Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

ariane

 

αν κατάλαβα σωστά είχες κλειστή θέση 25 τ.μ από την άδεια και μεγάλωσε 10 τ.μ εντός της πυλωτής.

Η γνώμη μου είναι να την υπολογίσεις με ΥΔ.ΚΧ,,(αφού μέχρι στιγμής τουλάχιστον μειωτικό συντελεστή δεν λαμβάνει τέτοιος χώρος.)

και συντ. υπέρβασης:10/ΣΔ οικοπέδου (σε μ2).σήμεραΧχιλιοστά γκαράζ

 

 

Συμφωνώ κι εγώ.

 

Δεν έχεις, ariane, αύξηση συντελεστή δόμησης για να βάλεις τον συντελεστή αλλαγής χρήσης, αλλά έχεις απλά υπέρβαση δόμησης.

 

Αύξηση θα είχες πχ αν σε αγροτεμάχιο όπου μπορούσες να φτιάξεις 600 τμ γραφεία, έφτιαχνες 600 τμ κατοικίες, οπότε τα 200 πάνε με αναλυτικό (αλλαγή από κύρια σε κύρια) και τα 400 με αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι, ποιος ξερει οτι μετρα εκεινο το μπαλκονι στο ΣΔ για να πανε να το κλεισουν?

Για πωληση ειναι η δουλεια, αλλαζει χερια...

 

δεν ειναι τακτοποιηση απο καπριτσιο...

 

Παντως νομιζω πως πρεπει να δηλωσω με ΥΔ μονο τα καθαρα μου

 

Καλα καλα αυτα τα 83,10 τ.μ. δεν ξερω απο που προεκυψαν... Αλλα νουμερα βγαζω εγω εμβαδομετρωντας...

 

Αληθεια, τοιχοι μισοι μισοι ειτε σε ομορο ειτε σε κοινοχρηστο η τοιχους προς κοινοχρηστο τους πιανουμε ολοκληρτους στην ιδιοκτησια μας οπως στα ΠΕΑ?

 

 

τοίχοι προς κοινόχρηστο πάνε μισοί και τοίχοι προς όμορη ιδιοκτησία πάνε μισοί μισοί πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχομαι με print screen της κατοψης μου

Οπως φαινεται και κατω δεξια γωνια, ο ανοικτος εξωστης 3,55Χ1,10 μετρησε στη δομηση αλλα παρεμεινε ανοικτος, δεν εκλεισε...

 

Στα καθαρα τετραγωνικα του διαμερισματος προσμετρηθηκε αλλα επι της ουσιας δεν εχει χρηση...

 

Τον τιμωρουμε με υπερβαση υψους και αυτον η μονο το διαμερισμα μου?

 

Τυπικος οροφος, απο πανω εχει αλλες 2 πλακες που εχουν επισης υπερβαση υψους, μεγαλυτερου ποσοστου....

 

Τι λετε?

post-47080-0-38318900-1382723638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου  ΥΥ θα έχει μόνο το διαμέρισμα (αν κατάλαβα καλά έχει υπέρβαση ύψους το διαμέρισμα) και Υδκχ το τμήμα του εξώστη που έκλεισε,χωρίς ΥΥ, αφού δεν ήταν κλειστός χώρος εγκεκριμένος από την άδεια και το ύψος που απέκτησε ο χώρος αυτός κατά το κλείσιμο, δεν έχει να συγκριθεί με κάτι εγκεκριμένο, ώστε να έχει υπέρβαση και ούτε η υπέρβαση αυτή συντελεί σε υπέρβαση του μεγίστου ύψους της περιοχής. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Aν μου επιτρέπεται το γενικότερο εμβόλιμο με αφορμή το ερώτημα του Inzaghi, όταν ρυθμίζουμε μοναδική παράβαση ΥΥ σε διαμέρισμα τιμωρούμε και τους εξώστες ή μόνο τα τμ του διαμερίσματος που περικλείονται από τοίχους?

Η απορία μου δημιουργήθηκε επειδή σε ένα διαμέρισμα με ΥΥ, οι πλάκες οροφής και δαπέδου (άρα και οι πρόβολοι των εξωστών) έχουν αλλάξει στάθμες ως προς τις εγκεκριμένες.

Link to comment
Share on other sites

σωστή η επισήμανση yian

 

όμως το διαμέρισμα πληρώνει το..."μάρμαρο" με την υπέρβαση ύψους (συντ. υπέρβασης ύψους 1.20 ή 1.40 επί την επιφάνειά του). Ο "επιμέρους" κλειστός χώρος, δηλαδή ο εξώστης ο οποίος έγινε και αυτός μέρος του διαμερίσματος, πριν δεν ήταν κλειστός και συνεπώς δεν υπάρχει η έννοια του ύψους γι αυτόν. Το ύψος ήρθε από τη στιγμή που έκλεισε και έγινε χώρος. 

Ίσως το βλέπω λίγο "βολικά" δε ξέρω. Ας πουν και άλλοι συνάδελφοι τη γνώμη τους. 

Link to comment
Share on other sites

Παυλο δεν καταλαβες καλα.

Το διαμερισμα ειναι στο εκατοστο.

Ολα ειναι συμφωνα με την  αδεια εκτος απο το υψος.

Αυτο που λες εσυ ειναι ανοικτος εξωστης.

 

Το τμημα κατω δεξια γωνια 3,55Χ1,10 ειναι που ειναι πανω στην πλακα, μετρησε σε δομηση και καλυψη, σε καθαρα τ.μ. διαμερισματος αλλα παρεμεινε ανοικτο.

 

θα το τιμωρησω με υπερβαση υψους κι αυτο η οχι?

 

Καλα, τους εξωστες δεν τους τιμωρω, θα τιμωρηθυν αν κλεισουν και παρουν ΥΔ, ΥΚ και ΥΥ

Τωρα τιποτα

 

Αλλα αυτος ο χωρος που ειναι εντος εγκεκριμενου ογκου θα τιμωρηθει?

Εκτος διαμερισματος ειναι...

 

Μηπως θα επρεπε να παω να δω στη συσταση ΟΙ αν προσμετρηθηκε η αφεθηκε απ εξω (με τα γραμματακια στις κορυφες)?

δε νομιζω να βγαλω ακρη...

 

Και δεν ξερω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο θα πρεπει να τιμωρησω με υπερβαση υψους εναν ανοικτο χωρο...

Link to comment
Share on other sites

συντάσσομαι υπέρ αυτού. Να μην λάβει υπέρβαση ύψους. Το ότι μέτρησε στη δόμηση λόγω ενδεχομένως ποσοστού ΗΧ+ΕΞΩΣΤΩΝ είναι μια πολεοδομική "σύμβαση" . Δεν δημιουργήθηκε κλειστός χώρος όπως σωστά αναφέρεις. 

Η άποψή μου λοιπόν και στη περίπτωση αυτή είναι να μην λάβει Υ.Υ.

Link to comment
Share on other sites

 τους εξωστες δεν τους τιμωρω, θα τιμωρηθουν αν κλεισουν και παρουν ΥΔ, ΥΚ και ΥΥ

Τωρα τιποτα

 

Και δεν ξερω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο θα πρεπει να τιμωρησω με υπερβαση υψους εναν ανοικτο χωρο...

:)

Link to comment
Share on other sites

η νέα μορφή "'άφεσης αμαρτιών" ακούει στο όνομα..."inzaghi" :mrgreen:

Aντε συνάδελφοι να ...ξεκαλουπώνουμε σιγά σιγά Παρασκευή βράδυ είναι....

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.