Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε διώροφο με ΥΚ και του ισογείου και του 1ου ορόφου, αν δηλώσει ο ιδιοκτήτης Α το ισόγειο με ΥΚ, ο ιδιοκτήτης Β θα δηλώσει τον α' όροφο χωρίς ΥΚ επειδή θα έχει καλυφθεί από τη δήλωση του ιδιοκτήτη του ισογείου? Δεν είναι λογικό...

 

πιστευω οτι το θεμα της ΥΚ μπαινει μια φορα το ξεκαθαρισαμε

 

Στην περίπτωση που αναφέρεις letom,  θα το δήλωναν και οι δύο. Γιατί να την γλυτώσει ο πάνω και να είναι θύμα ο κάτω και να μην ισχύει το ανάποδο;

 

 

Δεν ξέρω αν μπορούμε να βασιστούμε στην παραδοχή ότι μία αυθαιρεσία δημιουργία σύννομους συντελεστές για άλλες αυθαιρεσίες  (σε ότι αφορά την κάλυψη). Δεν γνωρίζω αν αυτά είναι σωστά ούτε θέλω να προσβάλω τους συναδέλφους, δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημη απάντηση και γι αυτό γίνεται και η συζήτηση.

 

 

Παρόλα αυτά έχοντας γράψει ότι έχω γράψει θα θέσω ένα άλλο παράδειγμα το οποίο έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω και νομίζω ότι είναι σύννομο:

 

σε 2όροφη μονοκατοικία  (ισόγειο, Α όροφος και Β όροφος) 10χ10  έχει γίνει η ίδια επέκταση σε όλους τους ορόφους κατά 2μ, μου απαγορεύει κανείς να κάνω ένα φύλλο καταγραφής με ΥΔΚΧ (3χ (2χ10)=60τμ και υπέρβαση κάλυψης 20τμ; Ούτος η άλλος η καταγραφές στα φύλλα καταγραφής είναι αθροιστικές κατά χρήση και είδος υπέρβασης.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφο με ΥΚ και του ισογείου και του 1ου ορόφου, αν δηλώσει ο ιδιοκτήτης Α το ισόγειο με ΥΚ, ο ιδιοκτήτης Β θα δηλώσει τον α' όροφο χωρίς ΥΚ επειδή θα έχει καλυφθεί από τη δήλωση του ιδιοκτήτη του ισογείου? Δεν είναι λογικό..

 

τοτε στις οριζοντιες γιατι επιμεριζουμε την καλυψη αναλογως ποσοστου συνιδιοκτησιας???(ασε που δεν επιμεριζεται..ειναι αλλο θεμα...)

Link to comment
Share on other sites

ειπα το παραπανω για να δειξω οτι η καλυψη μπαινει 1 φορα για το κτιριο 

κ συμφωνα με  Λεμπεση απο 4014 για τον υπολογισμο ΥΚ λαμβανεται μονο μια επιφανεια βλ παραγρ.123 απο λεμπεση

για τον υπολογισμο του παραδειγματος που εθεσα τι νομιζεις?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μετά την πρόσφατη τροποποίηση του παραρτήματος και τα περί περιγράμματος και μετακίνησης κλπ έχω μπλέξει τα μπούτια μου και δεν καταλαβαίνω ούτε τι ακριβώς εννοούν, ούτε έστω τον τρόπο που σκέφτονται ώστε να βρω μια λύση που να μπορώ να τη στηρίξω αν μου ζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

εν μερει οι υπολογισμοι βασιστηκαν κ σε δικες σου αποψεις για την ΥΚ σε παλιοτερα ποστ παρολο που διαφωνουσα...

μετα την απ200 επηρεαστηκα κ μετα την εγκ συμφωνω δεν βγαζω ακρη....λεω να το στειλω στη Γαρδικη....να μας το λυσει...

εγκ4<<Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης του ακινήτου.>>αυτο τελικα αφορα την κατηγορια η τα τετραγωνιδια ,μεχρι τωρα κανεις δεν απαντησε αν κ το εχω ρωτησει  κ σε αλλα ποστ?

καληνυκτα ,κουραστηκα

Link to comment
Share on other sites

Αφορά στον έλεγχο για την εύρεση της κατηγορίας του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι στους υπολογισμούς που παρέθεσες βασίστηκες και σε δικές μου απόψεις αν και με όλο αυτό το μπέρδεμα ειλικρινά δεν μπορώ πια να διακρίνω ποια άποψη ήταν δική μου και ποια όχι. Απ' όπου και να το πιάσω το θέμα καταλήγω σε κάτι που έρχεται σε αντίθεση με κάτι άλλο. Μια χαρά ήταν ο 4014 που σε 5 λεπτά μπορούσα να υπολογίσω το πρόστιμο του 90% των περιπτώσεων. Τώρα έχω σηκώσει λευκή σημαία. Ποιος μπορεί με σιγουριά να απαντήσει στην ερώτηση που έχεις με κόκκινο χρώμα από πάνω? Ποιος μπορεί με σιγουριά να απαντήσει τι διάολο σημαίνει το "ποσοστό δόμησης"? Μιλάμε για ερωτήματα που καθορίζουν 100% το τελικό πρόστιμο και δεν έχουν διευκρινιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφορά στον έλεγχο για την εύρεση της κατηγορίας του ακινήτου.

καλημερα Ιασονα κ  ΙΕΤΟΜ

κ εγω ετσι το ερμηνευσα στην αρχη  ομως  διαβαζοντας το <<ποσοστου των υπερβασεων των αυθαιρεσιων>> ειναι μια εκφραση που κ στο νομο κ στα παραδειγματα  χρησιμοποιειται πολλες φορες εννοωντας τους συντελεστες τετραγωνιδιων....δεν ξερω χασαμε τον μπουσουλα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

τελικα Ιασων οταν δεις το παραρτημα  ΣΔ το 5  στα τετραγωνιδια μπαινουν οι χωροι με ΚΧ  

ΑΡΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.