Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Επειδή δεν έχω κάνει πολλές τακτοποιήσεις θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

 

Έχω μια περίπτωση με ένα κτίσμα πολύ παλαιό προ του 1948 το οποίο πρέπει να το τακτοποιήσω γιατί μου το ζητάει ο δικηγόρος μιας και στους τίτλους των Ιδιοκτητών δεν αναφερόταν πουθενά.

Το εν λόγω κτίσμα βρίσκεται πλέον εντός Α Ζώνης Αρχαιολογίας (Δεν ήταν όταν χτίστηκε) και ήταν βοηθητικός χώρος (αποθήκη).

 

Θέλω τώρα να το τακτοποίήσω λόγω του προβλήματος με τους τίτλους αλλά και για αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Σε ποιά κατηγορία πρέπει να το εντάξω?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν και προ 55  ασχετα που δεν αναφέρεται σε συμβόλαια  είναι νόμιμα υφιστάμενο.....το πρόβλημα είναι η αεροφωτογραφία για απόδειξη

 

αν δεν βρεις

 

σίγουρα μπορείς να βρεις για κατ 1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα κάνω έναν υπολογισμό για αυθαίρετες κατασκευές σε εκτός σχεδίου οι οποίες θα με οδηγήσουν σε μεγάλα πρόστιμα >100.000 Ε και κατηγορία 5. Και έχω τις παρακάτω απορίες.

 

1. Υπάρχει τρόπος να εκτιμήσω το πρόσθετο κόστος από την πιθανή εξαγορά Σ.Δ. στο μέλλον? Το άρθρο 9 δεν δίνει τις απαιτούμενες πληροφορίες. Κατά τη γνώμη μου ο ιδιοκτήτης πρέπει να γνωρίζει ή να έχει μια εκτίμηση.

 

2. Ο έλεγχος των κατηγοριών 5 από Ελ. Δομ. είναι υποχρεωτικός ή όχι?Διαβάζοντας το α.9  παρ.δ καταλαβαίνω πως όχι αφού πρέπει να κάνει αίτηση ο ιδιοκτήτης.

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάποια παραπομπή με περισσότερα στοιχεία επί του θέματος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο για την κατηγορία 5 είναι η  αναστολή κυρώσεων για 30 χρόνια (σε αντίθεση π.χ με κατηγορίες 1,2,3 που υπάρχει οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση) και εφόσον ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση θα πρέπει να περιμένει ότι ορίζεται στις παραγράφους γ,ε και να καλέσει ελεγκτή  δόμησης μέσα σε 7 έτη από τη δημοσίευση του νόμου.

Άρα, σήμερα για το μόνο που μπορείς να ασχοληθείς είναι να κάνεις την υπαγωγή αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

σε ακίνητο (ποτιστικό με καλλιέργειες) εντός οικισμού υπάρχει περιφράξη με μικρό στηθαίο από σκύροδεμα και συρματόπλεγμα.

Το στηθαίο αυτό (ύψους 20εκ και πλάτους 10 εκ) είχε κατασκευαστεί πριν από πολλές δεκαετίες και το συρματόπλεγμα είναι σκουριασμένο με πολλές φθορές.

 

Πρέπει να γίνει τακτοποίηση αυτού του στηθαίου διατομής (0,20μ χ 0,10μ) στον Ν.4178?

 

Εχει μια αποθήκη κατηγοριας 2 που θα γινει τακτοποίηση, αλλά τι να κάνω με την περίφραξη? να την αφήσω εκτός τακτοποίησης?

Σε όλους τους οικισμούς υπάρχουν μικρές περιφράξεις για να χωρίζουν τα οικόπεδα και τις αυλές που έχουν κήπους, όλα αυτά πρέπει να τακτοποιηθούν?

Link to comment
Share on other sites

Στην υφιστάμενη άδεια δεν προβλέπεται η εν λόγω περιτοίχιση; Πόσο ύψος τη δείχνει το σχέδιο;

Αν υπάρχει διαφοροποίηση τότε ναι χρειάζεται τακτοποίηση

Η περιτοίχιση έγινε προ του 1983;

Αν όχι τότε η αποθήκη δεν μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εξωτερική σκαλά , που κατά την ΟΑ προβλεπόταν ανοιχτή, και έχει "κλειστεί" υπολογίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης ή με αναλυτικό ?

 

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

δεν ήξερα που να τοποθετήσω αυτή την ερώτηση.

Δήλωση που έγινε με το ν.4014 και χρησιμοποίησε την ευεργετική διάταξη των 20τ.μ. με τιμή ζώνης <2000Ε και πρόστιμο 2000Ε μετά τη μεταφορά της θα έχει κάποια επιβάρυνση? Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια πρόβλεψη για αυ΄τεςτις περιπτώσεις......

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω την εξής απορία, σε οικόπεδο με ΑΔΕΙΑ αγροτικής αποθήκης που χτίστηκαν αυθαίρετα υπόστεγα και άλλη μία αποθήκη με σκοπό την αποθήκευση σανό,τριφύλλι για την εκτροφή ζώων μπορώ να το περάσω σαν μεταποίηση πρωτογενούς τομέα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.