Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα μια ερώτηση,

έχω περίπτωση βοηθητικού αυθαιρετου υπογειου χωρου που μου δίνει προστιμο 174 ευρω, κατηγορια 4

και μια παραβαση που εντασσεται στην κατηγορία 3 (σύνολο προστιμου 674 ευρώ, με τον 4014 θα πληρωνε 500 παραβολο και τα ρέστα 174)

Η εγκυκλιος 3 αναφέρει ότι: "όταν συνυπάρχουν αυθαίρετες μικρές παραβάβασεις Κατηγορίας 3 με αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλάγες χρήσεις άλλων κατηγοριών, το παράβολο της κατηγορίας 3 είναι ανεξάρτητο και δεν συμψηφίζεται με αυτο των λοιπόν κατηγοριών"

Η ερώτησή μου είναι η εξής: εγώ που δεν έχω κανει ακομα υποβολή και βλεπω στην οθόνη του τε συστηματος την ένδειξη:

Προστιμο:674 ευρώ, όταν θα κάνω την υποβολή αντι για αυτά τα 674 θα μου ζητήσει να πληρώσει ο πελάτης τι?

1000?

1174?

674?

 

Συγγνωμη για το εκτενές του μηνύματος και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πατήσεις μία φορά προς Υπαγωγή και θα σου βγάλει νέο παράθυρο με αναλυτικά στοιχεία.

Μην το ξαναπατάς, πάτα ακύρωση.

Απλά κάντο για να δεις τι θα σου βγάλει.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση σου συμφωνα με το Τεε Τριπολης το πσραβολο θα σου το βγαλει με βαση μονο τα τ. μ του υπογειου.

Η ερωτηση ειναι αλλου στην περιπτωση οπως την παραπανω που το συνολικο προστιμο ειναι 674 και το παραβολο 500 αν επιλεξουμε εφαπαξ πληρωμη θα του βγαλει υπολοιπο 39,2 'η 174 ; Και στην περιπτωση που το συνολικο προστιμο ειναι 580 θα του βγαλει υπολοιπο 0 ή 80;

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο κτίσμα 85 τ.μ. Κατασκευασμένο πριν το 1983 , τα αποδεικτικά παλαιοτητας ειναι αεροφωτογραφία, ΔΕΗ και συμβόλαιο

Στο συμβόλαιο και στη ΔΕΗ ( για φορολογικούς λόγους μάλλον ) το δήλωσαν ως αποθήκη, η πραγματική του χρηση ομως ειναι κατοικία .

Το πρόστιμο πως θα το υπολογισω ?

1) 85 τ.μ. Ως κχ πριν το 83 και τελειώσω

2) 85 τ.μ. Ως ΚΧ αποθήκη πριν το 83 και μετά αναλυτικο προυπολισμο για την χρήση κατοικίας που έχει , μετατροπή ΚΧ σε ΚΧ

3) 85 τ.μ. Ως ΚΧ χωρίς παλαιότητα λόγω του ότι δεν έχω αποδεικτικά παλαιοτητας

 

Σημειώνεται ότι το κτίσμα κατα την αυτοψία μου διαπίστωσα απο τα κουφωματα, μηχανολογικα κτλ ότι λειτουργεί ως κατοικία απο πολυ παλιά αλλα δεν έχω αποδεικτικα παλαιοτητας.

Ποιος απο του τρεις παραπάνω υπολογισμούς ειναι σωστός κατα την γνώμη σας ? στην περίπτωση 3 το πρόστιμο ξεφευγει στον Θεό σε σχέση με τις άλλες δυο

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι αυθαίρετο το κτίσμα, δεν έχει δεδομένη χρήση από την αρχή.

 

Επομένως κι ενώ εδώ κοιτάμε από άποψη πολεοδομικού / κτιριοδομικού ενδιαφέροντος το ζήτημα,

δε σε νοιάζει τι έχει δηλωθεί στη ΔΕΗ και οπουδήποτε αλλού.

 

Εξετάζεις την πραγματική χρήση και η οποία δηλώνεται. Δηλαδή έχεις 85 τμ ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ πριν το 83 και μάλιστα κατηγορία 2.

 

Αναλυτικό ΘΑ είχες εφόσον είχες άδεια για αποθήκη και τώρα είναι άλλος βοηθητικός χώρος ή αν ήταν κατοικία και τώρα είναι πχ κατάστημα (εφόσον ο συντ δομησης και για κατοικία και για κατάστημα ήταν ο ίδιος ή αν δεν ήταν αν η κατοικία είχε συντ δόμησης που ξεπερνούσε τα 85 τμ.)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι σκεφτομαι συνδαλφε αλλα το ακινητο στο Ε9 και στο συμβολαιο ειναι δηλωμενο ως αποθηκη πριν το 83 , στην αεροφωτογραφια φαινεται το κτισμα ξεκαθαρα.

Αν το τακτοποιησω ως κατοικια πριν το 83 θα υπαρχει αντιθεση συμβλαιυ, δεη και Ε9 σε σχεση με την δηλωση μου και δεν ξερω κατα ποσο ειμαι καλυμμενος. Απο την αλλη ειτε ως κατοικια ειτε ως αποθηκη το δηλωσω πριν το 83 εφοσον θα το βαλλω ειναι το ιδιο και το αυτο. Αν το βαλλω οτι εγινε σημερα χωρις παλαιοτητα με χτηση κατοικιας το προτιμο ειναι  15000 αλλιως 2250 ως πριν το 83.

Link to comment
Share on other sites

Λες και δεν έχουν δηλωθεί ψεύτικα στοιχεία σε παλιότερα Ε9, στη ΔΕΗ, ακόμα και στα συμβόλαια (θυμίζω άλλα μέτρα γράφαν τα συμβόλαια και άλλα υπήρχαν στην πραγματικότητα).

 

Οπότε δε σε νοιάζει. Έχεις κτίσμα χωρίς άδεια προ του 83. Το δηλώνεις και τέλος.

Άλλωστε δεν υπάρχει νόμιμη σύγκριση πολεοδομικά/κτιριοδομικά για να θεωρήσεις αλλαγή στη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Largy

εχω παλαιοτητα ως προς την υπαρξη του κτισματος οχι ως προς την χρηση, αλλα εφοσον ειναι τελειως αυθαιρετο καταληγω στο να το βαλλω ως αυθαιρετη κατοικια πριν το 83 με αποδεικτικο παλαιοτητας αεροφωτογραφια του 1978

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.