Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τύποι θεμελίωσης τυπικών μεταλλικών κτηρίων.


 

Recommended Posts

επιφυλάσσομαι γι αυτό, γιατί πρέπει να δώ ξανά το τευχος για να σου δώσω ολοκληρωμένη απάντηση

 

το αποδίδω μάλλον στα φορτία των γερανών που ήταν πολύ μεγάλα, γιατί δεν έχω ξαναβγάλει τόσο μεγάλο πέδιλο κι όμως δεν το "έπιανα" με τίποτε απο ότι θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι όλα είναι καλά.

Τι πεδιλοδοκό θα έβαζες στην θέση αυτού του πεδίλου?

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό, Brutagon, αλλά νομίζω ότι μιλάμε για ανόμοια πράγματα. Και εξηγούμαι:

1. Στην επίλυση που ανέβασες δείχνεις πλήρως πακτωμένο πέδιλο, αφού δεν φαίνεται πουθενά δείκτης εδάφους. Άρα δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση με πεδιλοδοκό

2. Στην πεδιλοδοκό παραλαμβάνεις μόνο ροπές με διεύθυνση Μχχ, σύμφωνα με το σχέδιό σου. Οι ροπές Μyy δεν παραλαμβάνονται- θεωρητικά- από την πεδιλοδοκό, εκτός βέβαια αν κάνεις εσχάρα

3. Με τόσο μεγάλα φορτία θα παίξει πολύ σοβαρό ρόλο και η ελαστικότητα του εδάφους. Με τόσο μικρή τάση εδάφους που παίρνεις θα έχεις σίγουρα μαλακό έδαφος, οπότε τα αποτελέσματα που θα πάρεις μπορεί να μην είναι και τα δυσμενέστερα αφού αν έχεις πολύ σκληρό έδαφος, οι τάσεις κάτω άπό την πεδιλοδοκό θα είναι πολύ μεγάλες με αποτέλεσμα να αστοχεί το έδαφος ή η πεδιλοδοκός. Η εξήγηση σε αυτό είναι ότι όσο πιο δύσκαμπτο έδαφος έχεις, τόσο μικρότερες υποχωρήσεις εδάφους έχεις, οπότε τόσο μικρότερο κομμάτι της πεδιλοδοκού "ενεργοποιείται"

Τα αποτελέσματα των προγραμμάτων είναι τόσο σωστά όσο και το μοντέλο που τους δίνεις…

Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνώ σε τίποτε από αυτά που λες...

ίσως με παρανόησες γιατί το ποστ μου δεν αφορούσε αυτό που έγραψες αλλά μια συζήτηση που είχαμε σε άλλο τόπικ και ο άρης με παρέπεμψε σε αυτό το τόπικ...η συζήτηση αφορούσε τον βέλτιστο όγκο θεμελίωσης και έδωσα αυτό το παράδειγμα

όλα όσα αναφέρεις για τις πεδιλοδοκούς με βρίσκουν σύμφωνο, αλλά η γνώμη μου είναι ότι δε θα κάνω εσχάρα για να πιάσω τη σχεδόν ανύπαρκτη ροπή του ασθενή άξονα

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι εντάξει και με τα κολωνάκια, κάνεις και μια διαστασιολόγηση τους σαν ανεξάρτητο στύλο που φορτίζεται με τα εντατικά από την πάκτωση του HEA (ή άρθρωση, ότι έχεις).

.

Πακτομένε, αυτό είναι πολύ τραβηγμένο. Δεν είναι κολώνες αφού έχουν και το τοιχείο μαζί τους. Άσε που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν και μεγάλο ύψος οπώτε δεν συμπεριφέρονται και σαν κολώνες. Οι Αμερικάνοι τα ονομάζουν pedestal και ουσιαστικά υπολογίζουν τον οπλισμό τους ώστε να επαρκεί σε εφ/μο.

Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές μπορεί αυτές οι κολώνες να είναι και 1.5-2μ. Ναι έχουν τοιχείο. Πώς όμως θα τις υπολόγιζες? Με πεπερασμένα?

 

Στο θέμα

 

Μια περιμετρική πεδιλοδοκός κατά μήκος ενός μεταλλικού κτιρίου (π.χ 20μΧ100μ) δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με τα πέδιλα.

Δεν γίνεται να έχω αντί πεδίλου έστω 2Χ3 πεδιλοδοκό πλάτους 1 ή 1.5μ. Δεν είναι πάκτωση. Και μην μου πει κανείς ότι το βάζει στο Fespa και την λύνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.