Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Διαχωρισμός υπόγειας αποθήκης σε δύο ο οποίος δεν επιφέρει τροποποίηση μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάρχει περίπτωση να γλυτώνει την διαμερισμάτωση για να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης για το ένα τμήμα ? Δηλαδή μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Άρα μαζί με τα κουφώματα πάνε και οι ανοιχτοί η.χ. σωστά??Και έτσι έχω 500ευρώ για διαμ/ση+500ευρω για κουφ.+ανοικτούς η.χ??

Με την κατηγορία και την παλαιότητα έχω μπερδευτεί στο εξής, η άδεια είναι το '81 αλλά η χρονολογία της διαμερισμάτωσης αλλά και των λοιπών παραβάσεων που έχω πως μπορεί να αποδειχθεί? Θα πάω υποχρεωτικά κατ.4??Από την άλλη αλλάζοντας κατηγορία και παλαιότητα στο σύστημα δεν μου αλλάζει ούτε το πρόστιμο, ούτε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Άρα που επηρεάζει??

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι...σχετικά με τις απορίες σου:

 

Τα κουφώματα + εξώστες σαν μία λοιπή παράβαση. Η διαμερισμάτωση σαν 2η λοιπή παράβαση.

 

Για την παλαιότητα. Με βάση τα όσα περιγράφεις μπορείς να πας κατ.2 και να πάρεις αυτομάτως εξαίρεση από κατεδάφιση. Για να αποδείξεις ότι έχουν γίνει το '81 θα πρέπει να γίνει τροποποίηση του Ε9 με τα σωστά τμ. της (ενοποιημένης πλέον) κατοικίας. Θα προσκομίσεις αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης, δηλ. θα κάνεις μία κάτοψη με την σημερινή κατάσταση την οποία θα ανεβάσεις στο σύστημα. Για την παλαιότητα των εξωστών + ανοιχτών ηχ + κουφωμάτων μπορείς να μνημονεύσεις στην τεχνική έκθεση ότι επειδή είναι κατασκευές άρρηκτα συνδεδεμένες με τον φέροντα οργανισμό (βλ. εκγ. 4) του κτιρίου δεν μπορεί να γίναν πιο μετά άρα γίναν και αυτά το '81.

 

Το πρόστιμο δεν αλλάζει μεταξύ κατ.2 και 4 (λογικά είναι 2 χ 500 = 1.000 €) αλλά τα δικαιολογητικά σαφώς είναι πιο λίγα για κατ.2 (βλ. ν.4178.14 άρθρο 9).

Link to comment
Share on other sites

Διαχωρισμός υπόγειας αποθήκης σε δύο ο οποίος δεν επιφέρει τροποποίηση μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάρχει περίπτωση να γλυτώνει την διαμερισμάτωση για να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης για το ένα τμήμα ? Δηλαδή μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση ?

Προσωπικά δεν θεωρώ κριτήριο την αλλαγή στα η/μ για να χρεώσω διαμερισμάτωση. Θεωρώ την διατύπωση του νόμου στο συγκεκριμένο σημείο τουλάχιστον ατυχή...(για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα).

Link to comment
Share on other sites

H απορία που έχω πάντα είναι η εξής :

Αν μια μετακίνηση μεσότοιχου διαμερισμάτων αντί "διαμερισμάτωσης" την βάλω ΥΔ  τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει ?

Ειδικά αν αυτός που "μεγαλώνει" είναι ιδιοκτήτης βάσει Ορ.Ιδ/σιας  του επίμαχου τμήματος .

 

αυτο που βλεπουμε στην διαμερισματωση ειναι οτι,

ενω η κατοψη της αδειας δειχνει δυο χωρους -εστω- 60 και 60 τμ.

τα συμβολαια και η συσταση ΟΙ, εχουν γινει σε 50-70,  θεμα που θα επρεπε να εχει λυθει "τοτε" με ενημερωση  ή τροποποίηση της αδειας... .Επομενως, ενω εχεις συμβολαια "κανονικα" δεν εχεις "κανονικη" κατοψη.

 

Για  αυτη  την ανακολουθια υπαρχει η λυση της διαφορετικης διαμερισματωσης, , με τις νεες κατοψεις να αποτυπωνουν τις ΟΙ όπως περιγραφονται στα συμβολαια.

 

Για "μετακινηση" τοιχου   θα μιλουσαμε αν αδεια και συμβολαια  ειναι σωστα

αλλα ενας τοιχος εχει "φυγει" πιο περα..

 

εδω υπαρχει θεμα...

Παντως, δεν εχει ΥΔ,  απλα εχει "καταλαβει" τμημα απο το διπλανο διαμερισμα.

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διαχωρισμός υπόγειας αποθήκης σε δύο ο οποίος δεν επιφέρει τροποποίηση μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάρχει περίπτωση να γλυτώνει την διαμερισμάτωση για να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης για το ένα τμήμα ? Δηλαδή μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση ?

