Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τελικά έχω μια απορία.

 

Αποθήκη 25 τ.μ. άνευ οικοδομικής αδείας, κατασκευασμένη προ του 1983, σε οικόπεδο που υπάρχει οικοδομική άδεια.

Αλλάζει χρήση το 2010 και γίνεται κατοικία. Πως ρυθμίζεται?

 

Αναλυτικός προυπολογισμός για την αποθήκη και αναλυτικός προυπολογισμός για την αλλαγή χρήσης?

σίγουρα δεν είναι αναλυτικός. Είναι υπέρβαση.

Αν μπορεί να "αποδειχθεί" ότι η αλλαγή έγινε προ 83 ;) , γιατί να μην πάει κατηγορία 2 ; (χωρίς πρόστιμο)

Αλλιώς υπέρβαση ΚΧ κατευθείαν και τέλος

 

(Ενοείται με την προϋπόθεση ότι η άδεια είναι προγενέστερη της αποθήκης.

Αλλιώς ρισκάρεις την άδεια.

Για να μην το κάνεις αυτό, θα τη δηλώσεις στην πρώτη εύκαιρη ημερομηνία μετά την άδεια) 

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίμενε να τα πάρουμε ένα ένα τα θέματα,

 

Ισόγεια αποθήκη άνευ οικοδομικής άδειας, πηγαίνει με αναλυτικό προυπολογισμό. Αυτό απαντήθηκε και στις διευκρινήσεις και το έχουμε λήξει ως ζήτημα.

Ότι άλλαξε χρήση το 2010 πως τακτοποιείται? 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, 

 
σε αγροτεμάχιο 4000τ.μ. εκτός σχεδίου, είχε βγει άδεια για 600τ.μ. βιομηχανίας. Αυθαίρετα έγινε αλλαγή χρήσης των 200τ.μ. σε κατοικία. 
Δηλώνονται τα 200τ.μ. της κατοικίας με αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης (ή χωρίς υπέρβαση δόμησης?) και η σύγκριση για το ποσοστό της υπέρβασης γίνεται με τα 600τ.μ. της αδείας ή με τα 200τ.μ. που δικαιούνται οι κατοικίας εκτός σχεδίου?
Επίσης  τα υπόλοιπα 400τ.μ. που παρέμειναν ως βιομηχανία, σύμφωνα με την άδεια που υπάρχει, θεωρούνται νόμιμα ή μετά την αλλαγή χρήσης σε κατοικία που έγινε στα 200τ.μ. αποκτούν για τα 400τ.μ. της βιομηχανίας υπερβάσεις?
 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω μια απορία.

 

Αποθήκη 25 τ.μ. άνευ οικοδομικής αδείας, κατασκευασμένη προ του 1983, σε οικόπεδο που υπάρχει οικοδομική άδεια.

Αλλάζει χρήση το 2010 και γίνεται κατοικία. Πως ρυθμίζεται?

 

Αναλυτικός προυπολογισμός για την αποθήκη και αναλυτικός προυπολογισμός για την αλλαγή χρήσης?

Εφόσον δεν υπάρχει άδεια δεν υπάρχει και αλλαγή χρήσης. 

Πως ήξερες ότι το 1983 ήταν αποθήκη και όχι κατοικία;

όπως προανέφερε ο συνάδελφος έχεις ΥΔΚΧ και όχι αναλυτικό και με αποδεικτικό αερ/φια θα πας κατηγορία 2 ως προ 83.

 

m&k

κατά τη γνώμη μου τα 200 τ.μ θα υπολογιστούν με αναλυτικό για την αλλαγή χρήσης από κύρια (βιομηχανία) σε κύρια (κατοικία)

Τα 400 τ.μ με συντ. αλλαγής χρήσης 1.40 χωρίς υπέρβαση δόμησης. 

Το επιχείρημα είναι ότι σε 4000 τ.μ γήπεδο εκτός σχεδίου, ακόμη και αν έχεις μικτή χρήση πχ ισόγειο κατάστημα όροφο κατοικία η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 200 τ.μ. Το ίδιο και αν έχεις αποκλειστική χρήση κατοικία. Άρα. με την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από βιομηχανικό χώρο σε κατοικία, παύει να ισχύει ο συντ. των 600 τ.μ. και ουσιαστικά 400 τ.μ πρέπει να επιβαρυνθούν με το συντ. αλλαγής χρήσης κατά το Α/19/5

 

ΥΓ:  συνάδελφοι συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να τα πάρουμε ένα ένα τα θέματα,

 

Ισόγεια αποθήκη άνευ οικοδομικής άδειας, πηγαίνει με αναλυτικό προυπολογισμό. Αυτό απαντήθηκε και στις διευκρινήσεις και το έχουμε λήξει ως ζήτημα.

