Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Το θέμα είναι εάν μεταβιβάσεις μόνο αυτό το τμήμα, θα σου ζητηθεί βεβαίωση για το σύνολο του ακινήτου ή μόνο για το τμήμα που μεταβιβάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή αντιμετωπίζω αντίστοιχη περίπτωση, στον 4014 στις ερωταπαντησεις αναφέρεται το παρακάτω που αποτελεί μια ευνοική αντιμετώπιση του θέματος που έθεσες

 
22. Πόσες αιτήσεις για υπαγωγή στη ρύθιση του ν. 4014/11 υποβάλλονται στις εξής περιπτώσεις:
α) Αυθαίρετες κατασκευές ανά τους ορόφους σε κτήριογραφείων, πουανήκει αποκλειστικά σε έναν ιδιοκτήτη.
β) Αυθαίρετες κατασκευές σε διαερίσατα λειτουργικά ανεξάρτητα,που ανήκουν όλα σε έναν ιδιοκτήτη, χωρίς σύσταση οριζοντίου ή κάθετης ιδιοκτησίας.
γ) Σε περίπτωση γηπέδου, όπου έχουν ανεγερθεί αυθαιρετες κατασκευές σε ανεξάρτητα και αυτοτελή λειτουργικά κτήρια κατοικίας,που ανήκουν όλα σε έναν ή περισσότερους ιδιοκτήτες(χωρίς σύσταση
οριζοντίου ή κάθετης ιδιοκτησίας).

δ) Ανακληθείσα ή ακυρωθείσα οικοδοική άδεια που

 
Γενικά όπου αναφέρεται αυτοτελής ιδιοκτησία νοείται οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία που έχει συσταθεί συβολαιογραφικά. Ειδικότερα

Για τις ως άνω περιπτώσεις α, β, γ ) Σε περίπτωση που στο ακίνητο δεν υφίσταται σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας το ακίνητο λογίζεται ως ένα, ανεξάρτητα του πλήθους των συνιδιοκτητών και ως εκ τούτου είναι δυνατή η υποβολή ενιαίας αίτησης του ιδιοκτήτη ή του εξουσιοδοτημένου εκπροσώπου των συνιδιοκτητών, δηλ. δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ξεχωριστών δηλώσεων και παραβόλων

 

Αναφέρει πως δεν υπάρχει υποχρέωση, δηλαδή μπορείς αν θέλεις να κάνεις και ξεχωριστές δηλώσεις....

 

 

.
Edited by cv_p
Link to comment
Share on other sites

Ευαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ο ιδιοκτήτης αναγκάζεται να κάνει τη ρύθμιση κυρίως για το ισόγειο κατάστημα. Δηλαδή αυτό που ιδανικά θα θέλαμε είναι να τακτοποιηθουν οι αυθαιρεσίες στο ισόγειο κατάστημα (αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα ΥΕ) ώστε να μπορέσω εγώ μετά να δώσω βεβαίωση κύριας χρήσης. Ο ιδιοκτής δεν θέλει να κάνει μεταβίβαση.

 

Αυτό το ρωτάω γιατί στο 4178 στο άρθρο 11 παρ "Αίτηση" αναφέρει:

 

"...μπορεί, κατ’ επιλογή του
ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το
σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με
περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή
χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί
αντικείμενο μεταβίβασης
..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το χαράτσι με την έννοια που το ξέρουμε παύει να υπάρχει και να εισπράτεται μέσω της ΔΕΗ.

 

Υπάρχει πλέον ο ενιαίος φόρος ακινήτων ο οποίος θα εμφανίζεται στην καρτέλλα του υπόχρεου στις βεβαιωμένες οφειλές εκτός ρύθμισης στο Taxis.

 

Στο νέο έντυπο Ε1 προστέθηκε ο κωδικός 231 και ο κωδικός 234 όπου όσοι τακτοποίησαν αυθαίρετα με τον τελευταίο νόμο θα δηλωθούν ξεχωριστά η επιφάνεια των κύριων χώρων που νομιμοποιήθηκαν με τον νόμο 4178/2013 αλλά και των αντίστοιχων βοηθητικών χώρων. Αυτό θα επηρεάσει και τα τεκμήρια. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και στο Ε9.

 

Ο υπολογισμός του γίνεται βάση του τύπου: Φόρος = Επιφάνεια κτίσματος (μ2) x ΒΦ x ΣΠΚ x ΣΟ ή ΣΜ x ΣΠ x ΣΒΧ (όπου εφαρμόζεται ) x ΣΗΚ (όπου εφαρμόζεται) 

όπου: 

(ΒΦ)=Βασικός Φόρος ανά φορολογική ζώνη

(ΣΠΚ)=Συντελεστής Παλαιότητας Κτίσματος 

(ΣΟ)=Συντελεστής Ορόφου (----->αυτό απαντά και στο ερώτημά σου)

(ΣΜ)=Συντελεστής Μονοκατοικίας 

(ΣΠ)=Συντελεστής Πρόσοψης

(ΣΒΧ)=Συντελεστής Βοηθητικών Χώρων

(ΣΗΚ)=Συντελεστής Ημιτελών Κτισμάτων

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να απαντήσω και "αλλιώς" για το υπόγειο, εμένα μου το χρεώναν κανονικά (χωρίς να είναι τακτοποιημένο ή κατοικία) ενώ σε άλλες πόλεις ξέρω ότι δεν το χρεώναν....Ο Θεός κι η ψυχή τους...

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση δήλωσης στον 4178

η οποία είναι σε αρχική υποβολή από τον Οκτώβριο με πληρωμένο μόνο το παράβολο και το τέλος υπαγωγής.

Δεν έχω προχωρήσει ώστε να βγουν οι δόσεις διότι ο ιδιοκτήτης μου έχει επιστρέψει υπογεγραμμένη μόνο την αίτηση χωρίς την υπεύθυνη δήλωση.

Επιπλέον ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη

και βλέποντας πως δεν τον βγάζουν τα οικονομικά του

δεν θέλει να προχωρήσει με τις δόσεις.

 

Εγώ τι οφείλω να πράξω?

Πατώντας το κουμπί "υποβολή δήλωσης" θα βγουν οι δόσεις

για τις οποίες δεν ενδιαφέρεται ο ιδιοκτήτης.

 

Σχέδια οφείλω κάποια στιγμή να ανεβάσω? (αμοιβή δεν έχω λάβει) 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Όποτε και να το πατήσεις, θα σου βγάλει ακριβώς τα ίδια (ημερομηνίες, ποσά).

Έμπλεξες....

Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι το γεγονός να εισπράξεις την όποια αμοιβή σου.....

Μην κάνεις απολύτως τίποτα αν πρωτίστως δεν ...πέσει το μπικικίνι κι ο πελάτης δεν φέρει αυτά που πρέπει.....

Αν δεν γίνει απολύτως τίποτα από όλα αυτά, θα λήξει ο νόμος, θα έχει αυτοκαταγγελθεί, θα έχει χάσει ότι, έχει πληρώσει και σε σένα δεν πρόκειται να ζητηθούν ευθύνες....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 Ιάσονα

Brasco μην κάνεις απολύτως τίποτα.

Άσε να φτάσει καταληκτική ημερομηνία, ενημέρωσέ τον ότι αυτές τις εκκρεμείς δηλώσεις θα τις ελέγξει η πολεοδομία,

και άσε να δούμε αν τότε θα ενδιαφερθεί

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.