Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Διακαιολογημένο το ερώτημα και φαίνεται ότι προέρχεται από "ψαγμένη" σκέψη.

Προσωπικά θεωρώ ότι θα πρέπει να δηλώσεις ως αυθαίρετα με ΥΔ  και ΥΚ μόνο ότι βρίσκεται εντός του Δ αφού η υπόλοιπη κτισμένη επιφάνεια ταυτίζεται με το νόμιμο περίγραμμα της αδείας. Όμως θα πρέπει να δηλωθεί και ως παράβαση κατ.13 (αναλυτικού)  η αλλαγή όψεων που προέκυψε από την αντικατάσταση του αριστερού τμήματος του αδειοδοτηθέντος κτιρίου  με το νέο. 

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί πάντως ξέρουμε πλέον ότι για να υπολογίσουμε υπέρβαση Δ πρέπει αναγκαστικά να βάλουμε  ΥΔ ΥΚ για τα συγκεκριμένα τ.μ. Το ερώτημα είναι αν έχουμε ένα διώροφο κτίριο χωρίς σύσταση τότε η  υπέρβαση Δ πάει στην στάθμη του ισογείου μόνο? Η' πρέπει να την υπολογίσουμε και στον όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το θέμα έχει πολυσυζητηθεί αλλά στο θέμα που ανήκει (υπερβάσεις Κ, Δ, Υ) και όχι εδώ. Πάντως για την ερώτηση σου

  • αν το κτίσμα δεν έχει μεγαλύτερη κάλυψη από της αδείας τότε το τμήμα  μέσα στο Δ  ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ
  • Κάθε επιφάνεια αυθαίρετη χρεώνεται με Δ εφ΄όσον αυτή είναι μέσα στο Δ (Ν. Παράρτ. Α΄ ).   Άρα ισχύει σε όσους ορόφους συμβαίνει αυτό και ασχέτως ιδιοκτησιακού.
Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε το θέμα έχει πολυσυζητηθεί αλλά στο θέμα που ανήκει (υπερβάσεις Κ, Δ, Υ) και όχι εδώ. Πάντως για την ερώτηση σου

  • αν το κτίσμα δεν έχει μεγαλύτερη κάλυψη από της αδείας τότε το τμήμα  μέσα στο Δ  ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ
  • Κάθε επιφάνεια αυθαίρετη χρεώνεται με Δ εφ΄όσον αυτή είναι μέσα στο Δ (Ν. Παράρτ. Α΄ ).   Άρα ισχύει σε όσους ορόφους συμβαίνει αυτό και ασχέτως ιδιοκτησιακού.

Συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δεν το βρίσκω να αναφέρεται αυτό στο τροποποιημένο τεχνικό παράρτημα Α'

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Αδεια 1967,ΕΝΤΟς ΟΙΚΙΣΜΟΥ, δεν αναγραφει χρηση ισογειου, σε .Συμβολαιο 2010 το ισογειο αναφερεται ως αποθηκη.

Το ισογειο ενωποιειται με διανοιξη οπης κ εσωτερικη σκαλα με τον επανω οροφο-κατοικια ,που αποτελει ξεχωριστη ΟΙ του ιδιου.

Εχω

1.αναλυτικο για την οπη κ σκαλα?

2..υπαρχει ΑΧ?λογω συμβολαιου?

3.ολα σε μια δηλωση?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε το θέμα έχει πολυσυζητηθεί αλλά στο θέμα που ανήκει (υπερβάσεις Κ, Δ, Υ) και όχι εδώ. Πάντως για την ερώτηση σου

  • αν το κτίσμα δεν έχει μεγαλύτερη κάλυψη από της αδείας τότε το τμήμα  μέσα στο Δ  ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ
  • Κάθε επιφάνεια αυθαίρετη χρεώνεται με Δ εφ΄όσον αυτή είναι μέσα στο Δ (Ν. Παράρτ. Α΄ ).   Άρα ισχύει σε όσους ορόφους συμβαίνει αυτό και ασχέτως ιδιοκτησιακού.

