Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υ.Α. "Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων"


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθηστε λιγο γιατι μπερδευτηκα...

Δεν ειναι δεσμευτικη η μεταφορα απο το 4014 στο 4178 σε ολοκληρωμενες υπαγωγες, ακομα κι αν δεν εχουν κατατεθει τα σχεδια, σωστα?

Εμενα ΟΛΕΣ μου οι υποθεσεις ειναι περαιωμενες και ολοκληρωμενες.

Τα σχεδια τα εχω αλλα δεν εχω ανεβασει ακομα τιποτα στο server.

Εχω τη δυνατοτητα μεταβασης στο 4178 αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να το κανω, right?

 

Ολες οι υποθεσεις αφορουσαν αγοραπωλησιες που εχουν ολοκληρωθει και οι τοτε ιδιοκτητες πλεον δεν εχουν κανενα λογο να ασχοληθουν περαιτερω...

 Εχω 1 και μοναδική περίπτωση που ειναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, εχει πληρωθεί ολόκληρο το πρόστιμο 500 ευρω και δεν εχω ανεβασει τα διακαιολογητικά...βλακεια μου...αλλά έγινε..

 

 

Πέρα από τη δέσμευση του μηχανικού να ανεβάσει όλα τα απαραίτητα αρχεία μέχρι τις 30/9, δεν υπάρχει κάποια άλλη, ορισμένη στα συμφωνητικά του 4014 με τους πελάτες.

 

 

 

 

Οι υπαγωγες εχουν ολοκληρωθει με το Ν.4014

Αναμενεται το ανεβασμα των αρχειων, το οποιο και θα γινει στην πλατφορμα που θα υποδεχθει το Ν.4178

Μη νομιζετε πως θα υπαρχουν τρομακτικες αλλαγες, περιμενω λιγο πολυ ιδιο περιβαλλον με μικροτροποποιησεις...

Ετσι κι αλλιως το ανεβασμα των αρχειων ειναι η ιδια τυπικη διαδικασια ειτε στον ενα Νομο ειτε στον αλλο.

 

θαρρω πως ΑΝ θελει ο ενδιαφερομενος, με μια αιτηση μεταφερεται στο νεο νομο, επανυπολογιζεται το προστιμο, κατατιθενται νεα εγγραφα βασει των απαιτησεων του νεου Νομου και ολοκληρωνεται τοιουτοτροπως

Ειδαλλως ανεβαινουν στην πλατφορμα με τις ηδη περαιωμενες αιτησεις τοου Ν.4014 και τα αρχεια και κλεινει το θεμα εκει...

 Πόσο θα θελα να έχεις δίκιο!!! :smile:

 

Εγώ πάντως απο μια πρώτη ανάγνωση του manual του συστήματος καταλαβαίνω οτι θα μπορούμε να ανεβάζουμε κανονικά σχέδια για τον 4014.Σας παραθέτω τα παρακάτω:

2.  Μετάβαση Δηλώσεων του Ν. 4014/2011 Οι δηλώσεις του Ν 4014/2011 είναι διαθέσιμες στο σύστημα και παρέχεται μόνο η δυνατότητα παρακολούθησης των πληρωμών, της συμπλήρωσης σχεδίων και λοιπών εγγράφων και της έκδοσης αναφορών ένταξης στο Ν. 4014. 

4.  Λειτουργία Λογισμικού

Εισαγωγή στο σύστημα

Με επιλογή "Δηλώσεις Ν 4014/2011" η εφαρμογή εισέρχεται στην περιοχή επισκόπησης των παλαιών δηλώσεων του Ν. 4014/2011.

Στην περιοχή αυτή είναι ενεργοποιημένα μόνο η έκδοση αναφορών, η συμπλήρωση του αριθμού ορόφων, η επιλογή του τύπου του Δελτίου Τρωτότητας και η υποβολή ψηφιοποιημένων δικαιολογητικών.

 

Η λογική μου αυτό λεει, δε μενει να περιμενουμε μεχρι αυριο να το διαπιστώσουμε!

 Αυτό ειναι και το λογικό, εφόσον η προθεσμία ήταν μέχρι 30/9 δε μπορει ξαφνικά να ακυρώνεται, αλλά μόνο να παρατείνεται!!

Τι να πω...ενα μπάχαλο γενικώς!Καλή δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Εκανα μια ολοκληρωμενη δηλωση σε προσωρινη ( για να κανω καποιες μικροαλλαγες) πριν καιρο και τωρα δε μπορω να επεμβω και αναγκαζομαι να παω στο 4178. Το θεμα ειναι οτι η δηλωση αφορουσε παταρι με υδ για την χρονολογια κατασκευης... Τωρα τι να πω στον πελατη για να μη βρεθω κρεμασμενος στο συνταγμα? Πως να εξηγησεις σε καποιον οτι κανονικα μεχρι 30/9/13 ειχα περιθωριο αλλα ξαφνικα το Τεε αποφασισε ετσιθελικα να μπλοκαρει τις διαδικασιες του 4014 ενα μηνα νωριτερα?

Και κατι αλλο... Αφου δε μπορουμε να αποδειξουμε καποιες κατασκευες ποτε κατασκευαστηκαν ( παταρια, υπογεια) τι νοημα εχει να δηλωνουμε ποτε εγιναν? ενα παταρι μπορει να ειναι γινει κ τωρα, μπορει κ πριν 15 χρονια...... Ουδεις μπορει να το αποδειξει ( εφοσον δεν υπαρχουν δημοσια εγγραφα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τελικά ο καθένας με το πονο του....

 

Εγω εχω κανει ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά δεν ειχα φορτώσει κανένα απο τα σ΄χεδια μιας και η προθεσμία ηταν μεχρι το τελος Σεπτεμβρίου.

 

Τωρα παω να φορτώσω τα σχέδια και δε μου δίνει τη δυνατότητα!!!

 

Εχει αντιμετοπίσει καποιος αλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

Να εχει ολοκληρωμένη υπαγωγη, να μην εχει φορτώσει κανένα σχέδιο και τωρα να μη μπορεί να φορτώσει

Link to comment
Share on other sites

Για δήλωση μετά από την οποία έγινε μεταβίβαση, την υποχρέωση εισαγωγής στο 4178 την έχει ο νέος ιδιοκτήτης, σωστά?Έχω περίπτωση που ο πρώην ιδιοκτήτης πέθανε και ο νέος βρίσκεται στο εξωτερικό, έχω εγώ κάποια υποχρέωση (τυπική ή όχι) να τον ειδοποιήσω?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις συμπληρώσει κατηγορία τρωτότητας στα πρόσθετα στοιχεία της δήλωσης!

 

 

εχω δηλώσει δομική τρωτότητα.... αλλα δε με αφηνει να φορτώσω αρχεία με ολοκληρωμενη υπαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Για δήλωση μετά από την οποία έγινε μεταβίβαση, την υποχρέωση εισαγωγής στο 4178 την έχει ο νέος ιδιοκτήτης, σωστά?Έχω περίπτωση που ο πρώην ιδιοκτήτης πέθανε και ο νέος βρίσκεται στο εξωτερικό, έχω εγώ κάποια υποχρέωση (τυπική ή όχι) να τον ειδοποιήσω?Ευχαριστώ

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Τρωτότητα και μεγιστο αριθμό ορόφων έχεις δηλώσει?Δεν μπορεί, κάτι από τα δύο έχεις ξεχασει..

 

Δεν είχα βάλει αριθμό ορόφων! Σας ευχαριστώ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.