Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

και σε αυτή τη περίπτωση θα το υπολόγιζα με αναλυτικό θεωρώντας τον ως Η.Χ. Ο νόμος κάνει αναφορά για ημιυπαίθριο χώρο και όχι για ανοιχτό Η.Χ κατά ΝΟΚ. Πέρα από αυτό όμως, ο χώρος αυτός έχοντας τη μια πλευρά ανοιχτή προς κάποιον ακάλυπτο χώρο θα υπολογιστεί με αναλυτικό. Το θεωρώ ως δώρο του νόμου για να μην πελαγώνουμε όπως στο ν. 4014 όπου ψάχναμε τότε τι μετράει και τι δεν μετράει στη δόμηση. Πλέον δε μας ενδιαφέρει. Στέγαστρο, Η.Χ με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ πάει το "....μεγάλα παιδιά είμαστε ό,τι θέλει ο καθένας μας κάνει"!!!

ωραια ειμαι μεγαλο παιδι ....τελειωσε Τοποθετω ομως ενα γενικωτερο ερωτημα που το εχω σε υποστεγο??(3πλευρες τοιχεια κ επικαλυψη πλακα  υψος 2,10   Π=3,00Μ  Β= 4,00Μ),μεσα σε ελαιοκτημα θα παει αναλυτικο χωρις να εξεταζω  τον ορισμο ΗΧ??

Νομιζω αν θυμαμαι καλα κ στις απαντησεις Πελοπονησου λεει οτι χωροι απο μια πλευρα ανοικτοι πανε αναλυτικο??

Link to comment
Share on other sites

ωραια ειμαι μεγαλο παιδι ....τελειωσε Τοποθετω ομως ενα γενικωτερο ερωτημα που το εχω σε υποστεγο??(3πλευρες τοιχεια κ επικαλυψη πλακα  υψος 2,10   Π=3,00Μ  Β= 4,00Μ),μεσα σε ελαιοκτημα θα παει αναλυτικο χωρις να εξεταζω  τον ορισμο ΗΧ??

Νομιζω αν θυμαμαι καλα κ στις απαντησεις Πελοπονησου λεει οτι χωροι απο μια πλευρα ανοικτοι πανε αναλυτικο??

καποια αλλη αποψη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο.

Αυτό τον χώρο ο ιδιοκτήτης τι ακριβώς τον κάνει; 

Έτσι χωρίς λόγο του τη βάρεσε και έκανε ένα "Π" από μπετόν με ανοιχτή τη μια πλευρά ή μήπως έχει ήδη γκαραζόπορτα και ψάχνεται για μειωμένο πρόστιμο;

Αν πράγματι είναι ανοιχτό, το ερώτημα ανάγεται στο αν ο χώρος είναι Η.Χ σύμφωνα με τους ορισμούς.

ορισμός κατά ΝΟΚ υπάρχει μόνο ως ανοιχτός Η.Χ ενώ ο νόμος 4178 αναφέρει ημιυπαίθριο χώρο θεωρώντας πιθανότατα ότι, η αυθαιρεσία προς τακτοποίηση έλαβε χώρα πριν την 28/7/2011 με ισχύ του ΓΟΚ 85-2000.

κατά ΓΟΚ λοιπόν ο ορισμός είναι:

"32. Ημιυπαίρθιος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων". 

 

Σύμφωνα και με το παραπάνω θα τον υπολόγιζα ως Η.Χ με αναλυτικό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παυλο καλησπερα,εξαφανιστηκες....πλακωσαν αυθαιρετα ε?

λοιπον η αληθεια ειναι αυτη που αναφερω στη προηγουμενη σελιδα κ ο Ιασων  του οποιου η γνωμη κ νομικα παντα εχει βαρυτητα... λεει κουρτινα 4

 

ομως στο συγκεκριμενο γκαραζ  προ του  2005  ειναι κριμα να μη παει σαν ΗΧ ,αφου κατα την αυτοψια μου θα το βρω χωρις πορτα..(υπαρχει κ φωτο πως ειναι σημερα ,στο Α09 ΓΕΝΙΚΑ) για να παρεις μια ιδεα

 

η μονη επιφυλαξη που εχω κ ειναι γενικωτερο πλεον το ερωτημα οτι κατα ΓΟΚ εμπαιναν κ προυποθεσεις προσωπου κ βαθους για τους ΗΧ  με τις οποιες  δεν βλεπω να ασχολουμαστε...

ομως καπου στις απαντησεις των ΤΕΕ η στο ΦΟΡΟΥΜ εχω την εντυπωση οτι αυτες οι διαστασεις (δηλ ΠκΒ) δεν λαμβανονται υποψη κ αν η μια πλευρα ειναι ανοιχτη η κατασκευη παει με αναλυτικο.... αυτο θελω να διευκρινησω με το ερωτημα

ειναι κριμα να πληρωσει καποιος 4000 αντι 500 η 1000 τη στιγμη που δεν τον απασχολει αν θα εχει πορτα..

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ο ορισμός του Η.Χ που παραθέτω από τον ΓΟΚ 85-2000 αναφέρει να υπάρχει μια πλευρά ανοιχτή. Τα κριτήρια του πότε μετρούσε στο Σ.Δ πράγματι σχετίζονται και με το πρόσωπο και με το βάθος ,όπως φυσικά και στο ΝΟΚ αλλά με διαφορετικό ορισμό.

