Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ετσι

πολυ σωστα

 

με βαση το συμβολαιο ειναι μια ιδιοκτησια..." κατι"   σαν Μαιζονεττα.......

δεν εχει σημασια αν καθε οροφος  εχει δικα του χιλιοστα..

Στην συσταση ειναι ενιαια οριζοντια ιδιοκτησια

Μετα...

Δεν εγινε η σκαλα...εκλεισε το ανοιγμα...αυτες ειναι οι παραβασεις.

 

μετα , για να γινει τροποποιηση της συστασης απο ενα σε δυο διαμερισματα

 

οπως τα ειπε ο φαεθων

 

[ και μαλιστα θελει δυο βεβαιωσεις, ανα διαμερισμα

Μια για την συσταση και μία για την μεταβιβαση..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλήθεια Δημήτρη επειδή έχω και εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση, όταν 2 όροφοι έχουν δικά τους χιλιοστά αλλά στους τίτλους περιγράφονται ως "λειτουργικά ένα διαμέρισμα με εσωτερική σκάλα κτλ", μπορώ να κάνω δήλωση μόνο για τον έναν όροφο ή η "λειτουργική ενοποίηση" ως όρος υπερισχύει των χιλιοστών και οι ιδιοκτησίες πάυουν να αντιμετωπίζονται ως διακριτές ?

 

Η' να το θέσω αλλιώς, μπορεί κάποιος να πουλήσει τον ένα από τους δύο ορόφους στην παραπάνω περίπτωση?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ειναι μία ιδιοκτησια...ετσι εχει μεταγραφει

αρα,  όποια τακτοποιηση θα γινει, θα αφορα το ενιαιο διαμερισμα ...

[σαν να ειχες μια ...κλασσικη μαιζονεττα...]

 

Η μεταβιβαση ανα οροφο   επιτρεπεται,  μετα απο τροποποιηση της συστασης,

και αφου προηγηθει αδεια για τις εργασιες που θες να κανεις

 

[εκτος εαν τις εχεις ηδη κανει...οπότε τις τακτοποιείς...και προχωρας κανονικα.]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

Α)Έχω πολυκατοικία στην οποία έχουν αλλάξει μεταξύ τους  τα γραφεία σε συμφωνία με την σύσταση ορ. ιδιοκτησίας (πλήρης ταύτιση όμως). Κάποιοι έχουν μπει λίγο μέσα στο κοινόχρηστο κατά τα προβλεπόμενα της σύστασης.

Β)Επίσης ένα γραφείο έχει κλείσει ένα Η/Χ

Γ)Σε ένα άλλο έχει κατασκευαστει μεγαλύτερο εξώστης από αυτόν που προέβλεπε η Ο.Α

Δ)Ενώ τέλος ένα γραφείο έχει κατασκευασθεί μικρότερο από την Ο.Α. αφήνοντας Η/Χ επί της πρόσοψης.

 

Σκέφτομαι να τακτοποιήσω τα Α,Β,Γ με ξεχωριστή δήλωση και να μην κάνω τπτ για το Δ.

 

Συνάδελφος μου προτείνει να συνδυάσω το Α με ΄να εκ των Β ή Γ και ξέρω ότι νομικά είμαι καλυμμένος απλά μου φαίνεται παράδοξο να συνδυάσω κάτι που αφορά όλους με μία παράβαση που αφορά μόνο έναν.

Απόψεις?

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ και έχεις ΟΙ, τότε (απ' ότι θυμάμαι) μπορείς να κάνεις και ΜΙΑ δήλωση ΓΙΑ ΟΛΑ.

Βέβαια δεν σε συμφέρει ως αμοιβή, αλλά συμφέρει τους πελάτες λόγω ενός παραβόλου.

Το πώς θα επιμερίσεις το πρόστιμο είναι δική σου δουλειά. Δες τι κοστίζει η κάθε παράβαση, ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ, και αφού συμφωνήσουν, προχώρα το με μία δήλωση.

Μετά, εάν χρειαστεί κάποια στιγμή μεταβίβαση, θα κάνεις νέα δήλωση όπου θα αναφέρεις την συγκεκριμένη τακτοποίηση.

 

ΥΓ: Πάρε και καμία ακόμη γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει όλο με μια δήλωση. Προσωπικά θα έκανα α και β μαζί, και γ άλλη δήλωση..

Τώρα αν είναι να δώσεις και για δ βεβαίωση, θα πρέπει να τακτοποιηθεί και η δημιουργία του η/χ όπως και για άλλες ιδιοκτησίες ότι τακτοποιεί ο ν4178 (κουφώματα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα υπογειο στο οποιο:

1 η αδεια δειχνει πως ο φωταγωγος φτανει μεχρι το δαπεδο αλλα εχει σταματησει στην οροφη

θελει συναινεση ; νομιζω πως επειδη δεν υπαρχει υποκειμενος οροφος που να επειρεαζεται απο το κλεισιμο του δεν θελει συναινεση

2 η ο.ι. ειναι μικροτερη απο την αδεια ενω εχει μεγαλωσει το διπλανο λεβ/σιο. Ειναι διαμερισματωση; θελει συναινεση;

 

οποιος εχει καμια ιδεα ας κανει τον κοπο ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή μας χρονιά!

 

Σε καταστήματα μεγάλου εμπορικού κέντρου, υπάρχουν στα σχέδια 2 διαφορετικά καταστήματα 1ου και άλλα τόσα ισογείου. Στην πράξη, είναι όλα μαζί μια εννιαία ιδιοκτησία με εσωτερική σκάλα. Για να γίνει η τακτοποίηση, πόσες διαφορετικές διαμερισματώσεις θα βάζατε; Προβληματίζομαι αν θα πρέπει να είναι 2 (ανά όροφο δηλαδή) ή 3 (ανά όροφο + διαμερισμάτωση 1ου-ισογείου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.