 

αν το κτισμα δεν εχει μεγαλυτερη καλυψη ,κ βρισκεται τμημα του εντος Δ,σημαινει υπαρχει μετατοπιση κτιριου κ οτι προεξεχει του νομιμου περιγραμματος παιρνει κ ΥΚ κ Δ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δεν το βρίσκω να αναφέρεται αυτό στο τροποποιημένο τεχνικό παράρτημα Α'

 

Συνάδελφε όπως σου απάντησα και στο προσωπικό μνμ που μου έστειλες για το θέμα, παραθέτω κι εδώ την απάντηση μου:

 

Συνάδελφε στο Παράρτ.Α΄ αναφέρει ".....στο ποσοστό της πλάγιας απόστασης από τα όρια του οικοπέδου".  Εϊναι γνωστό δε, ότι η πλάγια απόσταση ελέγχεται κατά ΓΟΚ σε κάθε όροφο. Άρα εφ΄όσον η παραβίαση  συμβαίνει σε κάθε όροφο, τότε ο συντελεστής παραβίασης Δ επιβαρύνει κάθε όροφο.  Όσο για το ιδιοκτησιακό, για τον συντ. Δ δεν γίνεται πουθενά αναφορά (νόμο, εγκυκλίους) για συνάρτηση του με ποσοστά ιδιοκτησίας Ο.Ι, ή εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτησίας όπως γίνεται γιά την ΥΔ,ΥΚ,ΥΥ προκειμένου για τον προσδιορισμό των συντελεστών ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ ή της κατηγορίας 4 ή 5, δηλ. είναι ανεξάρτητος του ιδιοκτησιακού καθεστώτος.

Ελπίζω να σε έχω καλύψει.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε όπως σου απάντησα και στο προσωπικό μνμ που μου έστειλες για το θέμα, παραθέτω κι εδώ την απάντηση μου:

 

Συνάδελφε στο Παράρτ.Α΄ αναφέρει ".....στο ποσοστό της πλάγιας απόστασης από τα όρια του οικοπέδου".  Εϊναι γνωστό δε, ότι η πλάγια απόσταση ελέγχεται κατά ΓΟΚ σε κάθε όροφο. Άρα εφ΄όσον η παραβίαση  συμβαίνει σε κάθε όροφο, τότε ο συντελεστής παραβίασης Δ επιβαρύνει κάθε όροφο.  Όσο για το ιδιοκτησιακό, για τον συντ. Δ δεν γίνεται πουθενά αναφορά (νόμο, εγκυκλίους) για συνάρτηση του με ποσοστά ιδιοκτησίας Ο.Ι, ή εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτησίας όπως γίνεται γιά την ΥΔ,ΥΚ,ΥΥ προκειμένου για τον προσδιορισμό των συντελεστών ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ ή της κατηγορίας 4 ή 5, δηλ. είναι ανεξάρτητος του ιδιοκτησιακού καθεστώτος.

Ελπίζω να σε έχω καλύψει.

 

συναδελφε ουτε εγω το βρισκω στο Παράρτ.Α,μηπως υπαρχει καπου αλλου?επισης εχω να παρατηρησω οτι αν το κτισμα δεν εχει μεγαλυτερη καλυψη ,κ βρισκεται τμημα του εντος Δ,σημαινει υπαρχει μετατοπιση κτιριου κ οτι προεξεχει του νομιμου περιγραμματος παιρνει κ ΥΚ κ Δ

Link to comment
Share on other sites

nikosantonakas,

Σχετικά με το Δ αναφέρομαι στο λεκτικό της παρ. 8  των διευκρινίσεων του Παραρτ. Α΄  

"Επιλέγεται ο συντελεστής που αντιστοιχεί στο ποσοστό της πλάγιας απόστασης από τα όρια του οικοπέδου που καλύπτεται από την αυθαιρετη κατασκευή"

Αν λοιπόν έχουμε π.χ 4 αυθαίρετες κατασκευές εντός Δ  σε 4 αντιστοίχους ορόφους, φρονώ αβίαστα κατά το λεκτικό ότι θα επιλεγεί ο συντελεστής για το Δ αντίστοιχα για κάθε αυθαίρετη κατασκευή , δηλαδή για κάθε όροφο....

 

Σχετικά με την Υ.Κ εντός του Δ πράγματι έτσι είναι όπως λες και το .....τραγικό είναι ότι τα είχα πει κι εγώ πέρισυ τέτοια εποχή :!:  στο #772 του:

 

http://www.michanikos.gr/topic/35841-%CE%9118-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%8D%CF%88%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/page-78

 

αλλά αυτή την φορά το είδα πολύ χαριστικά φαίνεται  :mrgreen: .........!!!

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.