Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Έχω δήλωση με το νόμο του Σουφλιά που έχει περαιωθεί κανονικά ο τότε ιδιοκτήτης και μηχανικός είχαν βάλει σαν αυθαιρεσία υπόγειο και τμήμα πυλωτής που δεν χρειαζόταν συναίνεση υπολοίπων ιδιοκτήτων. Τώρα θέλει να πάρει ξεχωριστά χελώνα ΔΕΗ και του ζήτησαν δήλωση στο Ν4178 και το χαρτί και ΔΕΗ. Τι κάνουμε το δηλώνουμε σαν βεβαίωση νομιμότητας ότι υπάρχει αυθαίρετο που ταχτοποιήθηκε και δεν ασχολούμαστε με τα δικαιολογητικά του νομού 4178 ή πρέπει να το ελέγξω και να το ξαναδώσω στο νόμο ?

Link to comment
Share on other sites

και μια ακομα ερωτηση, διαβασα ολες τις σελιδες ελπιζω να μη μου ξεφυγε!

εχω κανει μια τακτοποιηση πληρωμενη και περαιωμενη με τον 3843/10

 

τωρα χρειαζεται και τακτοποιηση με 4178/13 για μπαζωμα που δεν εγινε κ.α.

 

1.μπορω να ενταξω εκ νεου και τα τετραγωνικα του 3843 στον 4178? (βολευει οικονομικα)

2.την εχουμε σε καποια εγκυκλιο αυτη τη μεταφορα <<δεμενη>>?

3.πρεπει να ενημερωσω την αρμοδια πολεοδομια οσον αφορα τον 3843?

4. και τελος εισαγω το πληρωμενο ποσο του 3843 στο πεδιο ''ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ'' στα ''ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ 4178''?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

"Εκκρεµείς υποθέσεις διεκπεραιώνονται σύµφωνα µε τις διατάξεις του ν. 4178/13. 
 Ως εκκρεµείς υποθέσεις νοούνται οι πράξεις υπαγωγής για τις οποίες είτε δεν έχει καταβληθεί 
το σύνολο του προστίµου είτε δεν έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστηµα όλα τα 
απαιτούµενα στοιχεία και σχέδια. Σε αυτές τις περιπτώσεις µετά από αίτηση απαιτείται η 
µεταφορά των στοιχείων της δήλωσης υπαγωγής στο πληροφοριακό σύστηµα κατά τις 
διατάξεις του Ν.4178/2013. Για την αίτηση δεν υφίσταται ειδικός περιορισµός ως προς το 
χρόνο, πέραν της γενικής χρονικής ισχύος του νόµου, δηλαδή µέχρι 6-2-2015. "

 

Αν μαντεύω εδώ ο νομοθέτης μας εισάγει μια νέα έννοια

Την έννοια της ¨εκκρεμούς υπόθεσης" Δηλ όταν κάποιος πληρώνει με δόσεις ή δεν έχουν ανέβει τα σχέδιαΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ  να γίνει μεταφορά της δήλωσης στον 4178

Αυτό ανεξάρτητα με την κατάσταση της δήλωσης η οποία θα μπορούσε να είναι είτε προσωρινή είτε ολοκληρωμένη με μεταβιβασμένο ακίνητο!

 

Αντιστρέφω και λέω

 

Αν κάποιος έχει εξοφλήσει και έχουν ανέβει όλα τα σχέδια ανεξαρτήτως της κατάστασης της δήλωσης ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να μεταφέρει τη δήλωση στον 4178

 

άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν είμαι στο σωστό θέμα αλλά ήθελα κάποιος να μου υποδείξει τι πρέπει να κάνω για να αφήσω εγώ μία δήλωση του 4014/11 και να αναλάβει άλλος μηχανικός να την μεταφέρει στο 4178/13. Και επίσης πως μεταφέρονται οι δηλώσεις του 4014 στο 4178 ( είδα στην τελευταία εγκύκλιο να αναφέρεται ότι η προθεσμία μεταφοράς λήγει 6-2-2014 ) ? 

Link to comment
Share on other sites

Δες στη σελίδα 4 του παρακάτω αρχείου:

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/faq_nov_2013.doc

 

Έχει οδηγίες για αντικατάσταση μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έγινε έγινε με τον 4014.

Όποιος δεν έχει εκκρεμότητες μαζί του τελείωσε! Δεν χρειάζεται προς το παρόν τον 4178.

Αρκεί να μην θέλει να μεταβιβάσει.

Όποιος "χρωστάει" ακόμα στον 4014 π.χ. δεν είναι ολοκληρωμένη υπαγωγή η δήλωση, δεν έχουν ανέβει όλα τα έγγραφα - σχέδια, πληρώνει με δόσεις κ.λπ. ΠΡΕΠΕ να πάει στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

1) Τις ολοκληρωμένες δηλώσεις του 4014, με σχέδια πληρωμές και όλα, τις μεταφέρουμε στον 4178? Κάπου είχα διαβάζει, αν θυμάμαι καλά, ότι θα μεταφερθούν αυτόματα... Μήπως να το κάνουμε εμείς από τώρα για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων? Η μεταφορά αυτή χρεώνει κάτι?

2) Λόγω του ότι δεν ασχολήθηκα καθόλου με τον 3843, θέλω να ρωτήσω: Πληρώνονται ακόμα δόσεις ή έχουν σταματήσει? Γίνονται περαιώσεις ακόμα? Λογικά ότι δεν έχει περαιωθεί το μεταφέρουμε 4178...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.