Στο ν. 4014 είχαμε τρελαθεί να αναλύουμε  τι μέτρησε ως Η.Χ και αν είχαμε υπερβάσεις Η.Χ.. Στο ν. 4178 δεν ασχολούμαστε, διότι υπάρχει η απαλλαγή, στο σώμα του νόμου. 

Ημιυπαίθριοι χώροι λέει ο νόμος υπολογίζονται με αναλυτικό.

Ορισμό Ημιυπαίθριου χώρου βρίσκω στο ΓΟΚ και με βάση αυτόν το κτίσμα σου αποτελεί Η.Χ (αδιαφορώντας στα πλαίσια της ρύθμισης αν αυτός ο χώρος σε έκδοση άδειας θα μετρούσε στη δόμηση. Εδώ ο νόμος αφορά ρύθμιση και είναι εισπρακτικός)

Οπότε αν πράγματι η μια πλευρά είναι ανοιχτή, θα εκμεταλλευτείς το δώρο του νόμου και θα το υπολογίσεις με αναλυτικό. Αν ύστερα ο πελάτης σου τροποποιήσει το κτίσμα και βάλει πόρτες, παράθυρα, τοίχο κλπ θα είναι δικό του πρόβλημα διότι θα ξαναέχει αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Παυλο  ....την ιδια αποψη εχω κ εγω ,αλλα ΦΟΒΗΘΗΚΑ μηπως ο ΙΑΣΟΝΑΣ εβλεπε κατι που μου διεφευγε....

επ ευκαιρια για τον χωρο υπαρχει κ αλλο προβλημα που το εθεσα στο Α04...κ οταν μπορεσεις να το δεις 

θαθελα κ εκει  την αποψη σου....

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

............ομως στο συγκεκριμενο γκαραζ  προ του  2005  ειναι κριμα να μη παει σαν ΗΧ ,αφου κατα την αυτοψια μου θα το βρω χωρις πορτα..(υπαρχει κ φωτο πως ειναι σημερα ,στο Α09 ΓΕΝΙΚΑ) για να παρεις μια ιδεα......

 

Καλοί μου φίλοι δεν είναι εποχές για ....ταρζανιές!!!

"Όπως στρώσεις, έτσι θα κοιμηθείς αγόρι μου" μου έλεγε η συχωρεμένη η μάνα μου.

Είχα δε τη φωτογραφία και ....φοβήθηκα!!!!

Κι εσύ αν τη δεις έτσι να νοιώσεις.....

Δεν αξίζει τον κόπο για 1.000 ευρώ καθαρά αμοιβή να ...παίζεις "πάρτα όλα" τον ύπνο σου και τα παιδιά σου.

Για ποιόν λόγο να εφεύρεις τέτοιου είδους λύση;;;;

Για να ωφεληθεί ο κακομοίρης αυθαιρετούχος - πελάτης σου 3.500 χιλιάρικα και να σου πετάξει το ξεροκόμματο;;;;;;

Δεν είναι η δουλειά του επαγγελματία μηχανικού αυτή!!!

Είτε μας αρέσει, είτε δεν μας αρέσει!!!

Λυπάμαι και συγγνώμη αν στενοχωρώ κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα καλημερα ,δεν καταλαβαινω την εκφραση <<ειχα  δε την φωτογραφια κ φοβηθηκα....>> μηπως αντι <<δε>> εννοεις ειχα <<δει>>

τωρα στο θεμα μας,αν την φωτογραφια που ανεβασα δεν την ειχες δει ...πως θα υπολογιζες εσυ ενα τετοιο χωρο? κ βεβαια θελω τον υπνο μου..κ βεβαια μεσα στα πλαισια που μας εχει βαλει ο ΝΟΜΟΣ θελω να ειμαι επαγγελματιας,αν κ ολοι αυτοι που επινοησαν την καρικατουρα αυτη ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.....

Ειναι αραγε επαγγελματικο οπου μας <<συμφερει>> βλ Α/Φ κ  Ε9 να λεμε παρε κοσμε...κ να βαζουμε το Ε9 αποδεικτικο...

παρακαμπτωντας την αποφαση του Σ.Ε.κ εμεις κ οι συντασοντες επαγγελματικα τις εγκυκλιους?

ειναι επαγγελματικο να δεχομαστε(κ τελικα καλα κανουμε) κατα παραβαση του ΝΟΜΟΥ οι αποθηκες να παιρνουν μειωτικο? 

ειναι επαγγελματικο να κλεινει η εφαρμογη 2/9/13?κ μεις να το καταπινουμε γιατι στις περισσοτερες των περιπτωσεων μας βολευει?

κ θα μας πειραξει που ενας κακομοιρης θα βγαλει την πορτα για να <<κλεψει>> απο αυτα που το κρατος καθημερινα του κλεβει?

 

υγ επειδη παντα σεβομαι κ παρακολουθω την αποψη σου τι <<βλεπεις>> που δεν αντιλαμβανομαι κ το 

θεωρεις επικινδυνο-ταρζανια...εγω ειπα στο πελατη αν δεν ειχε πορτα θα υπολογιζοταν.....

κ εκεινος αμεσως απαντησε οτι ουτως η αλλως θα την εβγαζε γιατι δεν ηταν αυτοματη κ βαρυοταν να βγαινει καθε φορα να την ανοιγει,,,

 

υγ ο επαγγελματιας μηχανικος πρεπει να εχει κ ξεκαθαρους ΝΟΜΟΥΣ κ να ασχολειται  στο γιαπι  κ οχι να κανει την ΠΥΘΙΑ η να ερμηνευει τους ΠΟΙΗΤΕΣ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.