Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε κατάστημα ισογείου που βρίσκεται σε πολυκατοικία που ανήκει ολη σε έναν ιδιοκτήτη μεγάλωσε τον κοινοχρηστο διάδρομο που πάει στους ορόφους και μίκρυνε το κατάστημα.Δεν εχει γίνει πράξη σύστασης Ο.Ι. Εχω αυθαιρεσια διαμερισμάτωσης? 

Μπορώ να δώσω βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης? Μπορεί να "λυθεί" με άδεια μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρθρο 3 παρ. 1

 

ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη
συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν
εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές
καθ` υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της
ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρ23§5...

... και αφήστε τον 4178 ήσυχο

(και το ιδιοκτησιακό, επίσης...)

Σωστό το σκεπτικό άλλα προφανώς προϋποθέτει ότι θα γίνει υπό μορφή άδειας δόμησης ή μικρής κλίμακας άρα και ότι συνένωση δεν έχει λάβει χώρα ακόμα.

 

Αν μιλάμε για αυθαίρετη συνένωση (και προφανώς πριν από τις 28/711) τότε πιστεύω ότι ο 4178 είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

οποτε για βεβαιωση χωρου κυριας χρησης ειμαι οκ;

 

 

θα πρεπει να γινει πρωτα η  συσταση ΟΙ για αυτον τον χωρο...[επιτρεπεται  η μερικη συσταση]

.

[και να κανει "χτες" την συσταση για ολη   την οικοδομη...διοτι   "δεν εχει" τυπικα διηρημενους χωρους

και πληρωνει ΕΝΦΙΑ για ολοκληρη την οικοδομη χωρις να αφαιρουνται τα κοινοχρηστα

και διοτι, πρεπει να δηλωσει στο κτηματολογιο τις ΟΙ ...οχι ενα οικοπεδο με κτισμα....γενικα και αόριστα...]

 

και με την ευκαιρια...θα τακτοποιησει και τις αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Ετσι ειναι το σωστο να γινει. Αν ομως τον ενημερωσω και δε θελει να το κανει παρα ολα αυτα, εγω θα εχω προβλημα να δώσω τη βεβαιωση κυριας χρησης για αυτο το χωρο;

Edited by manosba
Link to comment
Share on other sites

ποιόν χωρο??

 

αφου δεν υφισταται...δεν εχεις τμ.   δεν εχεις χιλιοστα...

 

υγ

και να του πεις να κανει την συσταση...

δλδ του αρεσει να πληρωνει παραπανω 15-20%  για ΕΝΦΙΑ

αφου δεν μπορει να  αφαιρεσει τα κοινοχρηστα, λόγω   της μη συστασης???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται ο χωρος στην κατοψη της πολεοδομιας. Κατάστημα 87μ2. Τωρα αυτος επείγεται(κλασσικα) για να βγαλει την αδεια λειτουργιας στο κατάστημα..θα τον ενημερωσω και βλεπουμε.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση είναι ανά όροφο. Υπάρχει σύσταση στο κτήριο?

Απο οσο γνωριζω ολο το κτιριο ανηκει στον ιδιο ιδιοκτητη και με συσταση τα εχει χωρισει σε δυο κατοικιες.

Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρη για το αν πρεπει να μπει ως μια λοιπη ξεχωριστη παραβαση η ως 3 λοιπες ξεχωριστες παραβασεις, εφοσον υπαρχουν και αλλες αυθαιρεσιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.