Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Άρθρο 15 παρ 1. 1337/83

 

΄΄Η αναστολή ισχύει μέχρις ότου κριθεί η οριστική διατήρηση ή μη κάθε συγκεκριμένου αυθαιρέτου΄΄ , όπως αντικαταστάθηκε με παρ. 4 άρθρο 2 του 1772/1998.

 

Το κτίσμα πρέπει να περάσει από την τρίτη φάση του Τρίτση εφόσον είναι εντός σχεδίου φυσικά για να πάρει εξαίρεση από την κατεδάφιση. Το άρθρο 15 παρ.7 του 1337/83 αναφέρεται στα ακίνητα που δεν χρειάζοταν να δηλωθούν για να ανασταλούν από κατεδάφιση, για να εξαιρεθούν όμως και του 410/68 και του 720/77 που κρίθηκε αντισυνταγματικός πρέπει να περάσουν τρίτη φάση εφόσον ενταχθούν σε σχέδιο.

 

Γιατί δεν έχει σχέδια; Μήπως ο 410/68 είχε 2 φάσεις προσωρινή και οριστική εξαίρεση όπως ο 720/77 και το χαρτί που έχεις στα χέρια σου είναι μια απλή δήλωση υπαγωγής και τίποτα περισσότερο;

 

Αν όντως έχει ολοκληρώσει τον 410/68 το ακίνητο πιστεύω πως μπορεί να μεταβιβαστεί αφού γίνει φυσικά αναφορά πως απαιτεί να κριθεί για το αν θα εξαιρεθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του 1337/83.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο  μη άρτιο και οικοδομήσιμο, είχε εκδοθεί Ο.Α. για την κατασκευή 2 ανεξάρτητων όμοιων διωρόφων κτιρίων με υπόγειο και στη συνέχεια έγινε και παράνομη κατάτμιση. Με το Ν4014/11 κλήθηκα να δηλώσω τις αυθαίρετες κατασκευές στο ένα από αυτά. Δήλωσα χωρίς Ο.Α. λόγω αναληθών στοιχείων και επειδή η περιοχή σήμερα βρίσκεται εντός σχεδίου Πόλεως αλλά δεν έχει γίνει η Πράξη εφαρμογής- που προβλέπεται σύντομα να γίνει-δήλωσα τα εξής: τα τμήματα της οικοδομής που μπορεί μέσα στην επόμενη 3ετία να εκδοθεί Ο.Α. "προς έκδοση Ο.Α.", ενώ τα υπόλοιπα τμήματα που δεν μπορεί να εκδοθεί Ο.Α., πληρώνουν με δόσεις την "τακτοποίησή τους".Μάλιστα λόγω την αύξηση των δόσεων με το νέο νόμο, σήμερα έχει ληξιπρόθεσμες δόσεις. Ρωτώ λοιπόν την γνώμη σας αν έχω δηλώσει σωστά το ακίνητο, ώστε τώρα κατά την μετάβασή του στο νέο νόμο να πράξω τα σωστά. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο  μη άρτιο και οικοδομήσιμο, είχε εκδοθεί Ο.Α. για την κατασκευή 2 ανεξάρτητων όμοιων διωρόφων κτιρίων με υπόγειο και στη συνέχεια έγινε και παράνομη κατάτμιση. Με το Ν4014/11 κλήθηκα να δηλώσω τις αυθαίρετες κατασκευές στο ένα από αυτά. Δήλωσα χωρίς Ο.Α. λόγω αναληθών στοιχείων και επειδή η περιοχή σήμερα βρίσκεται σε υπό ένταξη περιοχή δηλ. δεν έχει γίνει η Πράξη εφαρμογής- που προβλέπεται σύντομα να γίνει- δήλωσα τα εξής: τα τμήματα της οικοδομής που μπορεί μέσα στην επόμενη 3ετία να εκδοθεί Ο.Α. "προς έκδοση Ο.Α.", ενώ τα υπόλοιπα τμήματα που δεν μπορεί να εκδοθεί Ο.Α., πληρώνουν με δόσεις την "τακτοποίησή τους".Μάλιστα λόγω την αύξηση των δόσεων με το νέο νόμο, σήμερα έχει ληξιπρόθεσμες δόσεις. Ρωτώ λοιπόν την γνώμη σας αν έχω δηλώσει σωστά το ακίνητο, ώστε τώρα κατά την μετάβασή του στο νέο νόμο να πράξω τα σωστά. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο  μη άρτιο και οικοδομήσιμο, είχε εκδοθεί Ο.Α. για την κατασκευή 2 ανεξάρτητων όμοιων διωρόφων κτιρίων με υπόγειο και στη συνέχεια έγινε και παράνομη κατάτμιση. Με το Ν4014/11 κλήθηκα να δηλώσω τις αυθαίρετες κατασκευές στο ένα από αυτά. Δήλωσα χωρίς Ο.Α. λόγω αναληθών στοιχείων και επειδή η περιοχή σήμερα βρίσκεται σε υπό ένταξη περιοχή δηλ. δεν έχει γίνει η Πράξη εφαρμογής- που προβλέπεται σύντομα να γίνει- δήλωσα τα εξής: τα τμήματα της οικοδομής που μπορεί μέσα στην επόμενη 3ετία να εκδοθεί Ο.Α. "προς έκδοση Ο.Α.", ενώ τα υπόλοιπα τμήματα που δεν μπορεί να εκδοθεί Ο.Α., πληρώνουν με δόσεις την "τακτοποίησή τους".Μάλιστα λόγω την αύξηση των δόσεων με το νέο νόμο, σήμερα έχει ληξιπρόθεσμες δόσεις. Ρωτώ λοιπόν την γνώμη σας αν έχω δηλώσει σωστά το ακίνητο, ώστε τώρα κατά την μετάβασή του στο νέο νόμο να πράξω τα σωστά. 

