Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Είναι πλέον ξεκάθαρο το πως αντιμετωπιζεται η μετακίνηση κτηρίου. Κατ 3 αν μετακινήθηκε σε νόμιμη θέση και ΥΔ+ΥΚ+ΠΛ. ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ για μετακίνηση σε μη νόμιμη θέση για το τμήμα που δεν συμπίπτει με το περίγραμμα της Ο.Α.

Αν είναι σε μη νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει καθόλου το περίγραμμα τότε θεωρείς ότι όλο είναι αυθαίρετο χωρίς Ο.Α.

Edited by PERIKLIS1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρχει ξεμπάζωμα; Με το θέμα των στάθμεων τι γίνεται; Μιλάμε πάντα για κτίριο με αυθαίρετες προσθήκες κατ' επέκταση έτσι; Όχι για το εγκεκριμένο από την άδεια κτίριο που απλά κατασκευάστηκε σε άλλη θέση.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Kι όμως δεν είναι (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα) έτσι!!!

Π.χ. η εγκεκριμένη κάλυψη δεν είναι απλώς ένας συγκεκριμένος αριθμός (μέγεθος) π.χ. 100 τ.μ., αλλά αυτά τα 100 τ.μ. "προσδιορίζονται σε ένα συγκεκριμένο "χώρο" επί του εδάφους κ.ο.κ.

 

 

Η κάλυψη και η δόμηση

ΔΕΝ είναι μόνο το αριθμητικό μέγεθος αλλά και η θέση που αυτό υλοποιείται...

 

 

Συναδελφοι αν κ παντα οι τοποθετησεις σας ειναι παρα πολυ κατατοπιστικες κ μας εχουν βοηθησει σε παρα πολλα θεματα ,θα ηθελα να εκφρασω την  απορια μου,ισως κ την αντιθεση μου στην αποψη αυτη,που ειναι κ αποψη του ΤΕΕ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΥ στη Ε/Α200

Αν ο νομοθετης ηθελε η καλυψη να ειναι οχι μονο αριθμητικο μεγεθος αλλα κ η θεση θα επρεπε να αναφερεται ρητα οτι η καλυψη αφορα κ την θεση.

Θα εθετε δε και καποιους αλλους περιορισμους περαν της γενικης αντιληψης περι Δ

Ισως με τον νεο τροπο εκδοσεις των ΟΑ κ τον επακριβη καθορισμο της θεσης με συντεταγμενες,ηρθε να λυσει το κενο  αυτο .

Πουθενα ομως στην μεχρι τοτε νομοθεσια δεν αναφεροταν οτι καλυψη=κ θεση,

Πως αλλωστε θα ηταν δυνατον κατι τετοιο,που οταν πηγαιναμε στη πολεοδομια, σε ακινητα εκτος σχεδιου η εντος οικισμων κ  γραφαμε αποσταση επι του ΔΚ  δεν το δεχονταν ,κανοντας την διορθωση Δ>15μ η Δ>2,50μ η Δ>3.75μ

Και με την πιο πανω τοποθετηση θα πρεπει να ενημερωθει το 70% των ΟΑ στην ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ κ τα υπολοιπα να βγουν αυθαιρετα!!!!

Η διαπιστωση δε μετατοπισης ειδικα σε εκτος σχεδιου,χωρις υλοποιημενα ορια,με αναγραφομενα Δ>15Μ,επι της ΟΑ, ειναι κατι 

που φαινεται εξωπραγματικο!!!

