Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Ακούστηκε ότι έχει βγει απόφαση με την οποία αναιρείται η δυνατότητα συμφψηφισμού ενεργειακών αναβαθμίσεων με το 50% του προστίμου.

 

Ωστόσο δεν μπορώ να βρω τίποτα επίσημο σχετικά  με το θέμα.

 

Γνωρίζει κανείς για την απόφαση αυτή;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρόκειται να το πάρουν πίσω, είναι ...τυράκι για το ΣΤΕ!!!! Και τα ...τυράκια δεν έχουν πισωγυρίσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί αυτός που μου μετέφερε την πληροφορία ήταν 100% σίγουρος και είναι σοβαρός άνθρωπος.

 

Είπε θα μου στείλει mail με τη σχετική απόφαση.. αν έχω κάτι σχετικό θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να το κάνεις, θα είναι ...ενδιαφέρον, από πολλές απόψεις.

Ήδη όμως αναμένεται ΥΑ που ρυθμίζει τις λεπτομέρειες αυτής της διαδικασίας........

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αναμένονται εξετάσεις για τους ενεργειακούς επιθεωρητές, ΥΑ για κίνητρα δημιουργίας κτιρίων ελάχιστης ενεργειακής κατανάλωσης (το άρθρο 25 του ΝΟΚ παραμένει ανενεργό εδώ και 1,5χρόνο) και πολλά άλλα που θα αναμένονται εις τον αιώνα των αιώνων...

 

Το πιο αστείο βέβαια είναι ότι αναμένεται και ανάπτυξη και θα αναμένεται κι αυτή για πολύ καιρό κάπου εκεί μαζί με τις ΥΑ......

 

Μπανανούλα κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει για ποιους λογους να "βαλει" τους χωρους που τακτοποιησε με το 3843 στον 4178 συμψηφιζοντας τα προστιμα, τα οποια προκυπτουν τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

1 για μόνιμη αντί για την 30 ετών "νομιμοποίηση" και

2. γιατί δεν εξόφλησε εγκαίρως -οπότε δεν περαίωσε με τον 3843 και εξ αυτού παραμένει αυθαίρετος 

Link to comment
Share on other sites

3. Για να εισπράξει ο ....μηχανικός μια ακόμα αμοιβούλα για τον 4178!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι.

 

Ερωτηση: Μπορω να μεταφερω τετραγωνικα με περαιωμενη ρυθμιση απο Ν.3843 στον Ν.4178 για να συμψηφισθει το παλιο προστιμο?

 

Η υπαγωγη θα περιλαμβανει κι αλλες αυθαιρεσιες και θα γινει ετσι κι αλλιως.

Ωστοσο αν ενταξω και τα ηδη ρυθμισμενα τετραγωνικα και συμψηφισθει το παλιο προστιμο, ο πελατης μου θα κληθει να πληρωσει μονον το παραβολο.

Αν δεν τα ενταξω θα κληθει να πληρωσει σε συνολο ποσο διπλασιο του παραβολου.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.