Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

ναι κανονικά πας με τα σημερινά ισχύοντα όσο αφορά τις εγκρίσεις.

 

μόνο για τον κανονισμό μπορείς να επιλέξεις ΓΟΚ ή ΝΟΚ 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κομάντα, σας έχω ωραίο πρόβλημα.

Υπέβαλα 4014 για γήπεδο ως εξής:

1) Ο.Ι. 1 με τις παραβάσεις της

2) Ο.Ι. 2 με τις παραβάσεις της

3) Κ/Χ με τις παραβάσεις τους

4) "ανεξάρτητη" δήλωση για νέο κτίσμα στο Κ/Χ, με το εξ αδιαιρέτου δικαίωμα στο Κ/Χ ενός εκ των συνιδιοκτητών, με συναίνεση του άλλου.

Επειδή τότε υπολογίζαμε σε σχέση με τα συνολικά μεγέθη της άδειας, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους συντελεστές.

Τώρα όμως, πρέπει να επιμερίσω το συντελεστή (ο οποίος είχε εξαντληθεί) ανάλογα με τα δικαιώματα των Ο.Ι..

Και τι διαπιστώνω με έκπληξη; ο μάγκας, και μακαρίτης πλέον, παππούς,

είχε κρατήσει περίπου 900/1000 για μελλοντικό δικαίωμα, και είχε αφήσει 50 στην κάθε Ο.Ι.

Το οποίο βέβαια μου έρχεται λουκούμι για το νέο κτίριο και τα λοιπά Κ/Χ, αλλά δεν μου πολυαρέσει για τις Ο.Ι.

στις οποίες είναι ήδη μοιρασμένη η δόμηση 300 + 300, ενώ έχουν δικαίωμα για 30 + 30, με βάση τα χιλιοστά.

 

Μήπως έχω καταλάβει λάθος, και ο συντελεστής δεν επιμερίζεται με τα χιλιοστά αλλά με την αναλογία τ.μ. δόμησης ή κάτι άλλο που δεν ξέρω;

Σχετίζεται με τέτοιες περιπτώσεις η διάταξη περί προσυμφώνου τροποποίησης σύστασης; 

Επειδή υπάρχει καλό κλίμα μεταξύ τους μπορώ να κάνω τροποποίηση εύκολα, αν αυτό με βοηθάει.

Εν τω μεταξύ ο παππούς μας άφησε ΜΕΤΑ τη δήλωση 4014, οπότε τώρα για τη μετάβαση είναι μόνο οι κληρονόμοι,

οι οποίοι ήταν και συνιδιοκτήτες από πριν. (καλά έχω γελάσει και έχω κλάψει πολύ με αυτή την περίπτωση)

Έχετε καμία σκέψη, out of the box, που δεν μου πάει εμένα το μυαλό που είμαι μέσα στην υπόθεση;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ apier καλησπέρα

 

Ή εγκύκλιος 4 άρθρο 19 πάει να εξομαλυνει περιπτώσεις σαν την δικιά σου, δλδ περιπτώσεις που τα χιλιοστά μιας ΟΙ δεν αντιστοιχεί σε πραγματικό ΣΔ

 

Εγώ στην θέση σου (από την στιγμή που έχουμε εξάντληση του συντελεστή ) θα συνεκρινα τα αυθαίρετα τμ κάθε ΟΙ (διαμέρισμά + κτίσμα στον κοινόχρηστο ) με τα νόμιμα κατασκευασθεντα μετρα καθε ΟΙ

Δηλαδή δυο ΦΚ ένά για την μια ΟΙ και ένά για την άλλη μαζί με το κτίριο του ακαλύπτου , διότι από ότι κατάλαβα το κτίριο του ακάλυπτου ανήκει σε μια ΟΙ

 

Δεν συμφέρει να κάνεις προσύμφωνο για να εντάξεις και τρίτη ΟΙ (Το κτίριο του ακαλύπτου )

Με αυτόν τον τρόπο η τρίτη ΟΙ θα πάρει υπερβαση δόμησης > 200 διότι τα νόμιμα κατσκευσθεντα τμ είναί 0

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

κι εγω που πιστευα οτι το...ρεκορ το ειχαν οι δυο παππουδες που σε εκτος σχεδιου ειχαν κρατησει τα 500 χιλιοστα  για "μελλοντικη ανοικοδομηση"....

