Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν ξεχάσουμε την αλλαγή χρήσης, τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε? 

Αν ξεχάσουμε την αλλαγή χρήσης μιλάμε για τελείως άλλη περίπτωση και προφανώς συμφωνούμε.

(αν και για να είμαι ειλικρινής την είχα κι εγώ την απορία,

και όταν ρώτησα το φόρουμ μου είπαν να βάζω ΥΔ για ισόγειους βοηθητικούς καθ' υπέρβαση,

και έτσι δεν την εφαρμόζω τη διάταξη αυτή περί λοιπών παραβάσεων.

και να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται πιο ασφαλές και πιο λογικό με ΥΔ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Σύμφωνα με το άρθρο 18 παράγραφος 5 του Ν. 4178/2013. Όσον αφορά την αποθήκη λαμβάνεται υπόψη η εγκύκλιος 3 του ΥΠΕΚΑ με Αρ. Πρωτ. 54373/1-10-2013, και συγκεκριμένα στο Παράρτημα 1 παράγραφος 29, αναφέρεται πως οι αποθήκες που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων της Κατηγορίας 3 εντάσσονται στην παρ. 5 του άρθρου 18 του Ν. 4178/2013.

Δεν ισχυει αυτο που λες.

Η Παραβαση διαστασεων αποθηκων της κατηγοριας 3 εφαρμοζονται διαταξεις γενικου προστιμου και ΟΧΙ αναλυτικου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συμφωνώ ότι η συγκεκριμένη περίπτωση που ανέφερα είναι μπερδεμένη επειδή έχει αλλαγή χρήσης, που ο άνθρωπος πράγματι την έκανε το 2010 ενώ την αποθήκη υπάρχει πριν το 1982.

Πιο πολύ έκανα την ερώτηση για να δω μήπως κάποιος μου πει κάποια λύση που να μην έχω σκεφτεί.

Αυτά που προαναφέρατε συνάδερφοι, και σας ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον σας, απλώς δεν μπορώ να βρώ κανένα σημείο στο οποίο να ανταποκρίνονται στο νόμο.

Πάντως για τις αποθήκες νομίζω ελάχιστοι έχουν καταλάβει την διευκρίνηση ότι πηγαίνουν με αναλυτικό.

Τώρα η αλλαγή χρήσης που έγινε το 2010 δυστυχώς μπερδεύει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο συνάδελφος soundholics είναι!

 

 

χαίρομαι που συμφωνείτε. Που το γράφει στο Νόμο για να πειστώ κι εγώ? Γιατί μέχρι στιγμής στηρίζω την άποψη μου στο "Σύμφωνα με το άρθρο 18 παράγραφος 5 του Ν. 4178/2013. Όσον αφορά την αποθήκη λαμβάνεται υπόψη η εγκύκλιος 3 του ΥΠΕΚΑ με Αρ. Πρωτ. 54373/1-10-2013, και συγκεκριμένα στο Παράρτημα 1 παράγραφος 29, αναφέρεται πως οι αποθήκες που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων της Κατηγορίας 3 εντάσσονται στην παρ. 5 του άρθρου 18 του Ν. 4178/2013."

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί που διαβάζεις είναι η διευκρίνηση, αλλά δεν την διαβάζεις όπως θα ήθελαν εκείνοι που την έγραψαν. (είναι τραγική η διατύπωσή της)

Επειδή το θέμα άπτεται άλλου αντικειμένου από τις αλλαγές χρήσης που συζητάμε εδώ, μπορείς να παρακολουθήσεις όλη την επιχειρηματολογία εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/35846-Α18-Χώροι-με-μειωτικό-συντελεστή-Υπόγεια-σοφίτε/?p=608685

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί που διαβάζεις είναι η διευκρίνηση, αλλά δεν την διαβάζεις όπως θα ήθελαν εκείνοι που την έγραψαν. (είναι τραγική η διατύπωσή της)

Επειδή το θέμα άπτεται άλλου αντικειμένου από τις αλλαγές χρήσης που συζητάμε εδώ, μπορείς να παρακολουθήσεις όλη την επιχειρηματολογία εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/35846-Α18-Χώροι-με-μειωτικό-συντελεστή-Υπόγεια-σοφίτε/?p=608685

 

ευχαριστώ. Απλώς ξεκίνησα εδώ την συζήτηση γιατί θέλω και αλλαγή χρήσης στην αποθήκη μετά το 2010 ως κατοικία.  Τελικά τι προτείνεις? 

Link to comment
Share on other sites

Αποθήκη 25 τ.μ. άνευ οικοδομικής αδείας, κατασκευασμένη προ του 1983, σε οικόπεδο που υπάρχει οικοδομική άδεια.

Αλλάζει χρήση το 2010 και γίνεται κατοικία. Πως ρυθμίζεται?

 

Στην ουσία θες να πεις ότι έχεις δύο αυθαιρεσίες: μια ανέγερση χώρου για αποθήκη προ 83 και μια μεταγενέστερη αλλαγή χρήσης στον ίδιο χώρο σε κατοικία.

Η δεύτερη αυθαιρεσία δεν υπάρχει όπως την σκέφτεσαι, ο νόμος των αυθαιρέτων (και ο 4014 και ο 4178) στέκεται στην 28-7-2011 και εξετάζει τις κατασκευές που υπάρχουν εκείνη την στιγμή:

Ανάλογα με την χρήση και την παλαιότητά τους υπολογίζονται τα πρόστιμα τακτοποίησης.

 

Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι

να το ρυθμίσεις ως υπέρβαση δόμησης κατοικίας Κ.Χ. 25 τ.μ. με παλαιότητα προ του 1983, αν μπορείς να αποδείξεις τον χρόνο κατασκευής και την χρήση της κατοικίας (για παράδειγμα αποθήκη κατοικίας).

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητείται βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση διαμερίσματος το οποίο είναι υποσταθμός της ΔΕΗ. Στην οικοδομική άδεια (1958) ο χώρος φαίνεται κατοικία.

Από το 1962 που τελείωσε το κτίριο, ο χώρος είναι μισθωμένος στη ΔΕΗ και δηλώνεται στο Ε9 ως κατοικία.

Θα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης με το Ν.4178/13? Χρειάζεται μηχανολογική μελέτη ή αρκούν τα τότε σχέδια και μελέτες της ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.