Ότι άλλαξε χρήση το 2010 πως τακτοποιείται? 

επειδή εγώ το έχασα αυτό το επισόδειο,

μήπως μπορείς να μου πεις πως το λήξαμε το ζήτημα της ισόγειας αποθήκης με αναλυτικό;

Που ακριβώς το λέει;

Και ως προς την αλλαγή χρήσης, σου απάντησε ο pavlos 33, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου.

Και ξαναρωτάω: η άδεια είναι προγενέστερη της αποθήκης;

Link to comment
Share on other sites

επειδή εγώ το έχασα αυτό το επισόδειο,

μήπως μπορείς να μου πεις πως το λήξαμε το ζήτημα της ισόγειας αποθήκης με αναλυτικό;

Που ακριβώς το λέει;

Και ως προς την αλλαγή χρήσης, σου απάντησε ο pavlos 33, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου.

Και ξαναρωτάω: η άδεια είναι προγενέστερη της αποθήκης;

Σύμφωνα με το άρθρο 18 παράγραφος 5 του Ν. 4178/2013.  Όσον αφορά την αποθήκη λαμβάνεται υπόψη η εγκύκλιος 3 του ΥΠΕΚΑ με Αρ. Πρωτ. 54373/1-10-2013, και συγκεκριμένα στο Παράρτημα 1 παράγραφος 29, αναφέρεται πως οι αποθήκες που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων της Κατηγορίας 3 εντάσσονται στην παρ. 5 του άρθρου 18 του Ν. 4178/2013. 
Link to comment
Share on other sites

 

Σύμφωνα με το άρθρο 18 παράγραφος 5 του Ν. 4178/2013.  Όσον αφορά την αποθήκη λαμβάνεται υπόψη η εγκύκλιος 3 του ΥΠΕΚΑ με Αρ. Πρωτ. 54373/1-10-2013, και συγκεκριμένα στο Παράρτημα 1 παράγραφος 29, αναφέρεται πως οι αποθήκες που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων της Κατηγορίας 3 εντάσσονται στην παρ. 5 του άρθρου 18 του Ν. 4178/2013. 

 

όλα αυτά ισχύουν, με την προϋπόθεση ότι η "αποθήκη" δεν πληροί τις προδιαγραφές ούτε κύριας ούτε βοηθητικής χρήσης,

(δηλαδή έχει πολύ χαμηλό ύψος ή δεν είναι κλειστός χώρος)

και κατά συνέπεια θέλεις να την αντιμετωπίσεις ως "λοιπή παράβαση" χωρίς τ.μ..

Τότε όμως δεν καταλαβαίνω πως έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Είναι λίγο οξύμωρο.

Δεν γίνεται και μήλα και πορτοκάλια.

ΑΝ είναι λοιπή παράβαση (δεν πληροί προδιαγραφές) δεν μπορεί να γίνει κατοικία.

ΑΝ μπορεί να γίνει κατοικία, πάει με τ.μ. (ΥΔΚΧ)

Η εξαίρεση λέει ότι αν οι διαστάσεις κλπ της λοιπής παράβασης υπερβαίνουν τα αναφερόμενα στην κατηγορία 3

τότε δεν τη γλιτώνει με παράβολο και θέλει αναλυτικό κανονικά.

Μην μπερδευόμαστε στο δεύτερο βήμα αν δεν έχουμε ολοκληρώσει το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά ισχύουν, με την προϋπόθεση ότι η "αποθήκη" δεν πληροί τις προδιαγραφές ούτε κύριας ούτε βοηθητικής χρήσης,

(δηλαδή έχει πολύ χαμηλό ύψος ή δεν είναι κλειστός χώρος)

και κατά συνέπεια θέλεις να την αντιμετωπίσεις ως "λοιπή παράβαση" χωρίς τ.μ..

Τότε όμως δεν καταλαβαίνω πως έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Είναι λίγο οξύμωρο.

Δεν γίνεται και μήλα και πορτοκάλια.

ΑΝ είναι λοιπή παράβαση (δεν πληροί προδιαγραφές) δεν μπορεί να γίνει κατοικία.

ΑΝ μπορεί να γίνει κατοικία, πάει με τ.μ. (ΥΔΚΧ)

Η εξαίρεση λέει ότι αν οι διαστάσεις κλπ της λοιπής παράβασης υπερβαίνουν τα αναφερόμενα στην κατηγορία 3

τότε δεν τη γλιτώνει με παράβολο και θέλει αναλυτικό κανονικά.