Ισως οι νομοθετες κ καποιοι συναδελφοι στα υπουργεια κ μεσα απο τα γραφεια νομιζουν οτι ολη η Ελλαδα ειναι πεδινη,δεν εχουν κανει τον κοπο να ανεβουν καποια πλαγια κ να διαπιστωσουν την μετατοπιση μιας αγροτικης αποθηκης σε ενα κτημα που τα ορια του ειναι μπογιες στα ελαιοδενδρα!!(πολλες φορες δεν  βλεπουν τα gps οι δορυφοροι.....ισως δεν μπορει να μας δει κ ο Θεος ο ιδιος)

Αυτα τα ολιγα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, εγώ το λέω από την αρχή και το επαναλαμβάνω:

το ότι έχει εκδοθεί άδεια, σου δίνει το δικαίωμα να χτίσεις εκεί που σου έχει εγκριθεί και μόνο εκεί. Και να φτιάξεις ότι ακριβώς προβλέπεται.

Το αν χτίσεις εσύ κάτι άλλο ή κάπου αλλού είναι το ίδιο με το να έχτιζες χωρίς άδεια.

Με αυτή την αρχή εγώ έχω καταλήξει στην άποψη που διατυπώνω για το θέμα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προσθέτω την πλήρη συμφωνία μου με τον προλαλήσαντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο καλημερα,σεβαστη η αποψη σου,δεν εχω ομως τελικα ξεκαθαρη απαντηση για τα εκτος που οι ΟΑ ανεγραφαν  Δ>15μ,η σε οικισμους Δ>2,50μ πως διαπιστωνω την μετατοπιση..

Εχω ανεβασει 2 αντιθετες αποψεις του HD!!!

Η αποψη σου θα βοηθουσε ισως πολλους απο εμας στο φορουμ...

Καλημερα Ιασονα τωρα ειδα κ την δικη σου απαντησ!!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον nikosantonakas. Θεωρώ οτι το ξεψειριζετε και μπαινετε σε προβληματισμούς για τους οποιους ουτε ο νομοθέτης σκέφθηκε.

Η βεβαίωση που δίνουμε είναι ξεκάθαρη και εξετάζουμε δόμηση, καλυψη, υψος. Αν ήθελε ο νομοθέτης να εξετάζεται και η θέση του κτηρίου θα το όριζε ρητά.

Επιπλέον δεν θα υπήρχε και η έννοια των αποστάσεων εαν αυτή καλυπτόταν απο την έννοια της κάλυψης οπως την ερμηνευετε, δηλαδη οτι η καλυψη οριζει και την θέση τοποθέτησης ενος κτηρίου.

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πλέον ξεκάθαρο το πως αντιμετωπιζεται η μετακίνηση κτηρίου. Κατ 3 αν μετακινήθηκε σε νόμιμη θέση και ΥΔ+ΥΚ+ΠΛ. ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ για μετακίνηση σε μη νόμιμη θέση για το τμήμα που δεν συμπίπτει με το περίγραμμα της Ο.Α.

Αν είναι σε μη νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει καθόλου το περίγραμμα τότε θεωρείς ότι όλο είναι αυθαίρετο χωρίς Ο.Α.

αν το κτιριο μετατοπισθηκε σε νομιμη θεση  ,δεν συμπιπτει πουθενα με αυτο της ΟΑ κ  ταυτοχρονα εγινε προσθηκη κατεπεκταση εντος Δ θεωρειται ολο αυθαιρετο χωρις ΟΑ συμφωνα με τα παραπανω,η θεωρουμε την μετατοπιση =500αρικο για το αρχικο κτιριο κ ΥΔ+ΥΚ+Δ για την προσθηκη?

Κ στο παραπανω αν δεν τηρηθηκαν οι σταθμες?πως το βλεπετε?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κτίριο (πολυκατοικία με σύσταση ΟΙ) έχει μετακινηθεί σε άλλη νόμιμη θέση, η υπαγωγή θα πρέπει να γίνει από όλους τους ιδιοκτήτες και να εξεταστούν και τυχόν παραβάσεις των λοιπών κοινοχρήστων χώρων ή αρκεί την υπαγωγή να την κάνει ένας εκ των ιδιοκτητών ΟΙ (αν για παράδειγμα δεν συμφωνεί η πλειοψηφία)? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.