Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα, 

 

σε εξ αδιαιρετου οικοπεδο υπαρχουν δυο κτισματα χωρις καθετη συσταση μόνο με οριζοντιες το καθε ενα. 
Για να βγαλω αδεια αλλαγής όψεων (άρα δεν μεταβάλλεται η δόμηση ουτε η κάλυψη) για το ενα πρεπει να ελεγξω τη νομιμοτητα του αλλου;

 

με καλύπτει η παρ.2 του αρ.25;

"2. Στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία μέχρι τις 28.07.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών, την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης, που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία."

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που έχουμε σύσταση, δεν μας απασχολεί η νομιμότητα του δίπλα!

Link to comment
Share on other sites

η νομιμότητα του δίπλα σίγουρα δεν μας απασχολεί

 

αλλά εμένα μου ζητήσανε  ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ  για όσα βλέπω

 

στις νεες όψεις να μπουν οι κλειστοί Η/Χ και στο διάγραμμα δόμησης

 

και μετά λέει από το αντίστοιχο τμήμα της ΥΔΟΜ θα φύγουν ραβασακια με προστιμα ή να φερουν τις τακτοποιήσεις

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνουν?

Άντε πες τις όψεις τις βλέπεις και τις φτιάχνεις με αποτύπωση από κάτω... Το διάγραμμα δόμησης πώς θα το συμπληρώσεις για το όλο? Θα μπεις στην ιδιοκτησία του άλλου???

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ εγω αναλογη περιπτωση...ειναι απλο...οτι καταγραψει ο τοπογραφος σαν περιγραμμα χωρις να μπεις σε υπολογισμους στο διαγραμμα δομησης.

 

Το μονο που σε αφορα ειναι η δικη σου καθετος κ τιποτα αλλο.

 

Γραφεις κ ενα κειμενο οπου αναφερεσαι στο αρθρο του νομου κ οτι δεν εχει γινει αποτυπωση της ομορης καθετου κ ουτε συνιστα ρυθμιση ή νομιμοποιηση κτλ κτλ,την υπογραφεις κ τελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλοί συνάδελφοι παρακαλώ πολύ τη βοήθεια σας.

 

Κτίσμα αυθαίρετο 50 τμ σε οικισμό στάσιμο και προ 23. Ημιτελές. Ο ιδιοκτήτης θέλει να νομιμοποιήσει, να αποπερατώσει και να κάνει και προσθήκη άλλα 25 τμ. Από τα 50 τμ τα 7 τμ παραβιάζουν δ. Στην τακτοποίηση τακτοποιούμε τα 7 τμ και τα υπόλοιπα 43 πάνε προς έκδοση οικ. αδείας. 

Καταθέτω για έγκριση δόμησης : "Νομιμοποίηση και αποπεράτωση υφιστάμενου ισογείου και προσθήκη κατ΄επέκταση".

Στον έλεγχο στην Υ.ΔΟΜ. μου λένε πως για να πάρω την έγκριση δόμησης θα πρέπει πρώτα να εκδοθεί άλλη μια ξεχωριστή άδεια η οποία θα αφορά καθαρά την αποπεράτωση του τακτοποιημένου τμήματος, σύμφωνα με το αρθ. 25 παρ. 5 του 4178.

Δεν μπορεί να μπει όλο στην ίδια άδεια γιατί αποτελεί έγκριση εργασιών κατά παρέκκλιση όλων των άλλων διατάξεων. 

 

Αυτό το τελευταίο ισχύει; Σας έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση; Γιατί δεν μπορεί να μπει όλο στην ίδια άδεια; Η περίπτωση μου δεν αποτελεί μια μεγαλύτερη, ευρύτερη κατάσταση, στην οποία χωράει να μπει και το τακτοποιημένο κομμάτι; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

- Αυθαιρετη κατασκευη που πραγματοποιηθηκε πριν την 28.7.2011 απο τον μισθωτη ενος ακινητου.


- Βεβαιωνεται προστιμο ανεγερσης και διατηρησης μετα την 28.7.2011 στο ονομα του μισθωτη.


- Κατεδαφιζεται (διχως να εξετασει αν υπαρχουν προυποθεσεις υπαγωγης στον 4178) μετα την 28.7.2011 απο τον μισθωτη.


 


Ερωτηση:  Μπορει να διαγραφει το προστιμο ανεγερσης?


Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Όχι

 

Επειδη εχει γινει μετα την 28.7.2011, σωστα?

Πλεον πρεπει ν'ακολουθησει η διαδικασια επιβολης προστιμου ανεγερσης και διατηρησης και μονο μετα την εξοφληση αυτου διαγραφεται η οφειλη?

Link to comment
Share on other sites

Θα επιβληθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης.

Το μεν πρώτο καταβάλλεται άπαξ το δε δεύτερο επιβάλλεται ως την ημέρα άρσης της αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.