Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Διαφορά όρων δόμησης θα προέκυπτε από κατοικία σε αυθαίρετη μετατροπή σε κατάστημα πιθανότατα.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις συνάδελφε δεν έχουν εφαρμογή της 19.5

 

Όπως και να έχει είναι αναλυτικός.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφορά όρων δόμησης θα προέκυπτε από κατοικία σε αυθαίρετη μετατροπή σε κατάστημα πιθανότατα.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις συνάδελφε δεν έχουν εφαρμογή της 19.5

 

Όπως και να έχει είναι αναλυτικός.

Ευχ πολύ .

Για την πληρότητα (επειδή σας δημιούργησα σύγχυση) να αναφέρω ότι είμαι σε σχέδιο πόλης με ΟΑ του 1974 για προσθήκη κατοικίας σε όροφο, του οποίου το ισόγειο ήταν κατάστημα και αποθήκη (προσμέτρησαν όλα και στην κάλυψη και στη δόμηση)

ευχ πάντως για την άμεση ανταπόκρισή σας

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα!  έχω οικοδομική άδεια του 75 για ισόγεια κατοικία σε μικρό οικισμό (<20000) το 76 βγήκε άδεια προσθήκης Α ορόφου.

Εξ αρχής το ισόγειο λειτούργησε κ λειτουργεί ΌΧΙ  ως κατοικία αλλά ως  αποθήκη ( χωρίς εσωτερική διαμόρφωση οικίας, χωρίς επιχρίσματα στους τοίχους , με μπετό στο δάπεδο.)  Ο πελάτης επίσης το δηλώνει στο Ε9 ως  βοηθητικό χώρο- αποθήκη και δε σκοπεύει να το κάνει κατοικία.

Σύμφωνα με τα όσα  έχω διαβάσει κ ακούσει,    για να δηλώσω στον 4178 την αλλαγή αυτή,  ΔΕ πρέπει να  κλικάρω την αλλαγή χρήσης . αλλά θα πάει με αναλυτικό μαζί με λοιπές κτιριοδομικές παραβάσεις. ισχύει?   Στην τεχνική έκθεση που θα συντάξω , θα πρέπει να περιγράψω για το ισόγειο  την αλλαγή χρήσης. Ποίο είναι το σωστό από τα ακόλουθα? από Κ.Χ ( κατοικία ) σε Κ.Χ ( αποθήκη ) ή  αλλαγή από Κ.Χ σε Β.Χ . ?

δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας κ κάθετης ιδιοκτησίας.

Το ισόγειο κ ο Α όροφος είναι εντελώς ανεξάρτητα . απλά στο ισόγειο έχει τοποθετηθεί τελευταία  το λεβητοστάσιο.  

Link to comment
Share on other sites

από Κ/Χ σε Κ/Χ 

αλλά και πάλι (άσχετα που δεν έχεις καμιά εργασία) σύμφωνα με την εγκ 3 ή 4

πληρώνεις 500€ 

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση βιομηχανικου κτιριου, καπου 600 τ.μ. Υπαρχει μια υπερβαση κατ' επεκταση καπου 40 τ.μ. η οποια και θα τακτοποιηθει. Υπαρχουν ομως και χωροι γραφειων εντος του κτιριου, καπου 250 τ.μ. Για αλλαγη απο Κ.Χ. σε Κ.Χ. για αυτα τα 250 τ.μ., μπορω να ενταχθώ στο 500ρικο; Ή επειδή υπάρχει μια επεκταση 40 τ.μ. στο κτιριο, το χανω; να σημειωσω οτι τα 40 τ.μ. αφορουν την αρχικη χρηση, τα γραφεια ειναι σε αλλο σημειο του κτιριου, και καταλαμβανουν νομιμα τ.μ. Και τελος, η χρηση γραφειων επιτρεπεται απο τους ορους δομησης στην περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί να τα χάσεις;;;

στην ίδια δήλωση σε ένα ΦΚ θα κάνεις έναν αναλυτικό για τα γραφεία και σε άλλο ΦΚ  θα κάνεις την επέκταση 40τμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οταν εχω αλλαγη χρηση απο κυρια χρηση σε κυρια και απο βοηθητικη σε βοηθητικη πηγαινει με αναλυτικο.

 

οταν εχω αλλαγη χρησης απο βοηθητικη χρηση σε κυρια χρηση που επερχετε υπερβαση συντελεστη δομησης μπαινουν σαν μετρα. ΥΔ ΚΧ ή ΥΔ ΒΧ;;;;;;;;;;;

 

ποτε τσεκαρω τον συντελεστη αλλαγη χρησης;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

οταν εχω αλλαγη χρηση απο κυρια χρηση σε κυρια και απο βοηθητικη σε βοηθητικη πηγαινει με αναλυτικο.

 

οταν εχω αλλαγη χρησης απο βοηθητικη χρηση σε κυρια χρηση που επερχετε υπερβαση συντελεστη δομησης μπαινουν σαν μετρα. ΥΔ ΚΧ ή ΥΔ ΒΧ;;;;;;;;;;;

 

ποτε τσεκαρω τον συντελεστη αλλαγη χρησης;;;;;;;;;;;

υπαρχει καποια απαντηση συναδελφοι;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια απαντηση συναδελφοι;;;;;;;;;

ο συντελεστής αλλαγής χρήσης 1,4 εφαρμόζεται όταν προκύπτει έμμεση υπέρβαση

λόγω διαφοράς όρων δόμησης προβλεπόμενης (κατά την άδεια) και αυθαίρετης κύριας χρήσης.

π.χ., έστω εκτός σχεδίου με άδεια κέντρου διασκέδασης 600 τ.μ., σε περιοχή με μέγιστη κατοικία 200 τ.μ.

Αν έχει μετατραπεί σε κατοικία έχει έμμεση υπέρβαση 400 τ.μ., που θα πάρουν συντελεστή αλλαγής χρήσης 1,4 (και όλα τα υπόλοιπα βέβαια).

η αλλαγή χρήσης σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (χωρίς έμμεση υπέρβαση) υπολογίζεται με λοιπές παραβάσεις μετά από αναλυτικό

 

η "αλλαγή χρήσης" από βοηθητική σε κύρια δεν έχει καμία σχέση με αυτόν τον συντελεστή αφού είναι υπέρβαση και όχι αλλαγή χρήσης.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.