Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Εννοώ το παρακάτω (αναλόγως συσκευής και προγράμματος η σελίδα 17 γίνεται 15 κ.λπ..)

Προσοχή: Οι πραγματοποιηθείσες πληρωμές βάσει των διατάξεων του Ν 4014/2011 θα μεταφέρονται αυτόματα ως έχουν κατά την υπαγωγή τους στις διατάξεις του Ν. 4178/2013. Ως εκ τούτου απαγορεύεται η εισαγωγή τους προς συμψηφισμό στο πεδίο που προορίζεται αποκλειστικά για την εισαγωγή ποσών που καταβλήθηκαν πριν την έναρξη ισχύος του Ν. 4014/2011.Προσοχή: Οι πραγματοποιηθείσες πληρωμές βάσει των διατάξεων του Ν 4014/2011 θα μεταφέρονται αυτόματα ως έχουν κατά την υπαγωγή τους στις διατάξεις του Ν. 4178/2013. Ως εκ τούτου απαγορεύεται η εισαγωγή τους προς συμψηφισμό στο πεδίο που προορίζεται αποκλειστικά για την εισαγωγή ποσών που καταβλήθηκαν πριν την έναρξη ισχύος του Ν. 4014/2011.

Link to comment
Share on other sites

ο μοναδικός τρόπος  συμψηφισμού προστίμου από 4014  και 4178 είναι η ΑΡΧΙΚΗ δήλωση να ανοίξει και να προσθέσεις εκεί τα υπόλοιπα

φυσικά  αν είναι στην ίδια ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Νομίζω το άρθρο 4, παρ. 9 της υπουργικής απόφασης 2254, 5/11/13 δεν αφήνει και πολλά περιθώρια διαφορετικής ερμηνείας.

Τελικά δεν θα το χρησιμοποιήσω για την δική μου περίπτωση #355

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω πρόστιμο  3843  για χώρους υπόγειους και η/χ

για λόγους τεκμηριων ο ιδιοκτήτης θέλει μόνο τα υπόγεια να μπουν σε δήλωση του 4178

 

αν κάνω ( τ.μ υπογειου/(τ.μ υπογειου+η/χ)  ) *   προστιμο  3843    =  πρόστιμο που θα αφαιρέσω από  4178   ?

Link to comment
Share on other sites

τμηματική αφαίρεση προστίμου νομίζω περνάει σε επίπεδα επιστημονικής φαντασίας , ή το αφαιρείς όλο ή δεν το αφαιρείς είναι η γνώμη μου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ  αλλά όταν ο ΄αλλος θέλει να μπουν τα υπόγεια  αλλά όχι  οι η/χ?

 

και δεν ειναι θεμα μικρότερου προστιμου

επειδή θα μπουν υπόγεια από 50 εως 100%   παράβαση πάνε όλα τα φ.κ  σε μεγαλύτερη κλίμακα

επομένως το υπόγειο που θα μπει ως ποσο κοστίζει περισσότερο απότι είχαν πληρώσει σε 3843  αναλογικά και θα αφαιρεθεί

 

 

ε ρε τι τραβαω  με τον @@@ νομο

Link to comment
Share on other sites

τμηματική αφαίρεση προστίμου νομίζω περνάει σε επίπεδα επιστημονικής φαντασίας , ή το αφαιρείς όλο ή δεν το αφαιρείς είναι η γνώμη μου

 

Σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε μεταφορα δηλωσης απο 4014 η οποια σπαει σε 2 δηλωσεις στον 4178,μια για την ΟΙ κ μια για κοινοχρηστα,το ποσο  στο διπλοτυπο πληρωμης πολεοδομικου προστιμου,μπορω να το σπασω στα 2 ωστε ενα μερος να παει στη μια δηλωση κ ενα αλλο στην αλλη? με σχετικη αναφορα στην ΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο, έως πάρα πολύ δύσκολο!

Δυστυχώς δεν έχουμε "εξουσιοδοτηθεί" για να "μερίζουμε" πολεοδομικά πρόστιμα!

Εξαρτάται από το πόσο ξεκάθαρο είναι το γεγονός της αυτοψίας της πολεοδομίας, των αυθαιρεσιών που κατεγράφησαν, των επιμέρους προστίμων για κάθε αυθαιρεσία και του συνολικού πληρωθέντος προστίμου!

Στο 99% των περιπτώσεων θα οδηγηθείς σε ....αλχημεία!

Και οι ....αλχημείες δεν σε αφήνουν να κοιμάσαι ήσυχος!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο κατεληξα κ εγω Ιασονα....κ μου αρεσει ο υπνος  :smile:  :smile: η διαφορα ειναι πολυ μικρη δεν αξιζει,περισσοτερο θεωρητικα το ρωτησα κ κατα ποσο κ ποιος θα ειναι ικανος να το ελεγξει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.