Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα. Έχω μια περίπτωση 3 αποθηκων εν σειρά που έχουν ενοποιηθεί (αυθαίρετα) σε ένα και λειτουργούν (για την ακρίβεια λειτουργούσαν) ως κατάστημα. Είναι του ιδίου ιδιοκτήτη και η οικοδομική άδεια είναι προ 1971.

 

Αν έχω καταλάβει καλά, θα ενταχθεί με ένα 500ρικο στον 4178 προς έκδοση οικ.άδειας ώστε να νομιμοποιήσει συνένωση & αλλαγή χρήσης, έτσι δεν είναι?

 

Γιατί, να ρυθμίσει με διαφορετική διαμερισμάτωση κ αλλαγή χρήσης, είναι ασύμφορο, ειδικά επειδή η συνένωση δεν μπορεί να αποδειχθεί ως προ '75, γιατί στα συμβόλαια του '90 με τα οποία περιήλθαν στον πελάτη μου, αναφέρονται ως ξεχωριστές ιδιοκτησίες, ενώ η αλλαγή χρήσης αναφέρεται (ως προ 2003).

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ένα 500άρικο στον 4178 ως διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (ρυθμίζονται και τα 3) .....κι όλα μια χαρά!

Βεβαίως στη συνέχεια ο αγαπητός ιδιοκτήτης πρέπει να διορθώσει Ε9, σύσταση, συμβόλαια.....

 

Έτσι όπως τροποποίησες το αρχικό σου post, δεν προσφέρει πλέον απολύτως τίποτα η απάντησή μου.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, επειδή το επεξεργάστηκα πολλαπλά το αρχικό μου μήνυμα κ ίσως σε μπέρδεψα, λες να ρυθμίσει πρώτα με αλλαγή διαμερισμάτωσης και αν θέλει να προχωρήσει κατόπινσε αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Με ένα 500άρικο στον 4178 ως διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (ρυθμίζονται και τα 3) .....κι όλα μια χαρά!

Βεβαίως στη συνέχεια ο αγαπητός ιδιοκτήτης πρέπει να διορθώσει Ε9, σύσταση, συμβόλαια.....

 

Έτσι όπως τροποποίησες το αρχικό σου post, δεν προσφέρει πλέον απολύτως τίποτα η απάντησή μου.....

 

Με συγχωρείς, με έπιασε βιασύνη...

Εαν έχεις κάποια ιδέα, θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα. Έχω μια περίπτωση 3 αποθηκων εν σειρά που έχουν ενοποιηθεί (αυθαίρετα) σε ένα και λειτουργούν (για την ακρίβεια λειτουργούσαν) ως κατάστημα. Είναι του ιδίου ιδιοκτήτη και η οικοδομική άδεια είναι προ 1971.

Αν έχω καταλάβει καλά, θα ενταχθεί με ένα 500ρικο στον 4178 προς έκδοση οικ.άδειας ώστε να νομιμοποιήσει συνένωση & αλλαγή χρήσης, έτσι δεν είναι?

Γιατί, να ρυθμίσει με διαφορετική διαμερισμάτωση κ αλλαγή χρήσης, είναι ασύμφορο, ειδικά επειδή η συνένωση δεν μπορεί να αποδειχθεί ως προ '75, γιατί στα συμβόλαια του '90 με τα οποία περιήλθαν στον πελάτη μου, αναφέρονται ως ξεχωριστές ιδιοκτησίες, ενώ η αλλαγή χρήσης αναφέρεται (ως προ 2003).

Ευχαριστώ πολύ

 

Οι αποθήκες που βρίσκονται; Υπόγειο, ισόγειο, όροφο κ.λπ.;

Το συνολικό ακίνητο τι είναι;

Εντός ή εκτός σχεδίου;

Από ότι, λες υπάρχει ΟΑ στο ακίνητο, πως αναφέρονται σε αυτή οι εν λόγω αποθήκες;

Έχουν μετρήσει στο ΣΔ;

Στο Ε9 του ιδιοκτήτη σήμερα πως δηλώνονται; 

H ενοποίηση αυτών πότε έγινε; Υπάρχει αποδεικτικό έγγραφο ή κάτι άλλο;

Σήμερα, αυτός ο ενιαίος χώρος τι είναι; Στο μέλλον ο πελάτης σου τι θέλει να είναι αυτός ο ενιαίος χώρος;

Yπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες σε αυτές (δηλαδή, στην ιδιοκτησία του πελάτη σου);

