Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού για δικαιοπραξία.


violator

Recommended Posts

Έχω περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας (διαμέρισμα ορόφου) με οικ. άδεια του 81', στην οποία υπάρχουν οι εξής διαφορές σε σχέση με τα σχέδια της άδειας,

 

α) ένα κομμάτι του τοίχου της προσόψεως έχει μετατοπιστεί 50εκ εσωτερικά προς το διαμέρισμα.

β) έχει δημιουργηθεί φωταγωγός στο πλαϊνό μέρος της πολυκατοικίας εις βάρος πάλι των τετραγωνικών του διαμερίσματος (όπως φαίνεται στο σχήμα).

 

Δεδομένου ότι, όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας έχουν ακριβώς την ίδια αυθαιρεσία (υπάρχει κάτοψη τυπικού/α' ορόφου σωστή, αλλά δεν υπάρχουν κατόψεις των υπολοίπων ορόφων με αυτές τις διάφορες) και

δεδομένου οτι η παράβαση "στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

 

τι επιλογές έχω;

 

Ο πελάτης βιάζεται και με έχει πρήξει γιατί θέλει να το πουλήσει εντός της επόμενης εβδομάδας...

 

pd1d.png

Edited by violator
Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκτησία έχει διαφορές ως προς την κάλυψη-δόμηση σε σχέση με τα εγκεκριμένα άρα βεβαίωση γιοκ.

Εάν βιάζεται πολύ ο ιδιοκτήτης, πληρώνει 500ευρώ παράβολο και προχωράτε σε ρύθμιση.

 

Προσωπικά με τον υπέραυστηρό 4178 δεν προτίθεμαι να ξανακλείσω τα μάτια ούτε στη παραμικρή διαφοροποίηση σε σχέση με τα εγκεκριμένα (εκτός αν βρίσκομαι εντός των νόμιμων ανοχών)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως θεωρώ ότι, εκδίδεται κανονικότατα η Βεβαίωση 4178 για τη μεταβίβαση του διαμερίσματος!

Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρήσω με 4178/2013 σε ποια κατηγορία να το βάλω? Δεύτερη (με το πρόβλημα της απόδειξης του χρόνου αφού η παράβαση έχει γίνει από κατασκευής), ή κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως θεωρώ ότι, εκδίδεται κανονικότατα η Βεβαίωση 4178 για τη μεταβίβαση του διαμερίσματος!

 

και το συμβόλαιο με νέα κάτοψη ή με αυτή της αδείας; Στην τεχνική έκθεση της βεβαίωσης πρέπει να αναφέρονται αυτές οι διάφορες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα.

Η σύνταξη διαθήκης θεωρείται "δικαιοπραξία εν ζωή"? Ερωτώ διότι υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα σε γήπεδο το οποίο ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε τοπογραφικό για σύνταξη διαθήκης.

Link to comment
Share on other sites

η ιδιόχειρη διαθήκη δεν απαιτεί κανένα τοπογραφικό.

Βεβαίως καλό είναι ο ιδιοκτήτης να έχει τοπογραφικό για τις εκτάσεις του για πάσα χρήση. Η διαθήκη καθώς και η αποδοχή κληρονομιάς δεν απαιτεί βεβαίωση για μεταβίβαση.

Δες και το σχετικό απόσπασμα της κτηματολόγιο. αε

 

 

δεν απαιτείται βεβαίωση σε αποδοχή κληρονομιάς.pdf

Link to comment
Share on other sites

η ιδιόχειρη διαθήκη δεν απαιτεί κανένα τοπογραφικό.

Βεβαίως καλό είναι ο ιδιοκτήτης να έχει τοπογραφικό για τις εκτάσεις του για πάσα χρήση. Η διαθήκη καθώς και η αποδοχή κληρονομιάς δεν απαιτεί βεβαίωση για μεταβίβαση.

Δες και το σχετικό απόσπασμα της κτηματολόγιο. αε

 

Ευχαριστώ. Με μια πρόχειρη έρευνα βρήκα αυτό https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1 που λέει ότι η διαθήκη είναι δικαιοπραξία εν ζωή.

Θα κατάλαβες βεβαίως ότι το ερώτημά μου είναι αν χρειάζεται τακτοποίηση των αυθαιρέτων κατασκευών. Οπότε δεν κάνω τακτοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω ότι το αρχείο που ανέβασες μιλά για αποδοχή κληρονομιάς, δεν διαφωνούμε ότι στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται τακτοποίηση. Όμως, εγώ μιλώ για σύνταξη διαθήκης, το οποίο μπορεί μεν να είναι το ίδιο αλλά τυπικά ειναι δικαιοπραξία εν ζωή....δεν ξέρω. Κάποιος άλλος κάποια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.