 

Αυτα τα 900 χιλιοστα για "αερα"  που λες...ειναι ρεκορ που δεν θα καταριφθει...ποτέ.. :smile: :-)

 

Επι του θεματος

υπαρχει οικοπεδο εμβαδου.....εχει σδ.......εχει χτισθει.......οροφος...διαμερισματα...

εχει γινει συσταση ΟΙ???..

αυτα τα 300+300...δεν καταλαβα  τι ειναι...

 

Παντως,

οι κληρονομοι πρώτα  θα κανουν αποδοχη κληρονομιας

 

εσυ θα καταγραψεις αναλυτικα τα παντα  για να τα γραψουν στην αποδοχη...και για να ταιριαζουν με αυτα που θα τακτοποιησεις...

 

και μετάααα θα συνεχισουν...

 

στο μεταξυ....ξαναδες λιγο τι συμβολαια ειχε φτιαξει ο παππους

και

τα λεμε..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι παλαιότερη σύσταση Ο.Ι. σε ξεχωριστά κτίρια εντός γηπέδου (εκτός σχεδίου).

Τα 300 + 300 λοιπόν είναι δύο ωραιότατα 2οροφα (ισ.+1) κτίρια (ΚΥΕ)

 

Το τρίτο κτίριο ponirea ΔΕΝ θέλω να το κολλήσω με καμία Ο.Ι..

Θα γίνει μόνο του Ο.Ι., μη σου πω και Κ.Ι., σε επόμενη φάση.

Αυτό που λες με τα τ.μ. το κάνω κι εγώ μερικές φορές.

Αλλά στη συγκεκριμένη κάτι δεν μου πάει.

Αν είχαν επιλέξει μία δήλωση, θα έπαιρνε τους μικρότερους συντελεστές.

Γιατί τώρα να πάρει τους μεγαλύτερους;

Μήπως να κάνω υπολογισμό προστίμου σαν να ήταν μία και μετά απλά να τα περάσω στα φκ κάθε δήλωσης;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιλάμε για δήλωση 4014 που πληρώνει δόσεις και θέλεις να την μεταφερεις στον 4178

 

Ο νόμος ορίζει "κάθε ΟΙ με την αναλογία της" και ή οδηγία της εγκυκλίου 4 λέει "με τον ΣΔ που τους αντιστοιχεί"

Αυτό σημαίνει ότι αναγκαστικά θα συγκρινεις κάθε ΟΙ ξεχωριστά

 

Το θέμα είναί ότι ο παππούς που πέθανε είχε 900 χιλ επί του οικοπέδου αλλά 0 τμ υπολοιπομενης δόμησης.

 

Σε κάθε περίπτωση και κατ'αρχήν, όπως λέει και ο Δημήτρης, τα παιδιά θα πρέπει να κάνουν αποδοχή ή μητέρα αν υπάρχει να κάνει δωρεά στα παιδία το ποσοστό της (με δήλωση αδόμητου?) και μετά να Γίνει η μεταφορά στον 4178 με τα καινούργια δεδομένα

 

Θεμα υπαρχει κατα την γνωμη μου για το κτίριο στον κοινόχρηστο, γνώμή μου είναι (αν αντιμετοπισθει σε ξεχωριστό ΦΚ ) ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με τον συνολικό ΣΔ του οικοπέδου .

 

Γενικά πιστεύω ότι ή δουλειά πρέπει να πάει πακέτο (με την ανάλογη αμοιβή )

Από την μεταφορά των δηλώσεων μέχρι την τροποποίησή της ΟΙ

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Είναι παλαιότερη σύσταση Ο.Ι. σε ξεχωριστά κτίρια εντός γηπέδου (εκτός σχεδίου).

Τα 300 + 300 λοιπόν είναι δύο ωραιότατα 2οροφα (ισ.+1) κτίρια (ΚΥΕ)

 

Το τρίτο κτίριο ponirea ΔΕΝ θέλω να το κολλήσω με καμία Ο.Ι..

Θα γίνει μόνο του Ο.Ι., μη σου πω και Κ.Ι., σε επόμενη φάση??????

