Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συμφωνώ για την επιφάνεια που παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις. Το θέμα είναι τα υπόλοιπα τετραγωνικά που είναι σε άλλη σύννομη θέση, αλλά εντελώς εκτός θέσης της άδειας.

 

Anastasioz και γω αυτό πιστεύω. Είναι σαν την αλλαγή χρήσης που πέρασαν 2 χρόνια και άλλαξε ο νόμος ώστε να μην υπολογίζεται σαν ΥΔ. Ελπίζω να μην τους πάρει τόσο χρόνο να το καταλάβουν και τώρα.

Edited by liv25k
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη μου φαίνεται αδιανόητο για ένα κτίριο το οποίο έχει αλλάξει θέση και παραβιάζει το δ θεωρείται ολόκληρο αυθαίρετο και το αστείο είναι ότι σίγουρα και αυτούς τους φαίνεται περίεργο γι αυτό άλλωστε δεν έχουν απαντήσει στο αντίστοιχο ερώτημα. 

Θεωρείται ολόκληρο αυθαίρετο για τα τμ που είναι εντός Δ (και άρα εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος).

 

Συμφωνώ για την επιφάνεια που παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις. Το θέμα είναι τα υπόλοιπα τετραγωνικά που είναι σε άλλη σύννομη θέση, αλλά εντελώς εκτός θέσης της άδειας.

Για αυτά σου δίνεται η δυνατότητα να βγάλεις άδεια, αλλιώς αφού είναι εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματος, είναι αυθαίρετα και δυστυχώς με ΥΚ !!!

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο διαφωνώ. Δεν είναι ΥΚ, είναι σε άλλη σύννομη θέση. Θα μπορούσε δηλαδή να βγει άδεια για τη θέση αυτή. Και ο ανοιχτός Η/Υ είναι υπέρβαση κάλυψης αλλά πάει με αναλυτικό. Αν έχεις μετακίνηση κτιρίου σε άλλη σύννομη θέση σου δίνει τη δυνατότητα να τακτοποιήσεις με 500ρικο. Αν έχεις μετακίνηση σε άλλη θέση με ταυτόχρονη παραβίαση Δ για 1μ γιατί πρέπει να πάει όλο το κτίριο αυθαίρετο, αυτό δεν καταλαβαίνω. Άλλωστε ο νόμος δε λέει πουθενά ή βγάζεις άδεια ή είναι όλο αυθαίρετο. Το συγκεκριμένο θέμα είναι εντελώς ασαφές.

 

Δηλαδή αν το κτίριο έχει μετακινηθεί σε άλλη σύννομη θέση, αλλά έχουν πειραχθεί τα υψόμετρα πώς αντιμετωπίζεται;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Aν η παραβίαση Δ είναι μικρότερη του 20% της προβλεπόμενης απόστασης και παράλληλα μικρότερη του 5% της διάστασης του κτιρίου χωρις να δημιουργεί επιφάνεια μεγαλύτερη του 2% (κατηγορία 3) τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία 3 για την περίπτωση που λες, δεν αναφέρει προϋποθέσεις μη παραβίασης Δ, επομένως θεωρώ πως μπορείς να το εντάξεις εκεί. Εννοείς ότι έχεις και μετακίνηση; 

 

Γράψε λάθος σ' αυτό. Εγώ μάλλον δεν κατάλαβα καλά. Εξήγησέ μας αν μπορείς την περίπτωση.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση κάλυψης μπαίνει μία φορά για κάθε τμ κάτοψης (δες το σαν στύλη, όπως δλδ στο διάγραμμα κάλυψης).

Κάτσε να πούμε κάνα παράδειγμα για να είμαστε σαφείς.

Σε ακάλυπτο υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη 10τμ κολλητά με το κτήριο. Και ακριβώς από πάνω, στον 1ο όροφο, εξώστης 10τμ που έκλεισε και έγινε ΚΧ. Πως το υπολογίζεις? 1 ΦΚ 10τμ ΥΔ+ΥΚ και 1 ΦΚ 10τμ ΥΔ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έβαζα και στα 2 ΥΚ. Αλλά ο τρόπος που αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο θέμα είναι υποκειμενικός νομίζω. Δεν υπάρχει κάπου σαφής οδηγία. (πρωτότυπο...)

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία 3 για την περίπτωση που λες, δεν αναφέρει προϋποθέσεις μη παραβίασης Δ, επομένως θεωρώ πως μπορείς να το εντάξεις εκεί. Εννοείς ότι έχεις και μετακίνηση; 

 

Γράψε λάθος σ' αυτό. Εγώ μάλλον δεν κατάλαβα καλά. Εξήγησέ μας αν μπορείς την περίπτωση.

H διάσταση του κτιρίου ως προέκταση της ευθείας γραμμής Δ ΕΊΝΑΙ 10,00 Μ

και εντός Δ έχω 0,40<5%,

Αρα έχω και ΥΚ;

Είναι κατ 3;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.