Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Η δική μου γνώμη είναι πως αν στο οικόπεδο έχει εκδοθεί ΟΑ, τότε βάζουμε "με άδεια".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το λογικό. Γιατί δηλώνεις πάνω από όλα ότι το οικόπεδο/γήπεδο είναι οικοδομήσιμο.

Αλλιώς θα έπρεπε να υπάρχει το κουτάκι σε κάθε φ/κ.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα οικοπεδο που ειναι ενιαια ιδιοκτησια τοτε κανεις μια δηλωση, αν υπαρχει εστω και μια οικδομικη αδεια μεσα τοτε βαζεις στο κουτακι ναι με αδεια, και δηλωνεις σε φκ τα αυθαιρετα που μπορει να ειναι ξεχωριστα κτισματα , κατ´έπεκταση του νομιμου κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θα ηθελα να σας υποβαλω το εξης ερωτημα:

Σε εξ ολοκληρου αυθαιρετη διοροφη οικοδομη 2 κατοικιων σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων (ΦΕΚ 181Δ), πως θα κανω υπαγωγη εξωτερικης σκαλας που καταληγει σε εξωστη εισοδου προς οροφο, κατωθεν της οποιας υπαρχει τμηματικα αποθηκη?
1. Με αναλυτικο προυπολογισμο? (Αρθρο 18, παρ 5 Ν.4178/13)
2. Υπολογιζοντας τα Μ2 της σκαλας (και οχι του εξωστη) σαν Υπερβαση Δομησης και καλυψης κυριων χωρων (αυτα τα Μ2 που θα μετραγαν στην δομηση και καλυψη)? Ανεξαρτητα απο την εκταση της αποθηκης, που καταλαμβανει τμημα μονον της σκαλας?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θα ηθελα να σας υποβαλω το εξης ερωτημα:

 

Σε εξ ολοκληρου αυθαιρετη διοροφη οικοδομη 2 κατοικιων σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων (ΦΕΚ 181Δ), πως θα κανω υπαγωγη εξωτερικης σκαλας που καταληγει σε εξωστη εισοδου προς οροφο, κατωθεν της οποιας υπαρχει τμηματικα αποθηκη?

1. Με αναλυτικο προυπολογισμο? (Αρθρο 18, παρ 5 Ν.4178/13)

2. Υπολογιζοντας τα Μ2 της σκαλας (και οχι του εξωστη) σαν Υπερβαση Δομησης και καλυψης κυριων χωρων (αυτα τα Μ2 που θα μετραγαν στην δομηση και καλυψη)? Ανεξαρτητα απο την εκταση της αποθηκης, που καταλαμβανει τμημα μονον της σκαλας?

Οι αποθήκες κάτω από τις σκάλες δε μετρούσαν στη δόμηση. Οι σκάλες μετρούσαν στην κάλυψη (κάποιες φορές και στη δόμηση).

Αποψή μου είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει οικ. άδεια δεν έχεις λόγο να υπολογίσεις υπερβάσεις δόμησης ή κάλυψης παρά μόνο ύψους. Επομένως βάζεις τα τετραγωνικά των κλειστών χώρων και σαν παραβάσεις εξώστες-σκάλες-αποθήκη με αναλυτικο (όλα κατ. 5).

(άποψη μου βέβαια όλα αυτά....)

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου εφόσον δε μιλάμε για Η/Χ, στέγαστρο, κιόσκι κ.τ.λ. η παράβαση αυτή λογίζεται με Υ.Δ.. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου εφόσον δε μιλάμε για Η/Χ, στέγαστρο, κιόσκι κ.τ.λ. η παράβαση αυτή λογίζεται με Υ.Δ..

'Οταν υπάρχει οικ. άδεια....και σε ορισμένες περιπτώσεις μόνο η σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, ευχαριστω για τις αποψεις σας

Η δικη μου αποψη συγκλινει στο οτι πρεπει να λογιστει η παραβαση αυτη σαν ΥΔ και ΥΚ, οπως δηλαδη θα μετρουσε τοτε η σκαλα στο ΔΚ. (χωρις τον εξωστη-πλατυσκαλο,  γιατι ενας μικρος εξωστης σε συνεχεια της σκαλας να αποτελει παραβαση, αφου δεν αντικειται σε τιποτα?) και βεβαια ολοκληρη η σκαλα, ανεξαρτητα απο το εαν η κατωθεν αυτης αποθηκη εκτινεται σε μικροτερη εκταση, αλλα χωρις το χαμηλο συμπαγες τμημα της σκαλας μεχρι υψος 1,50 Μ, που οι πολεοδομιες τοτε θεωρουσαν σαν διαμορφωση εδαφους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.