Αυτό που λες με τα τ.μ. το κάνω κι εγώ μερικές φορές.

Αλλά στη συγκεκριμένη κάτι δεν μου πάει.

Αν είχαν επιλέξει μία δήλωση, θα έπαιρνε τους μικρότερους συντελεστές.

Γιατί τώρα να πάρει τους μεγαλύτερους;

Μήπως να κάνω υπολογισμό προστίμου σαν να ήταν μία και μετά απλά να τα περάσω στα φκ κάθε δήλωσης;

μετα την διευκρινηση  οτι προκειται για κτισματα σε γηπεδο  εκτος σχεδιου,,,

 

σωστα λεει ο πονηρεας

 

"υποθετω οτι"...

 

Και θα συνεχισουμε να υποθετουμε μεχρι να διευκρινισθει

-προκειται γα γηπεδο εκτος σχεδιου εμβαδου....τμ

- ανηκε στον παπου

-το ετος ....εκανε συσταση ΟΙ και καθετης ....[πριν το 1992...]

 

- χτισθηκαν δυο κτισματα  300 +300 τμ. και το καθε ενα εχει 50 χιλ. στο γηπεδο..

- Υπαρχει τριτη καθετη με 900 χιλιοστα...

 

Ομως,  ο συντελεστης δομησης εχει  ηδη υπερκαλυφθει...απο τα 300+300...

 

Και αφου ο ιδιοκτητης ηταν ο "ενας"   παππους... τα επι πλεον  χτισμενα τμ... επηρεαζουν την ανοικοδομηση της γ' καθετης..

 

αρα

 

"αμολα καλουμπα"...μερα που ειναι σημερα... :smile:

 

να  το παρουμε απο την αρχη και

θα το ξεμπερδεψουμε....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια βροχα, λίγο δύσκολο το βλέπω, έκτος αν είναί ο Βενιαμίν Φραγκλινος ,

Εγώ λέω να την πέσει σε κανένα μυδοπιλαφο ή τουλαχιστον σε καμία γυαλιστερή

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη είναι πιο απλό το ζήτημα και γι' αυτό δεν μπήκα σε τόσες λεπτομέρειες.

Η σύσταση είναι παλιά Ο.Ι. ΜΟΝΟ, χωρίς κάθετες.

Μόνοι κληρονόμοι είναι τα παιδιά, οι οποίοι ήταν και αρχικοί συνιδιοκτήτες,

και κατά συνέπεια τώρα έχουν 50% - 50% επί του γηπέδου και από 100% σε μία Ο.Ι. ο καθένας,

οι οποίες είναι 300 η καθεμία και έχουν εξαντλήσει το συντελεστή (αναψυχή εκτός σχεδίου).

Το εμβαδό του γηπέδου δεν καταλαβαίνω πως εμπλέκεται, αλλά πάντως είναι 6 στρ. περίπου.

Πρέπει να έχουν κάνει ήδη αποδοχή, καθώς δεν απαιτείται βεβαίωση.

Οι δηλώσεις είναι κάποιες με δόσεις κάποιες με εξόφληση. (δεν θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή. έχει σημασία; )

Η επόμενη φάση είναι η τροποποίηση της σύστασης (ουσιαστικά από την αρχή)

με την οποία θέλουμε να κάνουμε 3 κάθετες (τις δύο παλιές οριζόντιες και το νέο κτίριο) και βλέπουμε για οριζόντιες επί αυτών.

 

Αφού λοιπόν έλυσα (ελπίζω) αυτές τις ασάφειες, 

επανέρχομαι στο ερώτημά μου: πως θα υπολογίσω συντελεστές προσαύξησης;

Αυτό που λέει ο ponireas το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν (αναλογία στα τ.μ. και όχι στα χιλιοστά),

(εντάξει Ιάσονα μην αρχίσεις να βαράς! το ξέρουμε ότι είναι διασταλτική η ερμηνεία)

και μάλιστα το έχω προτείνει σε κάποιον συνάδελφο στο φόρουμ σε μία περίπτωση που μου φάνηκε ότι κολλάει.

