Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ο καθένας είπε την γνώμη του και προφανώς εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις.

 

αλλά, δεν μπορούμε να ονομάσουμε "συντελεστή δόμησης" την επιτρεπόμενη επιφάνεια, 

μίας άδειας που δεν είναι άδεια και δεν έχει ΣΔ ΣΚ κλπ, και εκδίδεται κατά παρέκκλιση / εξαίρεση

και αφορά εξ ορισμού της βοηθητική χρήση

Απλά για την ορολογία το αναφέρω, χωρίς να σχετίζεται με την περίπτωσή σου απαραίτητα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπο αυτη την εννοια "συντελεστη δομησης" βαφτιζουμε κ την καλυψη και δομηση που εχει ενα προ 55 κτηριο και αποδεχομαστε οτι εχει αδεια.

 

Προσωπικα κρινω ως απαραιτητο το γηπεδο να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο. Εφοσον ειναι, θεωρω και το οποιοδηποτε περιγραμμα με αδεια ως καλως υφισταμενο

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μια επιπλέον ερώτηση για λογους πληρότητας και που ίσως να βοηθήσει και άλλους συναδέλφους. Εφόσον δεν έχει συμπερηληφθεί στη δόμηση ένα τέτοιο κτίριο με κοινοτική άδεια, αν θέλησω να κανω μια προσθήκη σε αυτό πως θα το αναφέρω στο ΔΚ της άδειας προσθήκης? Δεν θα το υπολογίσω στον έλεγχο επιτρεπόμενης δόμησης στο οικόπεδο? Ή αν κάνω ένα τοπογραφικό στο οικόπεδο δεν θα δείξω ένα κτίριο με δόμηση 50 τ.μ ? (θεωρώ μια αγροτική αποθηκη που δεν έχει παραβιασει την κοινοτική άδεια). Βέβαια στο ΦΕΚ 656Β / 1990 άρθρο 3 παραγρ. 1  που είναι για τις κοινοτικές άδειες αναφέρει ως περιορισμό το νεοδμητο κτίριο μαζι με τα τυχόν υπάρχοντα να μην υπερβαίνουν τα 250 τ.μ. επιφανείας και όχι δόμησης που πιστευω οτι είναι θέμα κακής διατύπωσης καθώς ένα διώροφο με 200 τ.μ. κάλυψη και 400 τ.μ. δόμηση θα δικαιούταν την ευνοική διαταξη της κοινοτικής άδειας ενω ένα ισόγειο με καλυψη και δόμηση 250 τ.μ. όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη προσθήκη που μπορείς να κάνεις είναι τα 20 τμ σπιτάκι που σου δίνει η κοινωτικη.

Αλλιώς πας για νέα άδεια κανονικά, οπότε θα περιλάβεις αυτά τα τμ στους συντελεστές σου (αν τα κρατήσεις) και θα ορίσεις και τη χρήση τους. Όμως, προκύπτουν ερωτήματα: στατικά, κενακ;

Να πω ένα άλλο παράδειγμα ειδικής περίπτωσης;

Έστω αγροτική αποθήκη σε μη άρτιο.

Αν γίνει κατοικία, έχουμε υπέρβαση;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρησης πυλωτης σε χωρο βοηθητικης χρησης πως προστιμολογειται?  Ως Υπερβαση Δομησης ή αναλυτικα αρ.18 παρ,5 ?

Edited by sakelsakel
Link to comment
Share on other sites

Eκανα αυτοψιία σ ενα ακίνητο προ του 55 που ο ιδιοκτητης του στα συμβολαια και στο Ε9 το χει δηλωμενο κατοικια.Στην αυτοψια ομως βλεπω οτι εκει λειτουργει κεντρο λογοθεραπειας.Ο ιδιοκτητης δεν θελει να τακτοποιησω την χρηση .Μπορω εγω να τακτοποιησω καποιες αποθηκες και κατι αλλα που εχει και να δωσω βεβαιωση σαν κατοικία???

Ειναι αντιστοιχο των περιπτωσεων που βλεπουμε σ ενα διαμερισμα ιατρεια, λογιστικα γραφεια κτλ

Link to comment
Share on other sites

και μετα.......θα ζητησει και μειωτικο συντελεστη λογω κυριας και μοναδικης.... :mrgreen:

 

 Γνωμη μου οτι,

 

μπορεις να δοσεις βεβαιωση για τις αποθηκες, για να   γινει  συσταση   ΟΙ    μονον σε αυτες

[οπως τακτοποιεις ενα διαμερισμα σε μια οικοδομη που δεν εχει συσταση, δινεις βεβαιωση για  ενα  διαμερισμα και κανει συσταση και μεταβιβαση κλπκλπ]

 

Αλλα για την κατοικια=κεντρο λογοθεραπειας δεν συμφωνω

 

[και πώς γραφει στο Ε9 κατοικια, οταν το εκμιθωνει σαν επαγγελματικη στεγη???]

γνωμη μου...οκ?]

 

ιοαννα, τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

και μετα.......θα ζητησει και μειωτικο συντελεστη λογω κυριας και μοναδικης.... :mrgreen:

 

 Γνωμη μου οτι,

 

μπορεις να δοσεις βεβαιωση για τις αποθηκες, για να   γινει  συσταση   ΟΙ    μονον σε αυτες

[οπως τακτοποιεις ενα διαμερισμα σε μια οικοδομη που δεν εχει συσταση, δινεις βεβαιωση για  ενα  διαμερισμα και κανει συσταση και μεταβιβαση κλπκλπ]

 

Αλλα για την κατοικια=κεντρο λογοθεραπειας δεν συμφωνω

 

[και πώς γραφει στο Ε9 κατοικια, οταν το εκμιθωνει σαν επαγγελματικη στεγη???]

γνωμη μου...οκ?]

 

ιοαννα, τις καλημερες μου

μήπως πάει ως απλό ιατρείο με τις γνωστές παρεκκλίσεις που έχουμε ξαναπεί (περί ιατρείων κλπ ιδιωτικών γραφείων (όχι εταιριών) στην αμιγή; )

(ξεχνώντας βέβαια, όλοι μας, το υπόλοιπο της διατύπωσης που λέει ότι πρέπει να είναι και κατοικία του εκτός από γραφείο) 

Link to comment
Share on other sites

"και πώς γραφει στο Ε9 κατοικια, οταν το εκμιθωνει σαν επαγγελματικη στεγη???"

O ελληνας θελει να χει 10 καρπουζια σε καθε μασχάλη....αν κανει οτι οριζει η κοινη λογική θεωρει οτι εχει πιαστει κοροιδο!!!!!!!!

 

"μήπως πάει ως απλό ιατρείο με τις γνωστές παρεκκλίσεις που έχουμε ξαναπεί (περί ιατρείων κλπ ιδιωτικών γραφείων (όχι εταιριών) στην αμιγή; )

(ξεχνώντας βέβαια, όλοι μας, το υπόλοιπο της διατύπωσης που λέει ότι πρέπει να είναι και κατοικία του εκτός από γραφείο)"

Εγω κοντα σ αυτη τη λογικη ειμαι.Ο ΓΟΚ 85 ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ  κατι για κατοικια, και η εγκυκλιος του '92 (η οποια ειναι εγκυκλιος και ΟΧΙ νομος) γραφει τη λεξη  'ένοικος" νομιζω....Ενοικος ειναι και αυτος που ενοικιαζει το χωρο..

 

 

Την εποχη του "HELP DESK' παντως δεν καταφερα να βγαλω ακρη με το θεμα....Ουτε και η ΔΟΚ το ειχε με σαφηνεια....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.