 εχεις στην αδεια μια ενιαια αποθηκη....θελεις να την χωρισεις στα δυο-τρια...

ισως να εχει γινει ήδη συσταση ΟΙ, και να εχει χιλιοστα

ή τα "τμηματα" να εχουν δοθει -ή να προκειται να δοθουν- σαν παρακολουθηματα.

Θα την "χωρισεις" νομιμα με διαμερισματωση...

 

υγ

και να δεις το ιδιοκτησιακο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις akis73.

Αυτό που παρατηρώ στο σύστημα είναι ότι όταν βάζω στο 1ο φ.κ μια λοιπή παράβαση για κουφώματα+ανοικτ.η.χ και στο 2ο φ.κ τικάρω την διαμερισμάτωση και όχι λοιπή παράβαση μου βγάζει 7 δικαιολογητικα είτε κατηγορία 2 δηλώσω είτε κατηγορία 4.

Ενώ αν βάλω και την διαμερισμάτωση σαν λοιπή παράβαση μου βγάζει 10 δικαιολογητικά είτε κατηγορία 2 δηλώσω είτε κατηγορία 4.

Από την στιγμή που το σύστημα έχει την επιλογή της διαμερισμάτωσης μπορώ στο δικό της φ.κ να την τικάρω και να μην την βάλω σαν λοιπή παράβαση και στο 2οφ.κ να βάλω κουφ+ανοικτούς η.χ??

 

Και κάτι άλλο (λίιιιγο εκτός θέματος) επειδή η παραβάσεις μου αφορούν μόνο το την παρ.5 του άρθρου 18 και την διαμερισμάτωση το παράβολο έιναι 500ευρώ ανεξάρτητα από τα τ.μ του διαμερίσματος και την μοναδική ή άλλη κατοικία?????γιατί το ενιαίο διαμέρισμα είναι 115τ.μ>100τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λογικά το σύστημα δεν θα πρέπει να σε αφήνει να τικάρεις την διαμερισμάτωση αν έχεις ήδη λοιπή παράβαση...βγάζει σχετικό μήνυμα. Οπότε την διαμερισμάτωση την περνάς σαν λοιπή παράβαση.

 

Για τα αρχεία που απαιτούνται μην εμπιστεύεσαι το σύστημα, δες τι χρειάζεται βάσει των άρθρων του νόμου. Το παράβολο όπως λες και εσύ είναι 500 ευρώ, στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν παίζουν ρόλο τα τμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι!!

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...αυτό που βλέπω είναι ότι με αφήνει να τικάρω την διαμερισμάτωση και ας έχω άλλο φύλλο καταγραφής με μια λοιπή παράβαση.

Επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει αν μπορώ να έχω στο ένα φύλλο καταγραφής κατηγορία 2 και στο δεύτερο φύλλο καταγραφής διαμερισμάτωση οποιασδήποτε χρονολογίας.

 

Και ένα τελευταίο ελπίζω...Όταν  2 διαμερίσματα που φαίνονται και στην άδεια και στην σύσταση Ο.Ι σαν δυο, έχουν γίνει ένα μπορώ να κάνω μια δήλωση και για διαμερισμάτωση και για λοιπές παραβάσεις????Το ρωτάω γιατι σκέφτομαι το εξής: Αν ήθελα στο 4178 να δηλώσω μόνο τις αλλαγές στα κουφώματα(που δεν πληρούν κατ.3)και τους ανοικτους η.χ δεν θα χρειαζόταν να κάνω 2 δηλώσεις μια για κάθε Ο.Ι???

Γιατί αλλιώς θα έβαζα σε μια δήλωση τις λοιπές παραβάσεις και μετά με μικρής κλίμακας θα έδειχνα την συνένωση...

Ελπίζω να μην κούρασα...

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση ημιυπογειου αποθηκευτικου χωρου σε οικοδομη με αδεια του 1971.

Στα πολεοδομικα σχεδια αποτυπωνονται αποθηκουλες ως παρακολουθηματα -προφανως- των ανωθι διαμερισματων

Το συμβολαιο του 1999 με παραπομπες σε προσυμφωνο του 1989 αναφερει ολοκληρο υπογειο ως ενιαια αποθηκη.

Σχεδια συμβολαιογραφικα δεν εχω βρει ακομα, δεν ξερω αν υπαρχουν, ισως στο εργολαβικο του 1971.

 

Η πραγματικη μου κατασταση ειναι μια ενιαια αποθηκη. 

Κλασσικη περιπτωση διαμερισματωσης.

Το θεμα μου ειναι οτι, αφενος υπαρχουν αυθαιρετα, αφετερου το συμβολαιο μου λεει 96 τ.μ. καθαρη επιφανεια και 108 τ.μ. μεικτη οταν η καλυψη μου ειναι 105 τ.μ.

Πως γινεται να δινει 10τ.μ. καθαρα λιγοτερα απο τα καλυπτομενα και να λεει οτι η αποθηκη καταλαμβανει ολο τον ημιυπογειο χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.