Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Εάν το αυθαίρετό σου της τηρεί όλες ας μην το συζητάμε πλήρωσε το παράβολο και κάνε νομιμοποίηση.

 

 

 

Όπως όλοι γνωρίζουμε, το Δ έχει νόημα όσο δεν κολλάμε, αν δικαιούμαστε. Μόλις κολλήσουμε, παύει να υπάρχει Δ.

 

 

η άδεια σου προβλέπει ότι αφήνεις Δ.

Εσύ αυθαιρέτως το "έφαγες" Επομένως το έχεις παραβιάσει στο σύνολο του.

 

 

 

Αν η άδεια έχει Δ = 3,75 και η οικοδομή έχει υπέρβαση ύψους 1,0 μ., χωρίς καμία υπέρβαση δόμησης, τότε θα πάρετε υπέρβαση Δ  για τη ζώνη 0,1 μ. που καθίσταται εντός Δ;

 

Αυτό είναι το ντόμινο των παραβάσεων το οποίο έχουμε πει ότι ΔΕΝ ισχύει από τον 4014 ακόμα.

Είναι άλλο θέμα.

 

Εγώ πάντως το Δ δεν το "σπάω" σε <20% και >20%.

 

 

θα επιμεινω μηπως κ ξεκαθαρισει το θεμα

 ,συμφωνα με αυτο που γραφεις, εχω  Δαδειας=0-1/Δεπιτρ =0 η 2,50......ποιο Δεπιτρ χρησιμοποιω κ τι αποτελεσμα εχω?

Δεν γράφω αυτό.

είπες θα κολλήσεις, δεν κόλλησες επομένως "ενεργοποιείται" η απόσταση Δ που πρέπει να μείνει.

Για όσο το παραβιάζεις υπέρβαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιός προτίθεται  να ζητήσει μια έγγραφη απάντηση από το helpdesk για το παραπάνω ζήτημα με το Δ (έστω και μέσω email) ??

Το helpdesk απαντάει στα mail να τους τηλεφωνήσουμε ή να τους γράψουμε το δικό μας τηλέφωνο για να μας τηλεφωνήσουν αυτοί ή να τους επισκεφτούμε με τις ερωτήσεις μας στο γραφείο τους. Οι απαντήσεις τους είναι πάντα προφορικές και κάποιες μάλιστα φορές μου έχει τύχει να παίρνω διαφορετικές απαντήσεις από διαφορετικούς υπαλλήλους στο ίδιο ερώτημα. Κοινώς το Helpdesk έχει και αυτό απλά συμβουλευτικό ρόλο. Είναι κατά κάποιο τρόπο "παρηγοριά στον άρρωστο".

Ο μόνος ίσως λόγος που οι απαντήσεις τους έχουν μία κάποια μεγαλύτερη βαρύτητα είναι ότι μπορεί να είναι ενημερωμένοι για τις νέες διευκρινιστικές που θα ακολουθήσουν προτού αυτές βγουν (μου είχαν πει πριν βγουν οι τελευταίες ερωταπαντήσεις πως σύντομα θα αλλάξει το εδάφιο της εγκυκλίου 4 που αφορούσε τις στάθμες των υπογείων και είχε κάψει πολύ κοσμάκη. Επίσης μου έχουν πει να μην βιαστώ όσον αφορά τις μεταφερόμενες απο 4014 δηλώσεις που χώροι μειωτικού συντελεστή πρέπει να αλλάξουν σε χώρους κύριας χρήσης σύμφωνα με τις νέες διατάξεις).

Link to comment
Share on other sites

. Επίσης μου έχουν πει να μην βιαστώ όσον αφορά τις μεταφερόμενες απο 4014 δηλώσεις που χώροι μειωτικού συντελεστή πρέπει να αλλάξουν σε χώρους κύριας χρήσης σύμφωνα με τις νέες διατάξεις).

Καλά για αυτό το θέμα (και 2-3 ακόμα παρόμοια) έπρεπε να έχουν τακτοποιηθεί από την αρχή του νόμου, αλλά τελικώς νομίζω ότι δε θα τακτοποιηθούν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν/έχουμε συνειδητοποιήσει ότι, σε 3 περίπου μήνες λήγει ο νόμος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατάσεις που θα πάρει αυτός ή οι επόμενοι νόμοι που θα ακολουθήσουν θα είναι σίγουρα πολλές (εδώ ακόμα περιμένουμε τις αεροφωτογραφίες). Εκτός αν στους επόμενους λίγους μήνες τρέξουν όλοι οι αυθαιρετούχοι που απέμειναν (η πλειοψηφία δηλαδή) να προλάβουν τη διορία και γίνουμε κι εμείς πλούσιοι (nooo way!!!).

Θεωρώ πως ο λόγος που δεν έχουν έχουν ακόμα τακτοποιήσει το θέμα των ΒΧ του 4014 που αλλάζουν σε ΚΧ στον 4178 είναι για να τα τσεπώσουν από αυτούς που θα βιαστούν να μεταφερθούν και να ξοφλήσουν. Κρατάω βέβαια πάντα μια πισινή.

