Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όλα αυτά επειδή το κτίριο μετατοπίστηκε μισό μέτρο;

 

1ον: Τί εννοείς δεν έχει τηρηθεί το περίγραμμα του κτιρίου

2ον: Αυτό που σου απάντησαν δεν προκύπτει ούτε από το νόμο ούτε από τις εγκυκλίους.

 

Καλά αν δεν ξεκαθαριστεί σύντομα το θέμα της μετατόπισης θα κλάψουνε μανούλες...

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι σε απάντησαν σε ερώτημα: Τι κάνουμε αν το κτήριο με άδεια χτίστηκε σε εντελώς διαφορετική θέση απο την προβλεπόμενη απο την οικ.άδεια.

Link to comment
Share on other sites

σωστα δε μπορει να παει χωρις ΟΑ ...η  ΔΟΚΚ εδωσε την απαντηση η το HELPDESK?

Link to comment
Share on other sites

Δυο ισως χαζες ερωτησεις:

1)Σε τι διαφερει "η εντελώς διαφορετική θέση απο την προβλεπόμενη απο την οικ.άδεια." σε σχεση με την "μη συννομη θεση"?

2) Αυτο το "εντελως" πως ακριβως εννοειται?

Link to comment
Share on other sites

Η 2η είναι μια πολύ καλή ερώτηση... :) Όσο για την πρώτη, ένα κτίριο μπορεί να έχει πάει σε μια θέση που να επιτρεπόταν από την άδεια, χωρίς να παραβιάζει καμιά πλάγια απόσταση ή πρασιά, οπότε είναι σε σύννομη μεν, διαφορετική όμως θέση.

Link to comment
Share on other sites

η περιγραφη της ερώτησης που τους έκανα ήταν αναλυτικότατη λόγο της ιδιαιτερότητας της κατάστασης!!!
η τροποποίηση του παραρτήματος Α αναφέρει ότι βάζουμε χωρίς ΟΑ αν το προβλεπόμενο απο την αδεια κτίριο εχει ανεγερθεί σε άλλη μη νομιμη θέση και ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ απο την σύγκριση με το υφιστάμενο δεν συμπίπτει ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ με το προβλεπόμενο περίγραμμα της ΟΑ...
ναι έχω αλλη μη νόμιμη θεση αλλα το κτίριο δεν αλλαξε, οπότε νιώθω οτι έδωσαν μια βιαστικη απάντηση μετα απο ολιγόλεπτη σκεψη!!!

δε ξέρω ακόμα πώς θα το δηλώσω (αν κ γνωρίζω όλες της λεπτομέρειες του νόμου για το θέμα), η αναζήτηση της ΟΡΘΗΣ ΛΥΣΗΣ συνεχίζεται...

 

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης το παράρτημα αναφέρει ότι αν τελικά είσαι στις περιπτώσεις που πας χωρίς άδεια, δε βάζεις όλο το κτίριο της άδειας αυθαίρετο, αλλά μόνο τις αυθαιρεσίες κατά παρέκκλιση αυτής. 

 

Ορθή λύση για το θέμα της μετατόπισης με τα ισχύοντα δεδομένα δεν υπάρχει. Ας ελπίσουμε ότι θα συνειδητοποιήσουν πόσο μεγάλο πρόβλημα έχει δημιουργηθεί και θα επαναφέρουν το κλασικό 500ρικο του 4014 και μια λογική λύση για τις παραβιάσεις πλαγίων αποστάσεων. Προσωπικά, θέλω να τελειώνω με τα αυθαίρετα και δεν μπορώ, ένα χρόνο μετά την εφαρμογή του 2ου νόμου.... 

Link to comment
Share on other sites

επειδη πρέπει να δηλωθεί κάποτε η λύση που σκέφτομαι είναι η εξής :
δηλώνω κανονικά της υπόλοιπες παραβάσεις σε ΦΚ με  ΥΔ 50-100% οπως κ είναι...
στο δεξιά τμήμα που προεξέχει απο το περίγραμμα της αδειας ΥΔ(50-100), ΥΚ...
το τμήμα που είναι εντος Δ θα το δηλώσω με ΥΔ<50% (συντελεστής στον υπολογισμό μοναδα δεν επηρεάζει) κ εντός Δ>20%
στην Τεχνική έκθεση θα αιτιολογήσω την διαφορά στην ΥΔ ανάμεσα στα ΦΚ (εντος νόμιμου περιγράμματος δεν εχει ΥΔ αλλά για να το δεχτεί το σύστημα βάζω υδ<50%κλπ)
έτσι είναι όλα δηλωμένα... κ ο θεός βοηθός!!!!

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά διαφωνώ ότι το δεξιά που εξέχει από το περίγραμμα της άδειας και προήλθε από μετακίνηση είναι ΥΔ και ΥΚ. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ. Το ξέρω δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο πώς θα δηλωθεί, αλλά θεωρώ πως είναι παράλογο να το ξαναπληρώσει. Στη θέση σου θα περίμενα για διευκρινιστική, αν έχεις περιθώριο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.