Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εγω θα δώσω κάποιες ιδέες, τροφή για σκέψη!!!

 

Οι παλιές οριζόντιες συνήθως καθόριζαν και χώρους αποκλειστικής χρήσης στο γήπεδο, δες προσεκτικά την σύσταση (βασικά έκαναν κάθετες με έμμεσο τρόπο), αν είναι έτσι τότε πρέπει να δεις αν το τρίτο κτίριο βρίσκεται μέσα σε κάποια αποκλειστική χρήση, επομένως θα πρέπει να μπει στο κάρο της συγκεκριμένης ΟΙ.

περιέργως πως, δεν είχε αποκλειστικές χρήσεις πέραν των εξωστών. 

τώρα πια δεν μπορεί να μπει με καμία Ο.Ι. γιατί έχει δική του δήλωση. 

(για προσωπικούς λόγους των ιδιοκτητών. Πήγε με το εξ αδιαιρέτου δικαίωμα επί του όλου, όπως και η δήλωση για τα Κ/Χ)

Αν όχι τότε βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο επομένως στη σύγκριση του ΣΔ τι θα κάνεις ;

στη μία περίπτωση (με τα χιλ) θα έπρεπε να το συγκρίνω με τα 900/1000 "υπόλοιπο" (συντελεστής 1),

και στην άλλη (με τα τ.μ.) με τα 0,00 αφού στην αρχή δεν είχε καθόλου τ.μ. (συντελεστής 1,9)

με τη δική μου θεώρηση (επί του όλου) πάει με 1,3 που είναι και η πραγματική υπέρβαση επί της δόμησης του γηπέδου (αν το βλέπαμε σαν άδεια)

Νομίζω ότι πιο συμφέρων είναι να μπει μαζί με μια από τις δύο ΟΙ (με συναίνεση) έτσι ώστε να αθροιστεί με τα τμ των αυθαίρετων της ΟΙ και να συγκριθεί με το 50% του ΣΔ (απο την στιγμή που κάθε ΟΙ έχει 300 τμ ή 50% του συνόλου).

δεν γίνεται όπως προαναφέρθηκε, και δεν συμφέρει κιόλας, γιατί η μόνη Ο.Ι. με την οποία θα μπορούσε να πάει έχει ήδη δικές της παραβάσεις

Μετά από όλα αυτά και αφού έχει πληρωθεί το σύνολο ή το 30% των συνολικών προστίμων θα μπορείς να προχωρήσεις σε νέο πραγματικό πίνακα χιλιοστών και τροποποίηση της παλαιάς σύστασης.

Το έχω περάσει το 30% σε όλες τις δηλώσεις. Μόλις ολοκληρώσω τις μεταβάσεις, και "ετοιμαστεί" και ο επισπεύδων,  πάμε για σύσταση

Να το δεις σαν μια ιδιοκτησία όλο για να δόσεις μία βεβαίωση, δεν το βλέπω και δεν νομίζω να επιτρέπεται.

Αν σε πολυκατοικία ενός ιδιοκτήτη σε καλούσε να δώσεις μία βεβαίωση για το σύνολο δεν θα το έκανες;

Δεν λέω ότι θα το κάνω σώνει και καλά, απλά ρωτάω γιατί δεν καταλαβαίνω που κολλάει (γιατί απαγορεύεται; )

Αν είναι όλα εντάξει, δεν μπορεί να πάρει μία βεβαίωση για το σύνολο της ιδιοκτησίας, με αναφορά στις επιμέρους ρυθμίσεις; 

thnx anyway. Οι σκέψεις σας με βοήθησαν πράγματι πολύ!

(και τώρα θα κάνω ότι μου κατέβει, ως συνήθως. κι ο Θεός βοηθός)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη είναι πιο απλό το ζήτημα και γι' αυτό δεν μπήκα σε τόσες λεπτομέρειες.

Η σύσταση είναι παλιά Ο.Ι. ΜΟΝΟ, χωρίς κάθετες.

Μόνοι κληρονόμοι [????]είναι τα παιδιά, οι οποίοι ήταν και αρχικοί συνιδιοκτήτες,[?????]

και κατά συνέπεια τώρα έχουν 50% - 50% επί του γηπέδου [????] και από 100% σε μία Ο.Ι. ο καθένας,[????]

οι οποίες είναι 300 η καθεμία και έχουν εξαντλήσει το συντελεστή (αναψυχή εκτός σχεδίου).

Το εμβαδό του γηπέδου δεν καταλαβαίνω πως εμπλέκεται, αλλά πάντως είναι 6 στρ. περίπου.

Πρέπει να έχουν κάνει ήδη αποδοχή, καθώς δεν απαιτείται βεβαίωση [????]