ΟΜΩΣ, στη δικιά μου περίπτωση δεν είμαι σίγουρος ότι κολλάει, γιατί το τρίτο κτίριο δεν είχε καθόλου τ.μ. στο παρελθόν,

και κατά συνέπεια δεν τίθεται θέμα "διόρθωσης" της σύστασης ως προς τα χιλ. κάθε γραμμής, 

αλλά θέλουμε να προσθέσουμε μία γραμμή, που θα τα κάνει όλα μπάχαλο τελικά,

γιατί δεν θα συμφωνεί ούτε και με την πραγματική κατάσταση, την οποία θέλουμε να κάνουμε και τελική και νόμιμη με τη νέα σύσταση. 

 

Κάνω λίγο πίσω λοιπόν, για να δω το δάσος και να ξεχάσω για λίγο το δέντρο.

Και λέω: ανεξάρτητα από τις τεχνικές και τις νομικίστικες λεπτομέρειες, ποιες είναι οι πραγματικές παραβάσεις στο σύνολο του γηπέδου;

Θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν κάνει μία δήλωση και να μην έχουν πληρώσει και 4 παράβολα και χώρια λοιπές ο καθένας.

Με την εξέταση του συνόλου του γηπέδου διαγράφεται το πρόβλημα της σύστασης,

και δεν "τιμωρώ" τα παλιά κτίρια για τη "λάθος" παλιά σύσταση, ούτε ευνοώ το νέο που είναι και το πιο παράνομο.

Και μετά περνάω τα φκ κάθε δήλωσης με τους συντελεστές που έχουν ήδη προκύψει από την πραγματική συνολική κατάσταση.

Τονίζω ότι δεν υπάρχει καμία αντιδικία ούτε πιθανότητα να προκύψει τέτοια, και το κλίμα είναι απολύτως συναινετικό.

Όλοι οι εμπλεκόμενοι κοιτάμε να κάνουμε το καλύτερο και σωστό για όλους. 

 

Η δουλειά είναι πακέτο και μάλιστα ουρά από 4014, και ο πελάτης με ενδιαφέρει και θέλω να τον βοηθήσω.

Κι έχει πληρώσει και τόσα λεφτά από τα εφάπαξ του 4014. (και 4 δηλώσεις αντί για μία)

 

Σε ενδεχόμενη εξέταση των δηλώσεων από τον οποιονδήποτε (υπουργείο, ΤΕΕ, πολεοδομία κλπ)

και με δεδομένο ότι θα έχει προκύψει και η νέα σύσταση που θα τακτοποιεί τα πράγματα,

βλέπετε να έχω πρόβλημα για τον υπολογισμό των συντελεστών; 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και το μυαλό σας

(σας το είπα από την αρχή ότι το πρόβλημα είναι δύσκολο) 

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα δώσω κάποιες ιδέες, τροφή για σκέψη!!!

 

Οι παλιές οριζόντιες συνήθως καθόριζαν και χώρους αποκλειστικής χρήσης στο γήπεδο, δες προσεκτικά την σύσταση (βασικά έκαναν κάθετες με έμμεσο τρόπο), αν είναι έτσι τότε πρέπει να δεις αν το τρίτο κτίριο βρίσκεται μέσα σε κάποια αποκλειστική χρήση, επομένως θα πρέπει να μπει στο κάρο της συγκεκριμένης ΟΙ.

 

Αν όχι τότε βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο επομένως στη σύγκριση του ΣΔ τι θα κάνεις ;

 

Νομίζω ότι πιο συμφέρων είναι να μπει μαζί με μια από τις δύο ΟΙ (με συναίνεση) έτσι ώστε να αθροιστεί με τα τμ των αυθαίρετων της ΟΙ και να συγκριθεί με το 50% του ΣΔ (απο την στιγμή που κάθε ΟΙ έχει 300 τμ ή 50% του συνόλου).

 

Μετά από όλα αυτά και αφού έχει πληρωθεί το σύνολο ή το 30% των συνολικών προστίμων θα μπορείς να προχωρήσεις σε νέο πραγματικό πίνακα χιλιοστών και τροποποίηση της παλαιάς σύστασης.

 

Να το δεις σαν μια ιδιοκτησία όλο για να δόσεις μία βεβαίωση, δεν το βλέπω και δεν νομίζω να επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.