Edited by pipakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eίναι δύσκολο "νομικά" έτσι απλά να πάρει παράταση η ισχύς του νόμου.....

Δεν ξεχνάμε ότι, ταυτοχρόνως την ίδια ημερομηνία λήγει και το περιθώριο "ανεβάσματος" των αρχείων κ.λπ.

Κάτι θ' αλλάξει.....

Οι συντελεστές θα είναι οι ίδιοι;; κ.λπ.

Οι δόσεις καταβολής θα είναι οι ίδιες;;;;; κ.λπ.

Δηλαδή, κάποιος που δεν "δήλωσε" και θα "δηλώσει" π.χ. σε 3 χρόνια θ' απολαύσει το ίδιο καθεστώς μ' αυτόν που βιάστηκε να το κάνει;; κ.λπ.

Μπορεί ν' ακολουθηθεί η φιλοσοφία "...θ' αλλάξει ο Μανωλιός και θα βάλει τα ρούχα του αλλιώς"....

Αναμένεται και η απόφαση της Ολομέλειας του ΣΤΕ...

Για τα μετά του '83 υπάρχει σοβαρό θέμα....

Δεν πρέπει να προδικάζουμε ..."πράγματα" ή ..."καταστάσεις".....

Με τη λήξη του, θα 'χουμε και εκλογές....

Η νέα Κυβέρνηση μπορεί να το δει ....αλλιώς το θέμα.

Θ' αλλάξει ο ΥΠΕΚΑ κ.λπ. 

Δεν είναι ακόμα έτοιμοι για την έναρξη της ηλεκτρονικής ταυτότητας....

 

Όλα αυτά και πολλά άλλα θα παίξουν σημαντικό ρόλο στις όποιες εξελίξεις..... Οψόμεθα λοιπόν...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε άδεια καταστήματος με ΓΟΚ55 σε γωνιακό τρίφατσο οικόπεδο με ασυνεχές σύστημα, χωρίς να φαίνονται υποχρεωτικές πλάγιες αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου στο τοπογραφικό (ούτε εμβαδόν έχει) ή σε κάποιο άλλο σχέδιο, με αυθαίρετη επέκταση κτιρίου, πώς μπορώ να βρω αν έχω υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων? Ίσχυε η απόσταση 2.5μ από τα όρια του οικοπέδου σε όλες τις περιπτώσεις ή όχι? Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο?

 

Edit: Απαντάω μόνος μου μετά από έρευνα: ΓΟΚ55 άρθρο 19 1.: Ισχύει το δυομισάρι.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα,

για το παράδειγμα σου εγώ λέω:

στην άδεια έπρεπε να κολλήσεις ή να αφήσεις Δ. Εσύ κόλλησες (στα σχέδια) αλλά στην πραγματικότητα άφησες 1μ από το όριο.

Το ποσοστό πλάγιου ορίου που θα υπολόγιζα εγώ είναι: (Δ-1)/Δ.

Σταυρο παραθετω μια απαντηση του HD που εχει ανεβασει ο συναδελφος pipakos

38) – Κτίριο που σύμφωνα με την οικοδομική άδεια κολλάει στο όριο του οικοπέδου, στην πραγματικότητα κατασκευάζεται μετατοπισμένο κατά 1 μέτρο παράλληλα προς τη γραμμή του ορίου. Πώς δηλώνεται αυτό στο Ν.4178/13?

– Θα δηλωθεί μόνο το κομμάτι του κτιρίου που βρίσκεται εντός της υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης ως υπέρβαση Δ (ή δ) και υπέρβαση δόμηση<50%(απο που προκυπτει αυτο?) για κάθε όροφο του κτιρίου. Αν το κτίριο είχε μετακινηθεί σε σύννομη θέση θα μπορούσε να γίνει η χρήση της κατηγορίας 3.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοούν ότι στο πεδίο του Φ.Κ για να υπολογιστεί η παραβίαση Δ, αφού βάλεις την επιφάνεια του κτιρίου που παραβιάζει την Δ, βάζεις συντελεστή 1 (ΥΔ <50%). Αν π.χ έβαζες χωρίς Υ.Δ δεν θα το υπολόγιζε (βεβαίως αυτή η επιλογή γίνεται μόνο για την Υ.Υ χώρου που δεν έχει άλλη υπέρβαση-αυθαιρεσία).

Link to comment
Share on other sites

Παυλο απο οτι λες πιο πανω καταλαβαινω οτι μιλας για  ΥΥ κ ταυτοχρονα παραβιαση Δ χωρις ΥΔ?

δηλ αν εστω το 70% του κτιριου παραβιαζει το Δ βαζουμε  ΥΔ<50%  δεχομενοι οτι δεν εχουμε υπερβαση δομησης(δεν αυξηθηκαν τα τμ του κτιριου)

Σε αυτη τη περιπτωση αν εχουμε ενα κτιριο 100τμ εντος Δ κ εχει αυξηθει κ κατα 70% η επιφανεια του,θα βαλουμε το αρχικο κτιριο της ΟΑ τα 100 τμ με ΥΔ<50%+Δ   κ τα υπολποιπα 70τμ με ΥΔ>50% +Δ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.