Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η διαγραφή των προστίμων της πολεοδομίας προβλέπεται από τον 4178. Εφόσον έχεις κατασκευή μετά το 2011 δεν μπορείς να ενταχθείς στον 4178 και άρα να διαγράψεις τα πρόστιμα όπως αυτός προβλέπει.

Ακόμα και αν σήμερα έχει κατεδαφίστεί η κατασκευή θα πρέπει να πληρωθέι το πρόστιμο ανέγερσης και το διατήρησης απο την κατασκευή μέχρι την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Η διαγραφή των προστίμων της πολεοδομίας προβλέπεται από τον 4178. Εφόσον έχεις κατασκευή μετά το 2011 δεν μπορείς να ενταχθείς στον 4178 και άρα να διαγράψεις τα πρόστιμα όπως αυτός προβλέπει.

Ακόμα και αν σήμερα έχει κατεδαφίστεί η κατασκευή θα πρέπει να πληρωθέι το πρόστιμο ανέγερσης και το διατήρησης απο την κατασκευή μέχρι την κατεδάφιση.

 

Δεν παιζει ρολο το οτι η κατασκευη πραγματοποιηθηκε πριν την 28.7.2011?

Αυτο που εχει σημασια ειναι ποτε κατεδαφιστηκε?  (πριν ή μετα το 2011)

Πρεπει να ισχυουν σωρευτικα και τα 2 πριν το 2011 για να ακολουθηθει η διαδικασια διαγραφης του 4178?

Link to comment
Share on other sites

...Εφόσον έχεις κατασκευή μετά το 2011 δεν μπορείς να ενταχθείς στον 4178 ....

Οπς….

Νομίζω πως έχω κι εγώ μια υποπερίπτωση. (που δεν το έκανα εγώ αλλα κάπου πρέπει να βγάλω τα κάστανα από την φωτιά τώρα)

Ακίνητο (κατάστημα) το είχε βάλει στον 4014. Τα είχε γράψει ας πούμε όλα σωστά. (αλλαγή χρήσης θέσης στάθμευσης σε κατάστημα + πέργολα κλπ μικρά).

Δεν το είχε κάνει μεταφορά ακόμα μέχρι και τώρα στον 4178. Πριν 30 μέρες ο νέος ενοικιαστής έκανε κάποιες διαμορφώσεις στον περιβάλλοντα και άλλαζε την πέργολα με νέα…  (με 48 ενημέρωση σε όσα προβλέπει)

…κάτι κάποιες καταγγελίες και η πολεοδομία πήγε και έκανε έκθεση αυτοψίας και του βγάζει αυτά στον περιβάλλοντα ως αυθαίρετα.

 

Έγινε ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ αλλα φυσικά θα περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να βγει απόφαση.

 

Το οπς είναι….

Ο μηχανικός που το έχει ήδη υποβάλει στον 4014 μπορεί τώρα που έχει ανοικτό ζήτημα με πολεοδομία περί αυθαιρέτου να το μεταφέρει? (χωρίς φυσικά να βάλει εργασίες που έγιναν μετά το 2011 αλλά όπως ήταν η αρχική υποβολή στον 4014)

Κι αν ναι… η ΥΔΟΜ έχει δυνατότητα να του το ακυρώσει? (είναι με την σκανδάλη έτοιμη απ όσο κατάλαβα)

Link to comment
Share on other sites

#Clemenza

Στο αρχικό σου post γράφεις ότι η κατασκευή έγινε μετά το 2011. Είναι λάθος εκ παραδρομής;

Αν είναι λοιπόν όλα μετά το 2011 ισχύει ότι σου έγραψα παραπάνω.

