μας τα λεγόμενα της 19.4, κάθε ένας έχει στην κατοχή του 55+5=60 m2 < 70 m2 (βάσει εγκυκλίου), οπότε μπορούν να γίνουν δύο φύλλα καταγραφής, με 5 m2 υπέρβαση δόμησης σε κάθε φύλλο καταγραφής και να λάβουν τον μειωτικό συντελεστή . Είναι σωστό αυτό το σκεπτικό ή όχι ?

το 19/4 εχει σχεση με την συγκυριοτητα ατομων που δεν συνδεονται φορολογικα

 

δλδ αδελφος εγγαμος με 2 παιδια και αδελφος αγαμος που κληρονομησαν ενα διαμερισμα 130 τμ...

Σε αυτο κατοικει ο εγγαμος...ως προς αυτον ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια...το μερίδιό του ειναι 65 τμ...

αρα παιρνει μειωτικο συντελεστη.

Ο αγαμος δεν κατοικει εκει...πιθανον  να παιρνει και καποιο ενοικιο....δεν παιρνει μειωτικο συντελεστη.

 

Στο 19/3 αντιμετωπιζεται   η "οικογενεια" με την στενη εννοια...δλδ ομαδα  ατόμων  υπο το αυτο ΑΦΜ [ανεξαρτητα αν καθε συζυγος εχει δικο του ΑΦΜ]

και με ανηλικα τεκνα της "οικογενειας"

 

Ωστε  σε ενα διαμερισμα εστω 130 τμ...με αυθαιρετα τα 15 τμ...το ζευγαρι εχει 70 τμ...και μεχρι 2 παιδια άλλα 30 τμ...δλδ 100 τμ ειναι το "πλαφον" και απο κει και πέρα....

 

δεν κανουμε τιποτε μεχρι να διευκρινισθει.... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άδεια δεν έχω στο ισόγειο architect_duth (είναι 2η φάση του Ν. Τρίτση σε εντός σχεδίου ακίνητο).

Απλώς επειδή είναι δηλωμένο στο Ε9 σαν τουριστική εγκατάσταση και είναι κατασκευασμένο μεταξύ

1983-2003, αν το δηλώσω σαν "άλλη κατοικία" δεν ξέρω αν θα μπορώ να βάλω και το μειωτικό

συντελεστή (0,80) του χρόνου κατασκευής.

Αυτό που με μπερδεύει  είναι πως υπάρχει η επιλογή στο είδος χρήσης

3β Άλλη κατοικία

(.......καθώς και για κτίρια κατοικίας βάση της οικοδομικής άδειας, τα οποία λειτουργούν ως τουριστικές εγκαταστάσεις.)

3γ Τουρισμός

(Τουριστικές εγκαταστάσεις βάση οικοδομικής αδείας........)

 

ενώ εγώ δεν έχω ουσιαστικά οικοδομική άδεια και λειτουργώ σαν τουριστική εγκατάσταση.

Στον Τρίτση ως τι δηλώθηκε? Ο συντελεστής παλαιότητας θα πάει ανάλογα με την κατασκευή ή την χρήση...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.