Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γιατι αυξανει η δομηση της οριζοντιου ιδιοκτησιας σου.

Ο Ιασονας με επιβεβαιωσε για μια ακομα φορα.

 

Μονο εκανες ενα λαθακι. Αν στα σχεδια της συστασης υπαρχει η αυθαιρεσια, τοτε ρυθμιζεις μεν με ΥΔΚΧ αλλα ανευ συναινεσεων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα τι λέτε ρε παιδιά ?! Δηλαδή αν πάρεις το δωμάτιο του γείτονα δεν αυξάνεις την δόμηση της ΟΙ σου ?! Γιατί στα κοινόχρηστα μόνο να έχω ΥΔ ? Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό. 

 

Ο νόμος λέει να ελέγχουμε τι έχει έχει μετρήσει στην δόμηση σύμφωνα με την άδεια και ελέγχουμε αν υπάρχει υπέρβαση. Τα κοινόχρηστα έχουν μετρήσει στην δόμηση. Δεν υπάρχει εποένως ΥΔ. 

 

ΥΔ υπάρχει της ΟΙ και δεν μπορεί να δωθεί βεβαίωση αν δεν γίνει διαμερισμάτωση. Εκεί ναι συμφωνούμε. 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυξανει η δομηση της οριζοντιου ιδιοκτησιας σου.

ΣΩΣΤΑ

Μονο εκανες ενα λαθακι. Αν στα σχεδια της συστασης υπαρχει η αυθαιρεσια, τοτε ρυθμιζεις μεν με ΥΔΚΧ αλλα ανευ συναινεσεων

ΑΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΙ ΕΓΩ (ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΤΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ)

 

Διαμερισμάτωση ορόφου = Άλλαξαν τα τ.μ. μεταξύ 2 ή και περισσότερων διαμερισμάτων ενός ορόφου (σκάτζα το ένα με το άλλο)

Όχι οι κοινόχρηστοι χώροι αυτού (δηλαδή, όχι ο διάδρομος, το κλιμακοστάσιο, ο φωταγωγός κ.λπ.)!!!!!

Την έχουν πατήσει πολλοί συνάδελφοι με αυτό!!!!

 

Έχασα 3-4 πελάτες με αυτό, γιατί λένε ότι, τους έβγαζα μεγαλύτερο πρόστιμο!!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της αποψης πως διαμερισματωση εχεις οταν μεταβαλλονται τα ορια της οριζοντιου σου σε σχεση με τις αλλες οριζοντιες του ιδιου οροφου και οχι με τα κοινοχρηστα

Γι αυτο και οταν αλλαζουν τα πρωτα, επερχονται, συνηθως, και αλλαγες στις ΗΜ εγκαταστασεις.

 

Γενικα αλλοι τα ρυθμιζουν ετσι και αλλοι αλλιως. Αποψη μου ειναι πως τα κοινοχρηστα ρυθμιζονται με ΥΔΚΧ

Γι αυτο και οταν εχουμε οροφοδιαμερισματα με αυξομειωσεις ως προς τον κοινοχρηστο, δεν υπαρχει περιπτωση διαμερισματωσης

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συμπλήρωση και παραμένει αναπάντητο το ερώτημα μου. " Που το λέει αυτό ? ". Και φυσικά δεν μίλησα για φωταγωγό. Εκεί έχεις προφανώς ΥΔ. Αλλά το κλιμκοστάσιο, η είσοδος κ.τ.λ. γιατί να μην μπαίνουν στην διαμερισμάτωση αφού έχουν μετρήσει στην δόμηση ? 

 

Θα το ψάξω και εγώ λίγο και αν βρω κάτι θα το ποστάρω.

 

Ας μην το κουράζουμε άλλο.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία δεν αποτελεί μόνο και αποκλειστικώς ό,τι ΔΕΝ έχει μετρήσει στο ΣΔ.

Όταν έχεις "πάρει" π.χ. 1 τ.μ. από τον κοινόχρηστο διάδρομο του 3ου π.χ. ορόφου, σε αυτό το 1 τ.μ. έχει δικαιώματα και ο 1ος και ο 2ος και ο 4ος κ.ο.κ.

"Κλέβεις" τ.μ. και δεν ξεμπερδεύεις με μια απλή διαμερισμάτωση που την κάνεις μόνος σου και χωρίς να ρωτήσεις κανέναν!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. 

 

Αλλά εσύ ξεχωρίζεις την αυθαιρεσία του διαμερίσματος από του κοινόχρηστου χώρου.

 

Το ένα το λες διαμερισμάτωση και το άλλο το λες ΥΔ.

 

Και σε ρωτάω γιατί κάνεις αυτόν τον διαχωρισμό ? 

 

Τι σχέση αν είναι Ο.Ι. ή κοινόχρηστος χώρος ?

 

Μόνο για την συναίνεση παίζει ρόλο κατ' εμέ. 

 

Το αφήνω το θέμα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.