Διαφορετικά έλεγξε αν μπορείς να υπαχθείς στο άρθρο 23 παρ.4 σε συνδυασμό με την εγκύκλιο 3 που συμπληρώνει "οι οποίες έχουν κατεδαφιστεί πρίν ή μετά τη δημοσίευση του ν.4178"

 

#Didonis

Νομίζω ότι εφόσον η δήλωση ήταν σωστή στο 4014 μπορείς να τη μεταφέρεις ως έχει στο 4178 για λόγους αντισυνταγματικότητας κλπ. Το ότι έγιναν μεταγενέστερες εργασίες (και μάλιστα με άδεια) δεν αναιρεί την ορθότητα της δήλωσης κατά την ημερομηνία αυτοψίας.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν οι εργασίες που έκανε μετέπειτα καλύπτονται από τη 48ωρη που έβγαλε ή όχι οπότε είναι αυθαίρετες. Γιατί αν ισχύει το πρώτο δεν καταλαβαίνω γιατί του έβαλαν πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Διότι δουλειά δεν έχει ο διάολος  να κάνει και παιδεύει τα παιδια του…. Και αναγκάστηκα εγώ να κάνω ένσταση 13 σελίδες για μπούρδες αυθαιρεσίες ανύπαρκτες…

Πχ Τοποθέτηση πινακίδες στη τζαμαρία (που υπήρχαν), ξύλινη διαμόρφωση πρασιάς Μαξ ύψος 70εκ σε ένα μικρό τμήμα και 10εκ στο μεγαλύτερο μέρος για πρόσβαση ΑΜΕΑ κλπ…

Άστο… δεν έχει νόημα. Αλλα πατάνε ότι εγώ σου λέω είσαι ελέφαντας, απέδειξε ότι δεν είσαι και μέχρι να το αποδείξεις (αφού ξέρουν ότι κάνει μήνες) είσαι ο κακός….

Τεσπα….

Για το άλλο που ρώτησα κι εγώ αυτό νομίζω, όμως είναι άλλος ο διαχειριστής της υπαγωγής κι όχι εγώ οπότε πρέπει να συντονιστούμε λίγο .

Μερσί σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έλεος...

Και σκέψου ότι εγω είμαι ακραία ενάντια των αυθαιρέτων αλλα αυτό είναι τρελό!!

Υποψιάζομαι πολυ κακές σχέσεις γειτονίας. Πιθανόν έφαγε πολλές καταγγελίες και ψάχνανε οπωσδήποτε να βρούνε κάτι να γράψουν.

Λογικά θα δικαιωθεί με την ένσταση αλλά είναι τσάμπα ταλαιπωρία όπως λες.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

#Clemenza

Στο αρχικό σου post γράφεις ότι η κατασκευή έγινε μετά το 2011. Είναι λάθος εκ παραδρομής;

Αν είναι λοιπόν όλα μετά το 2011 ισχύει ότι σου έγραψα παραπάνω.

Διαφορετικά έλεγξε αν μπορείς να υπαχθείς στο άρθρο 23 παρ.4 σε συνδυασμό με την εγκύκλιο 3 που συμπληρώνει "οι οποίες έχουν κατεδαφιστεί πρίν ή μετά τη δημοσίευση του ν.4178"

 

Ναι, ειναι λαθος εκ παραδρομης.

Η αυθαιρεσια εγινε πριν το 2011 και κατεδαφιστηκε μετα το 2011.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που η κατασκευή στέγης σε διαμέρισμα (πρώην δώμα) τακτοποιημένο με τον Ν.4014/11 και περασμένο στον Ν.4178/13, ξεπερνά το 10% του προβλεπόμενου από την άδεια ύψους (άρθρο 25-παρ.5) δεν δύναται να κατασκευαστεί? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για τη ρευματοδότηση έχετε μήπως υπόψη εάν επαρκεί το 30% ή χρειάζεται πλήρης εξόφληση? μιας που δε διευκρινίζεται πουθενά στο άρθρο 25 (νομίζω με 4014 μιλούσαν και για 1η δοηση μονο αλλά αυτό δε συνεχίστηκε).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.