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σε πολυκατοικία του 1994,

  • Στην κάτοψη του υπογείου της ΟΑ φαίνονται μόνο οι θέσεις στάθμευσης που είναι σωστές, το κλιμακοστάσιο, το λεβ/σιο, και δύο αποθήκες μία μικρή και μία μεγαλύτερη. Το υπόλοιπο υπόγειο είναι άδειο (μεγάλο μέρος του περίπου 30%).
  • Στην κάτοψη του υπογείου της σύστασης χωρίς να έχει θιγεί η θέση του κλιμακοστασίου και των παρκιν, οι δύο αποθήκες διαιρέθηκαν σε περισσότερες και προστέθηκαν και άλλες αποθήκες και ένα πάρκιν στο κένο μέρος του υπογείου.
  • Στην πραγματικότητα σε σχέση με την σύσταση δύο αποθήκες έχουν συνενωθεί και οι υπόλοιπες είναι μικρότερες λόγω κατασκευής διαδρόμου που τις εξυπηρετεί ενώ αλλες έχουν ελαφρώς διαφορετικά όρια.

Μπορώ να ισχυριστώ διαμερισμάτωση σε σχέση με την κάτοψη της σύστασης;

Εάν ναι, φτιάχνω μία νέα κάτοψη και πληρώνουν όλοι μαζί ένα πεντακοσάρικο;

Αλλίως ισχυρίζομαι διαμερισμάτωση για τα εντός των δύο αποθηκών και αναλυτικό προϋπολογισμό για τα υπόλοιπα αφού δεν υπήρχαν αλλά ούτε υπάρχουν αποκλίσεις στην δόμηση και στην καλυψη λόγω υπογείου;

 

παρακαλώ διαφωτίστε με.

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιησεις την κατοψη της συστασης, σημειωνοντας σε αυτην τις αλλαγες σε σχεση με την ΟΑ

 

υποτιθεται οτι με βαση αυτη εχει γινει η "διαμερισματωση"

 

τακτοποιεις με "500" στα οποια συμμετεχουν ολοι οσων τα παρακολουθηματα εχουν αλλαγες

 

[οι θεσεις σταθμευσης προφανως δεν  εχουν αλλαγες, επειδη αποτελουν  διηρημενες ιδιοκτησιες με ποσοστά...αν και θα μπορουσε ολα να τα εχει "ανακατεψει" τεσπα..]]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitris GM.

Ωστόσο oι αποθήκες δεν είναι παρακολουθήματα γιατί έχουν χιλιοστά ιδιοκτησίας. Προφανώς έκανε σύσυατση και διαιρούσε ενώ πούλαγε.

Με την πραγματικότητα όμως, που απέχει απο τη σύσταση και έχει διαφορές στα τετραγωνικά των αποθηκών ακόμα και σε σχέση με αυτή τι κάνω;

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εδωσε χιλιοστα...ειναι μια "συνηθεια" περιεργη...να δημιουργούν  αποθήκες  σαν  ΟΙ στο...υπόγειο....

αλλά, συνηθως,  καπου στα συμβολαια  γραφει οτι ειναι παρακολουθημα ή "μαζι με το διαμερισμα" ανηκει  και  η αποθηκη....

 

τεσπα

το θεμα ειναι οτι

θεωρωντας οτι  οι διαστασεις και τα εμβαδα στην συσταση ειναι ακομα ιδια

 

πας με μια απλη  διαμερισματωση...

 

Ομως,

αν η καταμετρηση σου δινει "αλλες διαστασεις"

τοτε εχεις τρεις διαφορετικες εμβαδομετρησεις....μια της  ΟΑ, μια της συστασης και μια της "νεας" τοιχοποιίας...

εχει προβλημα...

μαλλον θα πρεπει να γινει και τροποποιηση  της  συστασης...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

τροποποίηση θα γίνει μετά με το δικό μου σχέδιο.

Όλα καλά ως εδώ, αλλά πως νετάσονται στον Ν.4178/2013; Με διαμερισμάτωση;

 

Προφανώς η σύσταση τους δίνει το εμπράγματο  δικαίωμα για τον καθένα αλλά υπάρχουν σαφείς αλλαγές ως προς την πραγματικότητα. Πως εντάσονται στο νόμο αυτές σε σχέση με την ΟΑ;

 

όλοι μαζί με διαμερισμάτωση; ή ο καθένας ξεχωριστά με αναλυτικό προϋπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.