Μην μπερδευόμαστε στο δεύτερο βήμα αν δεν έχουμε ολοκληρώσει το πρώτο.

 

 

Εγώ πιστεύω ότι η διευκρίνηση το λεεί ξεκάθαρα. 

Οι παραβάσεις των εδαφίων θ και ιγ (οπού ιγ είναι οι αποθήκες της Κατηγορίας 3) που δεν πληρούν τις προυποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται στην παρούσα Κατηγορία (δηλαδή στην κατηγορία 3 και όχι σε αυτά που λες  για υψη, κύριους και βοηθητικούς χώρους- δηλαδή αυτές που είναι πάνω από 15 τετραγωνικά και πάνω από 2,50 μ. ύψος) και εφαρμόζεται αναλυτικός προυπολογισμός.

Πόσο ποιο ξεκάθαρα να στο πει?

είναι στην σελίδα 9 των διευκρινήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η διευκρίνηση το λεεί ξεκάθαρα. 

Οι παραβάσεις των εδαφίων θ και ιγ (οπού ιγ είναι οι αποθήκες της Κατηγορίας 3) που δεν πληρούν τις προυποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται στην παρούσα Κατηγορία (δηλαδή στην κατηγορία 3 και όχι σε αυτά που λες  για υψη, κύριους και βοηθητικούς χώρους- δηλαδή αυτές που είναι πάνω από 15 τετραγωνικά και πάνω από 2,50 μ. ύψος) και εφαρμόζεται αναλυτικός προυπολογισμός.

Πόσο ποιο ξεκάθαρα να στο πει?

είναι στην σελίδα 9 των διευκρινήσεων...

 

 

Αν ξεχάσουμε την αλλαγή χρήσης, τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η διευκρίνηση το λεεί ξεκάθαρα. 

Οι παραβάσεις των εδαφίων θ και ιγ (οπού ιγ είναι οι αποθήκες της Κατηγορίας 3) που δεν πληρούν τις προυποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται στην παρούσα Κατηγορία (δηλαδή στην κατηγορία 3 και όχι σε αυτά που λες  για υψη, κύριους και βοηθητικούς χώρους- δηλαδή αυτές που είναι πάνω από 15 τετραγωνικά και πάνω από 2,50 μ. ύψος) και εφαρμόζεται αναλυτικός προυπολογισμός.

Πόσο ποιο ξεκάθαρα να στο πει?

είναι στην σελίδα 9 των διευκρινήσεων...

ΟΚ. Άρα λοιπόν οποιοδήποτε εντελώς αυθαίρετο χωρίς καμία άδεια,

μπορεί κάλιστα να περαστεί ως αποθήκη της ιγ της κατηγορίας 3,

να υπολογιστεί πρόστιμο λοιπών παραβάσεων με αναλυτικό,

και μετά να πούμε ότι το κάναμε κατοικία και είμαστε εντάξει.

 

Σου ξαναλέω λοιπόν, ότι οι αποθήκες στις οποίες αναφέρεται η κατηγορία 3,

με τα χαρακτηριστικά ύψους και εμβαδού που αναφέρει,

είναι τώρα (και ήταν και τον Ιούλιο του 11) αποθήκες,

και ως τέτοιες δηλώνονται σήμερα (με υφιστάμενη χρήση αποθήκης δηλαδή)

και κατά συνέπεια δεν τίθεται θέμα αλλαγής χρήσης ούτε τίποτα άλλο,

και απλά σου κάνει τη χάρη ο Νόμος να τις αντιμετωπίζει ως λοιπές παραβάσεις και όχι με τ.μ..

Εσύ όμως μας είπες από την αρχή ότι θέλεις να δηλώσεις ως κατοικία το συγκεκριμένο χώρο.

Και σου λένε όλοι οι συνάδελφοι ότι πρέπει να πάει με ΥΔΚΧ.

Και επανέρχεσαι σε διατάξεις που δεν αφορούν την περίπτωση αυτή.

Αλλά ακόμα κι αν δεχθούμε αυτή τη λογική, πως θα υπολογίσεις την αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ;

Πάλι δεν πάει με ΥΔΚΧ, αφού δεν είναι ούτε πατάρι, ούτε σοφίτα, ούτε υπόγειο;

Και θα έχεις πληρώσει και το 500άρι του αναλυτικού επιπλέον.

Γιατί να πας στη Λαμία μέσω Τριπόλεως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.