Ευχαριστώ

 

για μένα το πρώτο θέμα είναι η κατάτμηση και η σχέση των ιδιοκτησιών με το σχέδιο.

Πως φαίνονται στην κτηματογράφηση;

Η κατάτμηση έχει μεταγραφεί ή είναι άτυπη;

Πρέπει να ξέρεις δηλαδή σε ποια ιδιοκτησία πρέπει να γίνει η δήλωση.

Και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα περί έκδοσης αδείας κλπ.

Αν για παράδειγμα στο σχέδιο φαίνεται μία ιδοκτησία, πως μπορείς να καταλήξεις στο τι βγάζει άδεια και τι όχι

αν πρώτα δεν συνενοηθείς με τον γείτονα / συνιδιοκτήτη;

Για να γίνει τώρα (ή όταν κυρωθεί η πράξη) κατάτμηση ή κάθετη, χρειάζεται βεβαίωση.

Για να βγει βεβαίωση χρειάζεται τακτοποίηση επί της σημερινής ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο  μη άρτιο και οικοδομήσιμο, είχε εκδοθεί Ο.Α. για την κατασκευή 2 ανεξάρτητων όμοιων διωρόφων κτιρίων με υπόγειο και στη συνέχεια έγινε και παράνομη κατάτμιση.ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ, Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΩΣΤΗ Με το Ν4014/11 κλήθηκα να δηλώσω τις αυθαίρετες κατασκευές στο ένα από αυτά. Δήλωσα χωρίς Ο.Α. λόγω αναληθών στοιχείων και επειδή η περιοχή σήμερα βρίσκεται σε υπό ένταξη περιοχή δηλ. δεν έχει γίνει η Πράξη εφαρμογής- που προβλέπεται σύντομα να γίνει- δήλωσα τα εξής: τα τμήματα της οικοδομής που μπορεί μέσα στην επόμενη 3ετία να εκδοθεί Ο.Α. "προς έκδοση Ο.Α.", ενώ τα υπόλοιπα τμήματα που δεν μπορεί να εκδοθεί Ο.Α., πληρώνουν με δόσεις την "τακτοποίησή τους".Μάλιστα λόγω την αύξηση των δόσεων με το νέο νόμο, σήμερα έχει ληξιπρόθεσμες δόσεις. Ρωτώ λοιπόν την γνώμη σας αν έχω δηλώσει σωστά το ακίνητο, ώστε τώρα κατά την μετάβασή του στο νέο νόμο να πράξω τα σωστά. 

