Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Με "μπούσουλα" την πολύτιμη βοήθεια και αυτού του θέματος έβγαλα αμοιβές στο σύστημα του τεε για κατοικία 74τ.μ. προ του 75. Κύριες εργασίες ρύθμιση με 4178 και αποτύπωση αρχιτεκτονικών. μου βγάζει προυπολογισμό 8.772ευρώ, λογικό??? Δηλ. περίπου 260ευρώ υπέρ τσμεδε???

Και αν είναι σωστό θα κόψω μια ΑΠΥ και θα αναφέρει ξεχωριστά την συμφωνηθείσα με τον πελάτη για εργασία 4178 και απότυπωση?? Θα μπορούσατε να μου πείτε τι άλλο πρέπει να αναγράφεται πάνω στην ΑΠΥ?

Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω αλλά καλύτερα να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα μου και κάποιος τρίτος. 

 

O προυπολογισμός ο οποίος σου βγαίνει τα 8772€ (εμένα παρεπιπτόντως μου βγαίνει 8732€) είναι ο προυπολογισμός ο οποίος βγαίνει από την καρτέλα "Χώροι" . 

 

Τον προυπολογισμό αυτόν , τα 8772 (ή τα 8732€), μετά πρέπει να τον βάλεις στην καρτέλα "κύριες εργασίες" να επιλέξεις "τύπο" ->ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ, στη συνέχεια να επιλέξεις "Κύρια εργασία" -> ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ, 

 

Στην ίδια καρτέλα θα προσθέσεις και τον τύπο" ->ΜΕΛΕΤΗ, στη συνέχεια να επιλέξεις "Κύρια εργασία" -> Ρυθμίσεις 4178. 

 

 

Αν το κάνεις αυτό θα βγει μια νόμιμη αμοιβή νομίζω (με τα 8732€) η οποία θα ανέρχεται στα: 

 

1577,34€ για τον 4178 και 370,14€ για την αποτύπωση. +ΦΠΑ. 

 

Άρα αν τα έχω υπολογίσει σωστά το ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ βγαίνει στα 59,84€. 

 

Αν μπορεί να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει "εργασια" συμφωνα με το ΠΔ696/74 που περιλαμβανει "αποτυπωση στατικων" και "ελεγχο στατικων υπαρχοντος".

Ασφαλως και δεν εχει σχεση με τη μελετη νεου κτηριου.

 

 

Ο ελεγχος στατικης επαρκειας, ειναι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ μελετη και μαλιστα βαρβατη και ακρως επιστημονικη.

 

Συμφωνώ ότι είναι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ ΜΕΛΕΤΗ.

Άρα για αμοιβή επιλέγω: Αποτύπωση και έλεγχος υπάρχοντος σε στατικά φορτία και έλεγχος υπάρχοντος σε δυναμικές φορτίσεις.

Ευχαριστώ  :smile:

Edited by Gousgounis
διόρθωση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

KostisR και Largy έχετε δίκιο αν το συνεχίσω μου βγάζει μετά το Pdf με τις νόμιμες.....Στην ΑΠΥ που κόβεται γράφεται μαζί και την εργασία 4178 και την αποτύπωση και τα αντίστοιχα φεμ και φπα??Αναγράφεται και κάτι άλλο???

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

στην απυ γραφεις αναλυτικα τις εργασιες

το ποσο που αναγραφεται στην αποδειξη δεν ειναι απαραιτητα οι νομιμες που βγαζει το τεε,

αλλα αυτο που συμφωνησες με τον πελατη και με τον οποιο εχεις κανει ιδιωτικο συμφωνητικο

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Είμαι στο σύστημα αμοιβών του τεε έχω καταχωρήσει "ωραία και καλά" τις κύριες εργασίες μου, στοιχεία ιδιοκτητών, περιγραφή και στοιχεία έργου, στην ομάδα έργου έγραψα μόνη μου καθαρό ποσό και φ.π.α καθαρού ποσού (βέβαια με τον πελάτη η συμφωνηθείσα είναι καθαρό ποσό+φ.π.α*καθαρού +φεμ*καθαρού) σωστά?

Τώρα πώς συνεχίζω??? (γιατί ακολουθώντας τις οδηγίες των εγχειριδίων κάτι θα πάει στραβά...)

Link to comment
Share on other sites

στην ομάδα έργου έγραψα μόνη μου καθαρό ποσό και φ.π.α καθαρού ποσού (βέβαια με τον πελάτη η συμφωνηθείσα είναι καθαρό ποσό+φ.π.α*καθαρού +φεμ*καθαρού) σωστά?

Η αμοιβή είναι πάντα ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ + ΦΠΑ*ΚΑΘΑΡΟΥ.

Το ΦΕΜ συμπεριλαμβάνεται ήδη μέσα στο καθαρό ποσό, δεν γίνεται να υπολογιστεί προσθέτοντάς το στο καθαρό γιατί μετά αλλάζει το καθαρό οπότε αλλάζει και ο ΦΠΑ (ο οποίος υπολογίζεται επί του καθαρού συμπεριλαμβανομένου και του ΦΕΜ). Αυτό που μπορείς να κάνεις έιναι να αυξήσεις το καθαρό ποσό τόσο ώστε αφαιρώντας το ΦΕΜ να σου μείνει ένα ποσό που θα σε ικανοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

ωραία ευτυχώς μόλις το διόρθωσα....τώρα πως συνεχίζω τη διαδικασία για να το υποβάλλω?? Πατάω υποβολή στο τεε για υπολογισμό και μετά???

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Πατάς υποβολή , τικάρεις όλα τα χαζά κουτάκια που σου βγάζει και εισαι ΟΚ. Αντιγράφεις τον α/α και τον βάζεις στο αντίστοιχο κουτάκι στο σύστημα αυθαιρέτων.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Ποτέ μην κάνεις οριστική υποβολή στο σύστημα αμοιβών διότι μετά δεν αλλάζει τπτ.

 

Προσωπικά , έχω κρίνει ότι από την διατύπωση του Ν.4178 , δεν απαιτείται ούτε εντολή πληρωμής , ούτε πράσινο καταθετήριο της ΕΤΕ.  

Ανεβάζω κατευθείαν την ΑΠΥ. Αν δε το μικτό ποσόμ είναι κάτω από 1500 και ο πελάτης δεν είναι εταιρία , τοτε ούτε από τράπεζα το περνάω.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα αυτά και στην αρχική καρτέλα, κάτω από το κουτάκι κατάσταση έργου, το κουτάκι έγκριση τεε δεν το έχει τικάρει αλλά δίπλα του έχει ερωτηματικό και μου βγάζει μήνυμα ο προυπολογισμός του έργου (0) είναι μικρότερος από τον ελάχιστο (8.500)

γιατί??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.