Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω σε εκτός σχεδίου κτίριο με άδεια καταστημάτων - συνεπώς νόμιμες πλάγιες 15μ.

Τμήμα του κτιρίου είναι εντός των 15μ.

Για να προσδιορίσω τις υπερβάσεις θα μετρήσω την επιφάνεια που βρίσκεται μέσα στη ζώνη των 13μ. - 15μ. και θα επιλέξω το ποσοστό υπέρβασης " <20% του Δ άρα συντελεστής 1,20" και την υπόλοιπη επιφάνεια που είναι σε απόσταση μικρότερη από 13μ. θα την κατατάξω σε συντελεστή 1,40;  

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει τέτοιος καταμερισμός, αν ίσχυε κάτι τέτοιο το ίδιο θα εκανες και για την ΎΔ

π.χ. στο ίδιο ακίνητο, ένά ΦΚ για <50% , ένα ΦΚ για ΎΔ>50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρώ λογικό πάντως να είναι δυνατή αυτή η διαφοροποίηση στο Δ και σίγουρα όχι στη δόμηση. Αλλά βέβαια δεν υπάρχει λογική πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν περα απο την παραβιαση πρασιας τμημα οικοδομης  ευρισκεται κ εντος ρυμοτ/νου,  δηλ επεκτεινεται κ περα της ΡΓ  η οποια ειναι εντος του οικοπεδου,το τμημα περαν της ΡΓ(δηλ το ρυμ/νο) το βαζουμε με παραβιαση πρασιας η οχι.

Θεωρω πως οχι,αλλα θαθελα κ τις αποψεις σας

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μου έτυχε μια τακτοποίηση αυθαιρέτου, εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια σε άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο. Πρόκειται για αποθήκη 36 τ.μ. προ του 75 και μια προσθήκη 10 τ.μ. σε αυτή, επίσης παράνομη η οποία έγινε το 2007. Το κτίσμα χρησιμοποιείται σαν κατοικία.

 

Ερωτήσεις:

 

Θα χρησιμοποιήσω 2 ξεχωριστά φύλλα καταγραφής για τα 36 τ.μ. (προ 75) και τα 10 τ.μ. (του 2007);

 

Το κτίσμα σχεδόν εφάπτεται στο πλαϊνό όριο (απόσταση 1μ.). Με απασχολεί η υπέρβαση Δ ή επειδή είμαι στην περίπτωση χωρίς οικοδομική άδεια (κατηγορία 5) δεν με αφορά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αφορά , όταν τσεκάρεις το χωρίς άδεια, απενεργοποιείται , δοκίμασε το τώρα επιτόπου και θα το διαπιστώσεις !!!

Edited by ponireas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αφορά , όταν τσεκάρεις το χωρίς άδεια, απενεργοποιείται , δοκίμασε το τώρα επιτόπου και θα το διαπιστώσεις !!!

 

Όντως! Δεν μου είχε τύχει ξανά η ίδια περίπτωση και τώρα το διαπίστωσα :idea: ! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε αδεια του 1975 με Δ κατα ΓΟΚ 3,05μ. . ελεγχω με αυτο το Δ εαν εχει παραβιαστει η πλαγια αποσταση ή με το τωρινο κατα ΝΟΚ που ειναι 4,10μ.

λογικα με αυτα που εχω διαβασει με της αδειας.. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελέγχεις με το Δ εποχής ανέγερσης του κτιρίου, διαπιστώνεις την παράβαση και μετά, για την σύγκριση του < ή > 20% με το σημερινό Δ

Σε κάθε περίπτωση εξετάζουμε την όποια αυθαιρεσία προκύπτει από την μη ταύτιση της πλάγιας απόστασης που υπάρχει με την πλάγια απόσταση της αδείας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ελέγχεις με το Δ εποχής ανέγερσης του κτιρίου, διαπιστώνεις την παράβαση και μετά, για την σύγκριση του < ή > 20% με το σημερινό Δ

Σε κάθε περίπτωση εξετάζουμε την όποια αυθαιρεσία προκύπτει από την μη ταύτιση της πλάγιας απόστασης που υπάρχει με την πλάγια απόσταση της αδείας.

ελεγχεις με το Δ της εποχης η της ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.