Ευχαριστώ

 

Λοιπόν,  έδωσα λάθος στοιχεία και να με συγχωρείτε. Αρχικά δεν υπήρχαν 4στρ. έδειξαν ψεύτικο τοπογραφικό  για να εκδοθεί η Ο.Α. και έφτιαξαν δύο ξεχωριστές οικοδομές με υπόγειο των 100τμ έκαστη, που στην πορεία έγιναν βέβαια αυθαιρεσίες.Σήμερα είναι αναγνωρισμένες από το  Σχέδιο Πόλης δύο ξεχωριστές άρτιες και οικοδομήσιμες ιδιοκτησίες .Επόμένως τώρα μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας άν έχω αντιμετωπίσει σωστά τη δήλωση των αυθαιρέτων κατασκευών στο κτίριο, όπως το περιγράφω παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

με αυτά τα δεδομένα, βάζεις εντός σχεδίου χωρίς άδεια

(προσοχή στην τιμή ζώνης αν έχει ενταχθεί στο σύστημα αντικειμενικού προσδιορισμού.

κατά την προσωπική μου άποψη δεν μπορείς να βάλεις εντός σχεδίου και τ.ζ. εκτός σχεδίου,

αν και πολοί συνάδελφοι το θεωρούν δεδομένο.

αν δεν έχει ενταχθεί θα πας με την ελάχιστη εντός κατά τη γνώμη μου)

Αφού λοιπόν έχεις ανεξάρτητες ιδιοκτησίες, βάζεις δ, Δ προκήπια, ύψη κλπ από τους ισχύοντες σήμερα (κατά σχέδιο) όρους δόμησης

και καταλήγεις στο τι μπορεί να νομιμοποιηθεί και τι όχι.

Προσοχή: συνενοήσου με την πολεοδομία σου, γιατί μερικές φορές αυτά που μας φαίνονται εμάς αυτονόητα δεν είναι και γι' αυτούς.

Για παράδειγμα, μερικοί υπάλληλοι δεν κάνουν νομιμοποίηση σε τμήματα στατικώς εξαρτημένα με αυθαίρετα.

Θέλει λίγο ψάξιμο και λίγη δουλειά για να καταλήξεις νομίζω.

Αλλιώς ενδέχεται να προκύψουν εκπλήξεις στο μέλλον, που ίσως και να μην μπορούν να διορθωθούν τότε

Link to comment
Share on other sites

Αν προκύψουν τέτοιου είδους προβλήματα στην πορεία και εφόσον  βρίσκεται σε σχήμα 102 δόσεων, λέω εγώ τώρα θα αναπροσαρμόσω τη δήλωση πληρώνοντας πρόστιμο και για τα τμήματα αυτά. Το πρόβλημα είναι αν θα μας επιτρέπουν να επέμβουμε τότε στο σύστημα, δηλ. προς το τέλος της τριετίας (γκρίζο το βλέπω). Πρόβλημα πλαγίων αποστάσεων δεν έχω, ούτε προσκυρούμενων , το οικόπεδό μου είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από την αρτιότητα .

Link to comment
Share on other sites

Αν προκύψουν τέτοιου είδους προβλήματα στην πορεία και εφόσον  βρίσκεται σε σχήμα 102 δόσεων, λέω εγώ τώρα θα αναπροσαρμόσω τη δήλωση πληρώνοντας πρόστιμο και για τα τμήματα αυτά. Το πρόβλημα είναι αν θα μας επιτρέπουν να επέμβουμε τότε στο σύστημα, δηλ. προς το τέλος της τριετίας (γκρίζο το βλέπω). Πρόβλημα πλαγίων αποστάσεων δεν έχω, ούτε προσκυρούμενων , το οικόπεδό μου είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από την αρτιότητα .

η αρτιότητα δεν έχει σχέση. Το θέμα είναι οι εισφορές και η τακτοποίηση.

Πρέπει κάποιος που ξέρει να σου υπολογίσει εισφορές κλπ και να σου πει τι μένει,

και στην ιδανική περίπτωση να σου πει και που περίπου θα πέσει αυτό που σου μένει,

για να δεις αν έχεις πρόβλημα με αποστάσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.