 

Οι δηλώσεις είναι κάποιες με δόσεις κάποιες με εξόφληση. (δεν θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή. έχει σημασία; )

Η επόμενη φάση είναι η τροποποίηση της σύστασης (ουσιαστικά από την αρχή)

με την οποία θέλουμε να κάνουμε 3 κάθετες (τις δύο παλιές οριζόντιες και το νέο κτίριο) και βλέπουμε για οριζόντιες επί αυτών.

 

Αφού λοιπόν έλυσα (ελπίζω) αυτές τις ασάφειες, 

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και το μυαλό σας

(σας το είπα από την αρχή ότι το πρόβλημα είναι δύσκολο) 

εχω  σημειωσει 5 ερωτηματικα....[ξαναδες την απαντηση σου..]

 

Αν  εγινε αποδοχη...αυτη ειναι η πολεοδομικη σου βαση για τα περαιτερω...

εκει γραφει και τους τιτλους και ολο το ιστορικο του γηπεδου...

 

και αφου δεν ειδες την αποδοχη κληρονομίας, ειναι δυσκολο να πεις τι εχουν αποδεχθει

 

Καθετες μπορεις να κανεις με το αρθρο 5...

αλλά  μεταξυ συνιδιοκτητων, και  για αυθαιρετες κατασκευες  που εχουν κατασκευασθει   μεχρι τον Ιουλιο του  2011

 

Σωστα λες...για την αποδοχη δεν απαιτειται βεβαιωση....ομως η αποδοχη πρεπει να περιλαμβανει ακριβως τα παντα ολα.

δλδ  πρεπει να γινεται εκ των προτερων η καταμετρηση....

 

ωστε να μπορεις  μετα να ελεγξεις  ποια ειναι τα νομιμα απο τα  αυθαιρετα...

 

Δες την αποδοχη

και μετα λες....

σε χωραφι 6 στρ. εχτισε ο παπους ...με αδεια......τμ.

εκανε συσταση ΟΙ που λεει τα εξης...

και εκανε αιτηση για 4014....με το εξης περιεχομενο....

 

Πεθανε στις και συνεχιζουν την βεβαιωση οι κληρονομοι

 

Με  βαση αυτα

πού θα παει...???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

πράγματι οι παραβάσεις είναι προ Ιουλίου 11 και γι' αυτό είχαμε κάνει 4014.

Περιμένω την αποδοχή που υποθέτω ότι έχουν κάνει, η οποία φαντάζομαι ότι δεν θα έχει σωστή καταμέτρηση,

και θα λέει κάτι του τύπου ότι ήταν στα συμβόλαια συν ότι αυθαίρετα υπάρχουν κλπ.

Αν δεν την έχουν κάνει ακόμα, καλύτερα για να βάλουμε τα σωστά.

(αν ο συμβολαιογράφος έχει πρόβλημα, ας κάνει διόρθωση της αποδοχής ή συμπλήρωση ή δεν ξέρω τι.

εμένα δεν με ρώτησε κανένας τίποτα. δεν θα λύσω όλα τα προβλήματα όλου του κόσμου)

Αυτή τη βδομάδα έχω ραντεβού για τα πρόστιμα και τις λεπτομέρειες

Έτσι όπως είναι η αρχική σύσταση (μόνο Ο.Ι.) και με τα αυθαίρετα που υπάρχουν (στα Κ/Χ)

αναγκαστικά μόνο άρθρο 5 μπορώ να κάνω για να το συνεφέρω 

 

thnx!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...


Γνωρίζει κανείς αν και με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη (λόγω ανακριβών στοιχείων) σε δήλωση που βρίσκεται σε υπαγωγή στον 4178?????


Link to comment
Share on other sites

Το αλλάζεις μόνος σου στο σύστημα (και μετά αποθήκευση και τέλος)......

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη βλακεία, οι πληρωμές που έχεις ήδη κάνει στην τράπεζα (παράβολο, δόσεις κ.τ.λ.) θα έχουν λάθος όνομα.

Επηρεάζει κάτι αυτό??? Αφού έτσι κι αλλιώς αφορούν τη δήλωση... Εννοώ ότι αν οι εμπλεκόμενοι δεν έχουν θέμα με αυτό δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά έτσι το λέω. Μπορεί να μην φανεί και πουθενά αυτό. Τα αποδεικτικά πληρωμών της τράπεζας π.χ. μπορεί να μην αναφέρουν το όνομα. 

 

ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα όπως λες ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά έτσι το λέω. Μπορεί να μην φανεί και πουθενά αυτό. Τα αποδεικτικά πληρωμών της τράπεζας π.χ. μπορεί να μην αναφέρουν το όνομα. 

 

ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα όπως λες ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ.

τα στοιχεία των παραστατικών που περνιούνται στο σύστημα δεν περιλαμβάνουν το όνομα ιδιοκτήτη.

(θα πρέπει όμως πλέον οι πληρωμές να γίνονται σε τράπεζα που έχει λογαριασμό ο "νέος" ιδιοκτήτης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.