Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μα είπα ότι ψήνομαι πιο πολύ από τη δική σου ερμηνεία. Μου κάθεται καλύτερα θεωρητικά.

αλλά δεν λέει επικρατούσα. λέει "αποκλειστική χρήση κατοικία"

 

(αυτό με το νόμιμο περίγραμμα γέρνει προς τη δική μου εκδοχή,

γιατί ο χώρος του διαμερίσματος ήταν εντός νομίμου περιγράμματος ως όγκος του καταστήματος.

άσε που δεν απαντάει για το θέμα της χρήσης της άδειας)

 

anyway. νομίζω την (πρακτική) ουσία την καλύψαμε. περί ερμηνείας και θεωρητικής προσέγγισης συζητάμε.

κι ως γνωστόν, είμαστε μια δημοκρατία (ακόμα) που ο καθένας μπορεί να έχει έναν δικό του 4178, όπως τον διαβάζει 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα είπα ότι ψήνομαι πιο πολύ από τη δική σου ερμηνεία. Μου κάθεται καλύτερα θεωρητικά.

αλλά δεν λέει επικρατούσα. λέει "αποκλειστική χρήση κατοικία"

 

Αποκλειστική χρήση αναφέρει ο Ν.4178.

Μετά τροποποιήθηκε σε "επικρατούσα χρήση" με την Εγκύκλιο 4 παρ. 10.

Κάνε ένα κόπο να την διαβάσεις.

Κατά τα άλλα κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Περαιτέρω διευκρινήσεις: Το μεσοπάτωμα έγινε προφανώς τότε που έγινε και η οικοδομή, με ΟΑ του 1964.

Δεν ανήκει στον ιδιοκτήτη του (πρώην) ψηλοτάβανου καταστήματος.

Στα συμβόλαια αναφέρεται σαν "ημιόροφος".

Σωστά, ρίξαν μια πλάκα στο μέσον του καταστήματος και έτσι από επάνω έγινε διαμέρισμα και από κάτω κάτι που φαίνεται σαν αποθήκη (δεν με νοιάζει).

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

οκ, τότε τακτοποιεί μόνο ο ιδιοκτήτης του παταριού

- ως ΥΔ ΚΧ κατ. 1 (αν σε όλη την πολυκατοικία είναι επικρατούσα χρήση κατοικία όπως πρότεινε ο dimitris)

- αλλιώς κατ. 2 (λόγω αδείας) ΥΔ ΚΧ προ 83

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι την έχω διαβάσει.

Άλλο αν την δέχομαι / εφαρμόζω / λαμβάνω υπόψη, και πως.

Έχουμε όλοι επιχειρηματολογήσει επί μακρόν για το γεγονός ότι οι εγκύκλιοι ΔΕΝ εισάγουν δίκαιο,

και κατά συνέπεια ΔΕΝ μπορούν ούτε να καταργούν, ούτε να τροποποιούν, ούτε να ανατρέπουν νόμους.

Επειδή λοιπόν η διάκριση επικρατούσα - αποκλειστική είναι ουσιώδης και όχι τυπική / εκφραστική,

δεν πιστεύω ότι πρέπει να παρεκκλίνουμε από το νόμο και να "ακούμε" την εγκύκλιο (επειδή ακούγεται καλύτερα)

Θα μου πεις, "εσύ δεν το κάνεις;" Πράγματι σε κάποιες περιπτώσεις το κάνω. Σε άλλες όχι.

Γι' αυτό είπα ότι ο καθένας μας (και πρώτος εγώ) έχει κι από ένα 4178 της αρεσκείας / ερμηνείας του, ως δικαιούται.

(όχι ότι δεν υπάρχουν και κάποιοι που κατέχουν την απόλυτη αλήθεια και δεν δέχονται μύγα στο σπαθί τους)

Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, η ερμηνεία της εγκυκλίου είναι υπέρ του Ιούλιου, 

γιατί η πολυκατοικία φαντάζομαι έχει επικρατούσα κατοικίας, οπότε περνάει τον σκόπελο της αποκλειστικής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

apier

Κάθε άποψη σεβαστή, αν και νομίζω φάσκουμε και αντιφάσκουμε όταν λέμε ότι "Πράγματι σε κάποιες περιπτώσεις το κάνω. Σε άλλες όχι."

Βέβαια αυτό κάνουν σχεδόν όλοι οι συνάδελφοι.

Επίσης δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια, έχει δικαίωμα όμως κάθε συνάδελφος να εκφράζεται με νόμους και εγκυκλίους,

πόσο μάλλον όταν τεκμηριώνει την συλλογιστική του.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

αν υποθέσουμε ότι δεν πάει κατ1, γιατί δεν πάει ούτε 2 αλλά 4;

ναι βέβαια, πάει 2 ως προ 83 (το έγραψα εκ παραδρομής)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να σημειωθεί ότι ναι μεν σύμφωνα με την ΟΑ του '64 ο χώρος είναι κατάστημα (και δεν άλλαξε χρήση από τότε στα χαρτιά), αλλά ΟΛΗ η πολυκατοικία τώρα είναι κατοικία.

Άρα (γνώμη μου) μπορώ να πάω με κατηγορία 1 ακόμη και χωρίς τη "βοήθεια" της εγκ.4, παρ.10.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

να επικαλεστείς δηλαδή ότι σήμερα είναι αποκλειστική (έστω και αυθαίρετα)

κι αυτό μ' αρέσει

(αισθητικό είναι το ζήτημα. μήπως θα κάτσει ποτέ κανείς να κρίνει τι έκανε ο καθένας και πως; μόνο ότι πάει δικαστήριο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.